Analiza inwestycji

Czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

Monika Byś
2021-01-11
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-23
Głosów: 60, średnia ocen: 4.9
dom na działce rekreacyjneja

Utrzymujący się trend posiadania domku letniskowego w miejscach atrakcyjnych turystycznie zwiększa zainteresowanie na zakup działek rekreacyjnych. Ceny tych działek są niewątpliwie znacznie niższe, niż ceny działek budowlanych. Co właściwie można zbudować na działce rekreacyjnej? Czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

 • Na działce rekreacyjnej możliwości budowy domu jednorodzinnego są ograniczone poprzez założenia, jakie nakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • Na działce rekreacyjnej można bez pozwolenia wybudować parterowy budynek rekreacji indywidualnej, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 35m2, wolnostojącą wiatę lub altany.
 • Aby na działce rekreacyjnej postawić dom mieszkalny jednorodzinny, należy działkę rekreacyjną przekształcić w działkę budowlaną
 • Zasada Rodzinnych Ogródków Działkowych wprowadza całkowity zakaz budowy na tych terenach całorocznych domów jednorodzinnych.

Czym jest działka rekreacyjna? Co można na niej wybudować?

Ciekawostką jest, że przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994r. zwanej Prawo Budowlane (Dz.U.1994 Nr89 poz.414) nie regulują pojęcia działki rekreacyjnej. W umownym znaczeniu jest to działka, która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne. Informacji o statusie danego terenu należy szukać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Na działce rekreacyjnej można bez pozwolenia wybudować:

 • parterowy budynek rekreacji indywidualnej, którego powierzchnia nie będzie przekraczać 35m2;
 • wolnostojącą wiatę;
 • altanę.

Czy można wybudować dom na działce rekreacyjnej?

Przede wszystkim trzeba jednoznacznie podkreślić, że działka rekreacyjna na pewno nie jest działką budowlaną. Aby na działce rekreacyjnej postawić dom mieszkalny jednorodzinny, należy działkę rekreacyjną przekształcić w działkę budowlaną. Procedura jest jednak żmudna, a na decyzję można czekać latami. Dodatkowo należy pamiętać, że nie zawsze zmiana przeznaczenia działki jest możliwe. Przepisy regulujące działalność Rodzinnych Ogródków Działkowych (ROD), stanowiących tereny rekreacyjne lokalizowane zwykle na terenach miast, określają jasno, że nie ma możliwości zakupu ROD na własność. Co to znaczy? Że z tych terenów można korzystać wyłącznie na zasadzie umowy najmu, jeśli jest się członkiem Polskiego Związku Działkowców. Zasada Rodzinnych Ogródków Działkowych wprowadza całkowity zakaz budowy na tych terenach całorocznych domów jednorodzinnych. Za zgodą zarządcy, można jedynie postawić na nim domek letniskowy.

Dom na działce rekreacyjnej – rola MPZP

Odpowiedzi na pytanie, co można wybudować na działce rekreacyjnej, należy szukać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W MPZP powinny znaleźć się wszystkie informacje na temat działki m.in.

 • dopuszczalną liczbę zabudowań na działce;
 • wielkość i wysokość nieruchomości;
 • szerokość elewacji;
 • rodzaj zabudowy

Bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie MPZP zanim zdecydujesz się na zakup działki rekreacyjnej. Dlaczego? Teren o statusie rekreacyjnym może być np. obszarem chronionym, na którym nie ma możliwości budowy żadnych obiektów budowlanych. Spowoduje to, że Twoja inwestycja będzie z góry skazana na porażkę.

A co, gdy nie ma MPZP?

Jeśli Twoja działka nie jest objęta MPZP, a planujesz zabudowę działki rekreacyjnej, możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy do właściwego urzędu. Warto pamiętać, że aby złożyć wniosek o warunki zabudowy nie musisz być właścicielem nieruchomości. We wniosku trzeba opisać planowaną inwestycję, załączyć mapę zasadniczą z zaznaczeniem działki i zarysem planowanego budynku. Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy opisaliśmy w osobnym artykule.

Jak wypełnić wniosek o warunki zabudowy poradnik OnGeo.pl?

Czy wiesz, że…

Możesz bez trudu sprawdzić, czy teren, na którym znajduje się Twoja działka, jest objęty MPZP? Możesz bez wychodzenia z domu, w ciągu kilku minut otrzymać wszystkie niezbędne informacje o Twojej wymarzonej nieruchomości. Dodatkowo dostaniesz informacje o zagrożeniach np. zanieczyszczeniu powietrza, osuwiskach, czy terenach zalewowych oraz sprawdzisz status pozwoleń na budowę w Twojej okolicy. Pobierz Raport o Terenie serwisu OnGeo.pl.

Czy należy starać się o pozwolenie na budowę dla obiektów budowlanych na działce rekreacyjnej?

Ostatnia nowelizacja Prawa budowlanego z 19 września 2020r. (art. 29 ust. 1 pkt 1) wprowadza zmianę dotyczącą wymagania pozwolenia na budowę dla wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych, jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Inwestycja taka nie będzie wymagała pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia budowy do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Zgłoszenia wymaga również wykopanie studni, wybudowanie wiaty i altany, postawienie ogrodzenia o wysokości przekraczającej 2,2m, zabudowanie oczka wodnego, czy basenu oraz postawienie zewnętrznej toalety, która nie byłaby połączona do kanalizacji.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.