News

Dwa lata dłużej na plany ogólne

Monika Byś
2023-11-30
~1 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
dwa lata dłużej na plany ogólne

28 listopada br. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy, który zakłada wydłużenie terminu uchwalania planów ogólnych gmin. Gdyby projekt został przyjęty, gminy będą miały czas do 31 grudnia 2027 roku na wykonanie własnych aktów prawa miejscowego. 

  • Proponowany nowy termin wprowadzenia aktu to 31 grudnia 2027 r. Obecnie termin ten mija z dniem 31 grudnia 2025 roku. 
  • Projekt ustawy jest częścią szerszej inicjatywy dotyczącej wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła
  • Jest to kolejna próba przesunięcia terminu uchwalania planów ogólnych przez gminy. Pierwsza, której inicjatorem był Senat, została odrzucona w czerwcu br. 

Projekt ustawy jest częścią szerszej inicjatywy dotyczącej wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła. To efekt pracy grupy stu posłów z Koalicji Obywatelskiej oraz Polski 2050 – Trzeciej Drogi.

Artykuł 13 omawianego aktu proponuje zmianę terminu utraty mocy studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin w przypadku braku uchwalenia planu ogólnego. Proponowany nowy termin wprowadzenia aktu to 31 grudnia 2027 r. Obecnie termin ten mija z dniem 31 grudnia 2025 roku. 

Dwa lata dłużej na plany ogólne?

Posłowie uzasadniają projekt, wskazując na trudności związane z czasem potrzebnym na opracowanie aktu planistycznego oraz niedostateczną liczbę urbanistów, co uniemożliwia gminom dotrzymanie obecnego terminu uchwalenia planów ogólnych.

Projekt ustawy został skierowany do I czytania w dniu 29 listopada 2023 roku. Warto przypomnieć, że jest to kolejna próba przesunięcia terminu uchwalania planów ogólnych przez gminy. W czerwcu senatorowie podczas prac nad reformą planowania przestrzennego w Senacie zmienili termin na 31 grudnia 2028 r., jednak poprawka ta została odrzucona przez Sejm.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat reformy planowania przestrzennego. Wywiad z ekspertem znajdziesz na naszym kanale na platformie YouTube

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.