News

Brakuje ziemi na nowe mieszkania. Będzie drożej

Monika Byś
2023-05-23
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Brakuje ziemi na nowe mieszkania

Mieszkania deweloperskie mogą podrożeć o około 5 procent w ciągu roku. Aby utrzymać stabilizację cen, konieczne jest dogonienie popytu przez podaż. Niestety, sytuacja na to nie wskazuje, ponieważ brakuje gruntów i planów zagospodarowania, a procedury administracyjne są opóźnione. 

 • Ceny nowych mieszkań mogą wzrosnąć o około 5% w ciągu roku. Brak równowagi między popytem a podażą przyczynia się do stabilizacji cen
 • Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wskazuje 7 czynników hamujących rozwój sektora mieszkaniowego
 • Liczba wybudowanych mieszkań wzrosła sukcesywnie, ale kryzys gospodarczy i biurokracja spowodowały dramatyczny spadek nowych inwestycji.
 • Prognozy na 2023 r. wskazują na rozpoczęcie budowy ok. 70-80 tys. mieszkań przez deweloperów.
 • Brak terenów pod osiedla i niedostateczne lokalizacje to problem branży. Wpływ ma również brak planów zagospodarowania przestrzennego, który utrudnia inwestycje.
 • Zdaniem prezesa PZFD w najbliższym czasie nie ma co liczyć na obniżki cen na rynku pierwotnym.

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) zidentyfikował siedem głównych czynników hamujących rozwój sektora mieszkaniowego. Są to:

 • niepraktyczne prawo i uznaniowość urzędników, 
 • długie czasy wydawania pozwoleń, 
 • strach urzędników przed podejmowaniem decyzji, 
 • brak ziemi i planów zagospodarowania
 • rosnące koszty inwestycji, 
 • opóźnienia w uzgodnieniach dotyczących infrastruktury drogowej i mediów,
 • blokowanie budowy przez sąsiadów. 

W rezultacie powstaje mniej mieszkań, niż mogłoby powstać. Według raportu PZFD, liczba wybudowanych mieszkań sukcesywnie rosła w ostatnich latach, osiągając ponad 140 tysięcy w ubiegłym roku. Jednak kryzys gospodarczy, problemy na rynku kredytów hipotecznych, niestabilność prawa i biurokracja spowodowały dramatyczny spadek nowych inwestycji. 

Prognozy na rynku deweloperskim

Prognozy na przyszłość nie są optymistyczne, gdyż w 2023 roku deweloperzy planują rozpoczęcie budowy jedynie około 70-80 tysięcy mieszkań. W porównaniu, w ubiegłym roku oddano do użytku 144 tysiące mieszkań i domów, co stanowiło jedynie 60% wszystkich wybudowanych w tym czasie. Inwestorzy indywidualni wzniesli 91 tysięcy mieszkań i domów. 

Grzegorz Kiełpsz, prezes PZFD, uważa, że jednym z rozwiązań może być uwolnienie terenów zarezerwowanych pod wygaszany państwowy program "Mieszkanie+". 

Przyczynił się on do wzrostu cen gruntów, gdyż wiele terenów zostało wyłączonych z obrotu, pomimo możliwości przeznaczenia ich na budownictwo wielorodzinne. 

Brak planów zagospodarowania przestrzennego także utrudnia rozwój sektora mieszkaniowego, a biurokracja wydłuża czas inwestycji deweloperskich do pięciu lat. Najdłużej trwają uzgodnienia drogowe i uzgodnienia z gestorami mediów przy uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. Procedury te mogą trwać nawet kilkanaście miesięcy. 

Zdaniem Kiełpsza w najbliższym czasie nie ma co liczyć na obniżki cen na rynku pierwotnym.

Źródło: rp.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.