Ceny mieszkań w największych miastach Polski

Ceny mieszkań w największych miastach Polski
Ceny mieszkań w największych miastach Polski
5 (100%) 3 votes

Aby zbadać ceny mieszkań w największych miastach w Polsce porównano je dla sześciu z nich w oparciu o dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski dla III kwartału 2019 roku. Należy jednak pamiętać, że w każdym mieście ceny mieszkań rozkładają się indywidualnie, a omawiane dane dotyczą średnich cen transakcyjnych.

Średnie ceny transakcyjne za metr kwadratowy na rynku pierwotnym i wtórnym

Ceny mieszkań w wybranych miastach Polski w III kwartale 2019 roku prezentowały się następująco:

Miasto średnia cena transakcyjna mieszkania za m2 rynek pierwotnym średnia cena transakcyjna mieszkania za m2 rynek wtórnym
Warszawa ceny mieszkań 9 188 zł 8 955 zł
Gdańsk ceny mieszkań 8 534 zł 7 687 zł
Kraków ceny mieszkań 7 787 zł 7 135 zł
Wrocław ceny mieszkań 7 661 zł 6 858 zł
Poznań ceny mieszkań 7 133 zł 6 230 zł
Łódź ceny mieszkań 5 881 zł 4 708 zł

 

Niezaprzeczalnie największe średnie ceny transakcyjne mieszkań na rynku pierwotnym za m2 osiągane są w Warszawie. Związane jest to z samym statusem miasta – Warszawa jest największym miastem w kraju, jednocześnie miastem stołecznym. Kolejnymi miastami są: Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Łódź.

Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku średniej ceny transakcyjnej za m2 na rynku wtórnym. Kolejność nadal pozostaje następująca: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań oraz Łódź wyliczając od najwyższych cen mieszkań.

Należy pamiętać, że są to średnie ceny transakcyjne. Ceny mieszkań w ramach jednego miasta mogą się znacząco różnic w zależności od ich lokalizacji – dzielnicy czy odległości od centrum. Oczywiście nie są to jedyne czynniki wpływające na wielkość cen mieszkań. Wśród innych bardzo istotnych jest dostępność do komunikacji miejskiej – linia tramwajowa czy metro w okolicy to czynniki podnoszące atrakcyjność lokalizacji, a co za tym idzie wpływające na cenę mieszkań. Nie bez znaczenia pozostaje też dostęp do infrastruktury społecznej (żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni itp.) oraz wszelkiego rodzaju punktów usługowych. Ważna jest również bliskość obszarów zielonych.

Jak sprawdzić ceny mieszkań w wybranej lokalizacji?

Aby znaleźć informacje odnośnie cen mieszkań w wybranej przez siebie lokalizacji w takich miastach jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Szczecin, Wrocław, Katowice oraz Łódź możesz skorzystać z Raportów o terenie OnGeo. W raporcie umieszczono dane dotyczące średnich cen mieszkań w postaci Mapy cen mieszkań. Znajdziesz tu informację odnośnie średniej ważonej cen mieszkań za m2, najwyższą i najniższą cenę mieszkań na badanym obszarze oraz mapę średnich cen mieszkań w promieniu 2 kilometrów od analizowanego terenu. Więcej o usłudze możesz przeczytać w dedykowanym artykule.

Przykładowy fragment raportu dotyczący cen mieszkań prezentuje się następująco:

mapa cen mieszkań

Aby dowiedzieć się jakie jeszcze informacje możesz uzyskać generując Raport o terenie OnGeo pobierz darmowy przykład, który znajdziesz tutaj.

Wkrótce zostanie opublikowany artykuł, w którym podsumowany zostanie temat cen mieszkań w 2019 roku bez podziału na kwartały. Aby być na bieżąco zachęcamy do śledzenia naszego bloga OnGeo.


Related Posts

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl3.6 (71.11%) 9 votes OnGeo.pl oferuje usługę dostępu do informacji o terenie dla dowolnego obszaru w Polsce- Raport o Terenie. Każdy, kto jest zainteresowany zdobyciem informacji o wybranej nieruchomości może w parę minut pobrać zestaw […]

OnGeo Ceny – rejestr cen i wartości nieruchomości

OnGeo Ceny – rejestr cen i wartości nieruchomości

OnGeo Ceny – rejestr cen i wartości nieruchomości5 (100%) 6 votes OnGeo Ceny to internetowy rejestr cen i wartości nieruchomości. Serwis dedykowany jest dla rzeczoznawców majątkowych oraz osób zawodowo związanych z rynkiem nieruchomości, zapewnia dostęp do narzędzi umożliwiających prowadzenie własnych baz cen transakcyjnych i wartości nieruchomości. Poznaj […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *