Analiza inwestycji

Dane przestrzenne - jak sprawdzić potencjał inwestycyjny działki

Monika Byś
2023-11-28
~5 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
dane przestrzenne

Ocena potencjału inwestycyjnego działki jest podstawową czynnością, którą należy wykonać jeszcze przed jej zakupem. Specjalistyczna ocena możliwości zagospodarowania nieruchomości pozwoli nie tylko oszacować jej wartość, ale również pomoże podjąć kluczowe decyzje inwestycyjne. Na wartość nieruchomości wpływa nie tylko jej lokalizacja i powierzchnia. Musisz sprawdzić plan miejscowy, uzbrojenie, warunki gruntowe i hydrologiczne, zagrożenia, sąsiedztwo... czyli w skrócie, musisz zebrać dane przestrzenne o swojej nieruchomości. Z pomocą przyjdzie Ci OnGeo.pl - zaawansowany serwis do diagnozy nieruchomości!

 • Bez względu na to, co zamierzasz budować - dom, halę, magazyn, domek letniskowy czy hotel, musisz zgromadzić dane przestrzenne, dzięki którym ocenisz potencjał nieruchomości oraz sprawdzisz jej zagrożenia, uciążliwości, ograniczenia formalno-prawne. 
 • Samodzielne zbieranie aktualnych danych może zająć całe tygodnie.
 • W OnGeo.pl stworzyliśmy platformę, dzięki której diagnoza nieruchomości jest dziecinnie prosta i szybka.

Dane przestrzenne do oceny potencjału inwestycyjnego działki

Dobór danych przestrzennych do oceny potencjału inwestycyjnego działki zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji. Planując budowę domu jednorodzinnego bierzemy pod uwagę bardziej subiektywne cechy terenu. Wówczas interesuje nas położenie nieruchomości, odległość od pracy czy szkoły, uzbrojenie, brak uciążliwości. Natomiast myśląc o budowie hali przemysłowej interesuje nas dobre połącznie komunikacyjne z drogami szybkiego ruchu oraz plan zagospodarowania umożliwiający zabudowę przemysłową.

Bez względu na to, co zamierzasz budować - dom, halę, magazyn, domek letniskowy czy hotel, musisz zgromadzić dane przestrzenne, dzięki którym ocenisz potencjał nieruchomości oraz sprawdzisz jej zagrożenia, uciążliwości, ograniczenia formalno-prawne. Zgromadzenie takich danych nie jest proste, ponieważ są bardzo rozproszone. Źródeł jest mnóstwo - od geoportali gminnych, które udostępniają (lub nie) dane o mpzp, po dane geologiczne i branżowe. Samodzielne zbieranie aktualnych danych może zająć całe tygodnie.

Na szczęście w OnGeo.pl stworzyliśmy platformę, dzięki której diagnoza nieruchomości jest dziecinnie prosta i szybka.

Oceń potencjał inwestycyjny własnej działki z INVEST OnGeo

Odkryj potencjał nieruchomości i nie bój się ryzyka. Dzięki OnGeo INVEST zyskasz narzędzie, które pozwoli precyzyjnie oszacować wartość i zysk z wskazanej nieruchomości. 

Analiza chłonności inwestycyjnej w OnGeo INVEST - przejdź na stronę i zamów usługę

OnGeo INVEST tworzy doświadczony zespół architektów i planistów, których pasją jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju i optymalnego zagospodarowania przestrzeni. Naszym celem jest projektowanie z myślą o przyszłości i wspieranie odpowiedzialnych inwestorów w dążeniu do stworzenia harmonijnego otoczenia. Nasza siła tkwi w łączeniu różnych gałęzi wiedzy i doświadczenia w projektowaniu, na wszystkich rodzajach działek. Jesteśmy elastyczni i gotowi do wyzwania, zawsze stawiając potrzeby klientów na pierwszym miejscu. 

Jaki potencjał inwestycyjny skrywa Twoja działka?

Wiedza o działce stanowi klucz do sukcesu. Oglądając działkę pod budowę domu oceniasz ją poprzez pryzmat własnych wyobrażeń. Nie widzisz osiadania terenu, czy zagrożenia powodziowego, a bawiące się na werandzie dzieci lub wieczory na tarasie z kubkiem kawy w ręce. Niestety sentyment i pierwsze dobre wrażenie nie przełoży się na zysk i pewność inwestycyjną. Przecież kupując samochód nie patrzysz wyłącznie na kolor i markę. Interesują Cię przede wszystkim parametry techniczne i bezpieczeństwo jazdy. Nie inaczej jest w nieruchomościach.

