News

Od 3 czerwca wybudujesz budynek gospodarczy bez zgłoszenia

Monika Byś
2023-06-02
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-23
Głosów: 490, średnia ocen: 4.4
budynek gospodarczy bez zgłoszenia

Najnowsza poprawka w ustawie Prawo budowlane wprowadza możliwość budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych o powierzchni 150 m kw. bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nowe przepisy, które wejdą w życie od 3 czerwca 2023 r., mają ułatwić rolnikom inwestowanie, umożliwiając im wznoszenie budynków o różnym przeznaczeniu, nie tylko rolniczym. Zmiana już budzi kontrowersje, ponieważ umożliwia posiadaczom ziemi na wzniesienie obiektów budowlanych bez ograniczenia nawet w sąsiedztwie obszarów chronionych.

  • Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym 18 maja br. Zmiany wchodzą w życie 3 czerwca 2023 roku.
  • Zgodnie z nowymi przepisami, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy od 300 m2, rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, będzie możliwa bez formalności.
  • Celem zmian jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego w gospodarstwach rolniczych.
  • Od 3 czerwca każdy posiadacz ziemi będzie mógł wznieść jednokondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni do 150 m2 bez żadnych formalności.
  • Ustawa nie wymaga, aby inwestor był rolnikiem, wystarczy posiadanie ogródka, warzywniaka lub kilku starych drzew.

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym 18 maja br. Zmiany wchodzą w życie 3 czerwca 2023 roku. Jak informuje strona rządowa, zmiany mają na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego w gospodarstwach rolniczych. 

Zgodnie z nowymi przepisami, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy od 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, będzie możliwa bez żadnych formalności.

Wybudujesz “budynek gospodarczy” o powierzchni 150 m kw. bez żadnych formalności

Od 3 czerwca br., każdy posiadacz ziemi będzie mógł wznieść jednokondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni do 150 m kw. bez żadnych formalności. Ta zmiana w przepisach budowlanych budzi obawy wielu doświadczonych inwestorów i deweloperów, ponieważ umożliwia wznoszenie naprawdę dużych i nowoczesnych budynków bez żadnej wstępnej kontroli dotyczącej ich rzeczywistego przeznaczenia.

Inwestor nie będzie zobligowany do udowadniania, że budowany obiekt o powierzchni do 150 m kw. ma służyć prowadzeniu działalności rolniczej. Co więcej, nie będzie musiał nawet informować odpowiednich urzędów o powstaniu takiego budynku.

W praktyce, poza określonym obszarem wpływu, zmiany w prawie budowlanym nie narzucają żadnych ograniczeń dotyczących przeznaczenia i późniejszego wykorzystania budynków gospodarczych o powierzchni do 150 m2. To spowoduje wystąpienie wielu nadużyć ze strony inwestorów i deweloperów.

Każdy właściciel działki (nawet niekoniecznie rolniczej) będzie mógł wznosić nowoczesne budynki o powierzchni 150 m2, oznaczone jako "rolne", na przykład nad jeziorem, w pobliżu parku krajobrazowego lub nawet w obszarze chronionym Natura 2000. W przypadku posiadania 300 m kw. terenu, możliwe będzie nawet postawienie dwóch takich budynków. Od 3 czerwca nikt nie będzie miał możliwości zabrania takich działań.

Nie musisz być rolnikiem

Ustawa głosi, że aby wybudować taki budynek gospodarczy, wcale nie musisz być rolnikiem. Wystarczy, że posiadasz ogródek, warzywniak lub kilka starych drzew. 

Źródła: Farmer
https://www.prezydent.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.