Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Od 3 czerwca wybudujesz budynek gospodarczy bez zgłoszenia

Głosów: 200, średnia ocen: 3.7
mock

Najnowsza poprawka w ustawie Prawo budowlane wprowadza możliwość budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych o powierzchni 150 m kw. bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Nowe przepisy, które wejdą w życie od 3 czerwca 2023 r., mają ułatwić rolnikom inwestowanie, umożliwiając im wznoszenie budynków o różnym przeznaczeniu, nie tylko rolniczym. Zmiana już budzi kontrowersje, ponieważ umożliwia posiadaczom ziemi na wzniesienie obiektów budowlanych bez ograniczenia nawet w sąsiedztwie obszarów chronionych.

  • Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym 18 maja br. Zmiany wchodzą w życie 3 czerwca 2023 roku.
  • Zgodnie z nowymi przepisami, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy od 300 m2, rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, będzie możliwa bez formalności.
  • Celem zmian jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego w gospodarstwach rolniczych.
  • Od 3 czerwca każdy posiadacz ziemi będzie mógł wznieść jednokondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni do 150 m2 bez żadnych formalności.
  • Ustawa nie wymaga, aby inwestor był rolnikiem, wystarczy posiadanie ogródka, warzywniaka lub kilku starych drzew.

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o transporcie kolejowym 18 maja br. Zmiany wchodzą w życie 3 czerwca 2023 roku. Jak informuje strona rządowa, zmiany mają na celu przyspieszenie procesu inwestycyjnego w gospodarstwach rolniczych. 

Zgodnie z nowymi przepisami, budowa jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy od 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, będzie możliwa bez żadnych formalności.

Wybudujesz “budynek gospodarczy” o powierzchni 150 m kw. bez żadnych formalności

Od 3 czerwca br., każdy posiadacz ziemi będzie mógł wznieść jednokondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni do 150 m kw. bez żadnych formalności. Ta zmiana w przepisach budowlanych budzi obawy wielu doświadczonych inwestorów i deweloperów, ponieważ umożliwia wznoszenie naprawdę dużych i nowoczesnych budynków bez żadnej wstępnej kontroli dotyczącej ich rzeczywistego przeznaczenia.

Inwestor nie będzie zobligowany do udowadniania, że budowany obiekt o powierzchni do 150 m kw. ma służyć prowadzeniu działalności rolniczej. Co więcej, nie będzie musiał nawet informować odpowiednich urzędów o powstaniu takiego budynku.

W praktyce, poza określonym obszarem wpływu, zmiany w prawie budowlanym nie narzucają żadnych ograniczeń dotyczących przeznaczenia i późniejszego wykorzystania budynków gospodarczych o powierzchni do 150 m2. To spowoduje wystąpienie wielu nadużyć ze strony inwestorów i deweloperów.

Każdy właściciel działki (nawet niekoniecznie rolniczej) będzie mógł wznosić nowoczesne budynki o powierzchni 150 m2, oznaczone jako "rolne", na przykład nad jeziorem, w pobliżu parku krajobrazowego lub nawet w obszarze chronionym Natura 2000. W przypadku posiadania 300 m kw. terenu, możliwe będzie nawet postawienie dwóch takich budynków. Od 3 czerwca nikt nie będzie miał możliwości zabrania takich działań.

Nie musisz być rolnikiem

Ustawa głosi, że aby wybudować taki budynek gospodarczy, wcale nie musisz być rolnikiem. Wystarczy, że posiadasz ogródek, warzywniak lub kilka starych drzew. 

Źródła: Farmer
https://www.prezydent.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)
Pawel
11-07-2023 21:27
Wszystko zrobią, żeby kupić wyborców. Tragedia. A ludzie się jeszcze cieszą.
0
hmm
12-07-2023 13:37
Z takich decyzji to chyba tylko się cieszyć. Nieważne kto je podejmuje. A, że PiS jest bardziej wolnościowe niż PO ? no cóż. Ni można oceniać po pozorach. W teorii, to Tusk i jego środowisko miało być tym liberalnym i sprzyjającym obywatelom. Hmm
9
mylisz się
01-08-2023 20:52
Przepis wprowadza zamęt w legislacji, jak każda ustawa tych pseudo patriotów. Wklejka dla swoich na 2 miesiące jak "szyszko lex". W"pis" bez krzty szacunku dla wybitnego Polaka jakim jest Donald Tusk (a nie "Tusk") wskazuje skąd wieje tym w"pis"em!
0
AAA
20-06-2023 09:47
Nie jarajcie się, że wszystko Wam wolno, nikt nie zmienił pozostałych ustaw, choćby o ochronie przyrody, i jak ktoś postawi taki budynek gospodarczy 20m od jeziora to i tak nadzór budowlany mu dołoży za samowolę budowlaną, i żaden sąd mu nie pomoże.
0
może
17-06-2023 13:00
będzie normalniej a nie wieloletnie inwestowanie w papiery dla wydz. arch dla nieznanej po latach rzeczywistości gospodarczej.
4
obywatel
14-06-2023 10:16
Brawo PIS Brawo Prezydencie w końcu człowiek będzie miał prawo do zagospodarowania ziemi tak jak tego chce a nie tak jak tego chce urzędnik. Dobra robota
18
Olo_Halski
24-06-2023 07:47
Fakt. Jest dobry kierunek. Oczywiście pozostaje kwestia zachowania np odległości od granic ale o tym mówi to tzw oddziaływanie. Ogólnie rewelacja. BRAWO!!!
8
Bartek
06-06-2023 21:15
A co jeśli jest mpzp zabraniający budowy czegokolwiek?
0
Kamila
11-06-2023 22:05
Też jestem ciekawa co w takiej sytuacji .Czy blisko jeziora i w parku krajobrazowym gdzie jest całkowity zakaz budowy czegokolwiek związanego z gruntem te przepisy obowiązują.
0
jacek
15-09-2023 09:33
Niestety te prawo jest nad prawem o ochronie środowiska byłem w starostwie i powiedziano mi że wymknęło się już to z pod wszelkiej kontroli grozi nam zabudowa zagrodzenie terenów wcześniej chronionych niema linii zabudowy od jeziora nie ma terenów
0
jacek
15-09-2023 09:33
Niestety te prawo jest nad prawem o ochronie środowiska byłem w starostwie i powiedziano mi że wymknęło się już to z pod wszelkiej kontroli grozi nam zabudowa zagrodzenie terenów wcześniej chronionych niema linii zabudowy od jeziora nie ma terenów
0
1 / 8