News

157 mln zł dla samorządów na nowe mieszkania

Monika Byś
2023-03-01
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
157 mln zł dla samorządów na nowe mieszkania

Kolejne samorządy i spółki miejskie otrzymują środki na stworzenie nowych mieszkań. W rozdysponowanej transzy do beneficjentów trafi ponad 157 mln zł - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

 • Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to program, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym.
 • Obecnie przyznawana transza wsparcia ma wartość ponad 157 mln zł. Dzięki takiemu wsparciu powstanie 668 mieszkań oraz 100 miejsc w noclegowniach i 50 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych.
 • W sumie do instytucji z puli na ten rok (1,65 mld zł) zostało rozdysponowanych już około 285 mln zł.

 informuje minister Waldemar Buda

Ze względu na sytuację kredytową spora część społeczeństwa nie jest w stanie zapewnić sobie własnego lokalu, dlatego tak ważne jest, aby tanie w użytkowaniu mieszkania budowały gminy. Zachęcamy samorządy do korzystania z rządowego programu wspierania budownictwa komunalnego, dzięki któremu nawet 80 proc. wartości inwestycji pokrywa państwo, a środki na budowę mogą być przekazane jeszcze przed jej rozpoczęciem

Bezzwrotne wsparcie budownictwa z Funduszu Dopłat to program, który zwiększa liczbę lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym. Źródłem jego finansowania są środki pochodzące z budżetu państwa, których dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii. Bezzwrotnych grantów udziela Bank Gospodarstwa Krajowego.

157 mln zł dla samorządów na nowe mieszkania

W lutym do 10 instytucji trafiło 127,5 mln zł, dzięki czemu jeszcze gminne zasoby lokali komunalnych wzbogaci 621 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali.

Obecnie przyznawana transza wsparcia ma wartość ponad 157 mln zł. Dzięki takiemu wsparciu powstanie 668 mieszkań oraz 100 miejsc w noclegowniach i 50 miejsc w schroniskach dla osób bezdomnych.

Samorządami objętymi wsparciem na nowe mieszkania są tym razem: 

 • Czeladź, 
 • Dąbrowa Górnicza, 
 • Gdańsk, 
 • Racibórz, 
 • Warszawa,
 • Zielona Góra. 
  - na takich samych zasadach dotacja została przyznana także Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych sp. z o.o. z Poznania.

W sumie do instytucji z puli na ten rok (1,65 mld zł) zostało rozdysponowanych już około 285 mln zł.

Zmiany w programie

W 2021 r. w życie wszedł tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

W 2022 r. resort rozwoju wprowadził w programie kolejne zmiany, które spowodowały znaczne zwiększenie skali działania programu, a są to m.in.:

 1. Możliwość zwiększenia wsparcia w trakcie realizacji inwestycji nawet o 20 proc. - co jest niezmiernie ważne w sytuacji rosnących cen materiałów i kosztów wykonania robót.
 2. Środki dla gmin przed startem budowy.

Efekty programu mieszkaniowego

Cały czas oddawane są nowe mieszkania, których budowa rozpoczęła się w ostatnich dwóch latach. W całym kraju samorządy, spółki zależne i organizacje pożytku publicznego otrzymały w latach 2021-2022 finansowe wsparcie na utworzenie 12,6 tys. mieszkań, z czego:

 • 8664 stanowiły lokale komunalne,
 • 3790 to mieszkania społeczne czynszowe,
 • 114 mieszkania chronione.

Utworzono również 154 miejsca w schroniskach dla osób bezdomnych i 105 miejsc w noclegowniach i ogrzewalniach. Łączna kwota przyznanego dofinasowania z Funduszu tylko w latach 2021 i 2022 wyniosła 2,21 mld zł. Dla porównania w 2014 r. wpłynęło jedynie 121 wniosków, a suma dofinansowania ledwie przekroczyła 81 mln zł. Rok później zgłoszono 163 wnioski (dofinansowanie 116,5 mln zł).

Źródło: PAP 

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.