Jaki potencjał inwestycyjny skrywa Twoja działka?
Jaki potencjał inwestycyjny skrywa Twoja działka?

Każda decyzja inwestycyjna, której przedmiotem jest działka, powinna być poprzedzona gruntowną diagnozą! To absolutna podstawa. Już wstępna ocena potencjału i zagrożeń może zwiększyć szanse na powodzenie. Sprawdzenie nieruchomości da odpowiedź na pytania:

 • Co i gdzie możesz zbudować na działce?
 • Jaką maksymalną powierzchnię mogą zająć budynki i inne elementy zagospodarowania?
 • Czy istnieją czynniki, które uniemożliwiają lub utrudniają zabudowę nieruchomości?
 • Czy występują zagrożenia lub uciążliwości, które wpłyną na budowę lub na komfort życia mieszkańców?

Jak sprawdzić potencjał inwestycyjny działki?

Dowiedz się, co powinieneś/aś sprawdzić podczas oceny potencjału inwestycyjnego działki. Oto kilka kroków, które mogą pomóc:

 1. Przeznaczenie terenu. Sprawdź aktualny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a jeśli działka nie leży na terenie objętym planem miejscowym, sprawdź zapis w planie ogólnym gminy lub wystąp o decyzję o warunkach zabudowy;
 2. Lokalizacja. Oceń, czy lokalizacja jest atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów. Jeśli badasz działkę pod kątem budowy własnego domu, sprawdź odległość od pracy, szkoły, sklepów, ośrodków zdrowia, terenów zielonych i innych obiektów i miejsc, które są dla Ciebie istotne. Zbadaj również dostęp do głównych dróg, transportu publicznego i innych udogodnień;
 3. Analiza rynku nieruchomości. Zorientuj się, jak kształtują się ceny nieruchomości w okolicy. Oceń obecny popyt i podaż na rynku nieruchomości w danym regionie;
 4. Dostęp do mediów. Sprawdź dostęp do podstawowych mediów, takich jak woda, prąd, gaz, kanalizacja i dostęp do Internetu;
 5. Analiza geotechniczna. Zleć badania geotechniczne, aby ocenić warunki gruntu i potencjalne trudności budowlane;
 6. Warunki prawne. Skonsultuj się z prawnikiem ds. nieruchomości, aby zrozumieć wszelkie ograniczenia prawne i obciążenia działki. Zwróć uwagę na księgę wieczystą nieruchomości i jej zgodność z ewidencją gruntów i innymi dokumentami dotyczącymi działki;
 7. Analiza środowiskowa. Sprawdź, czy działka nie jest objęta ochroną środowiskową. Upewnij się, że nie ma problemów związanych z zanieczyszczeniem gruntów;
 8. Możliwości zabudowy. Sprawdź, czy istnieją ograniczenia co do rodzaju budynków, jakie można wznosić na danej działce. Zwróć uwagę na strefy ochronne, które uniemożliwiają lub utrudniają zabudowę - strefę ochrony przyrody, uzdrowiskową, wokół zabytków, lotnisk, terenów zamkniętych i inne;
 9. Perspektywy rozwoju lokalnego. Dowiedz się, czy planowane są inwestycje publiczne w okolicy, które mogą wpłynąć na jej rozwój. Sprawdź również, czy w bliskiej odległości od działki nie powstaną drogi szybkiego ruchu lub turbiny wiatrowe;
 10. Koszty związane z inwestycją. Oceń koszty związane z przygotowaniem terenu do zabudowy, jak również ewentualne opłaty i podatki, szczególnie podatek od nieruchomości.

Raport o terenie OnGeo.pl - dane przestrzenne Twojej działki w jednym miejscu

Raport o Terenie to efekt pracy specjalistów z branży geodezji, geologii, architektury i budownictwa. To usługa dostępna dla każdego online, umożliwiająca wykonanie automatycznej diagnozy działki. Jest kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy, ograniczenia, uciążliwości i ograniczenia kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut.

Raport o terenie, to dokument zawierający ponad 50 stron map, opisów i zestawień dotyczących dowolnie wybranej działki. Nasze dane przestrzenne przechodzą zaawansowany proces selekcji, przez co dajemy gwarancję jakości opracowania. Raport o terenie to efekt tysięcy godzin, a zaznaczamy, że to na pewno nie koniec prac nad doskonaleniem produktu. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.