News

Rząd zapowiada program Mieszkanie Plus 2.0

Monika Ojczyk
2022-10-17
~2 min
Głosów: 5, średnia ocen: 5
program Mieszkanie Plus 2.0

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas przedwyborczego objazdu po Polsce przyznał się do porażki na polu budowy tanich mieszkań. Równocześnie zapowiedział, że w razie wyborczego zwycięstwa, jego partia przygotuje kolejny program - Mieszkanie Plus 2.0.

  • Jarosław Kaczyński przyznaje, że w pierwszej edycji programy Mieszkanie Plus oddano do użytku mniej niż 20 tys. To spowodowało, że program odniósł porażkę. 
  • Prezes rządzącej partii po raz kolejny zaatakował deweloperów oraz spółki i instytucje państwowe, które utrudniają pozyskiwanie gruntów pod budowę przez państwo mieszkań.
  • Tajemnica sukcesu nowej edycji? Pozyskiwanie gruntów od wojska i kolei, która to kolej w przypadku Mieszkania Plus blokowała sprzedaż części swoich gruntów.

Po wygranych wyborach ruszy program Mieszkanie Plus 2.0

powiedział w Myszkowie prezes PiS Jarosław Kaczyński

Program Mieszkanie Plus zakładał budowę znacznie większej liczby mieszkań. W tej chwili jest to zaledwie 40 tys. mieszkań, włącznie z tymi, które są obecnie w budowie.

Jarosław Kaczyński przyznaje, że oddano do użytku mniej niż 20 tys. wobec czego nie spełnił zakładanych oczekiwać społecznych.

Porażka programu Mieszanie Plus - wyniki kontroli NIK z 2022 r.

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę programu Mieszkanie Plus w latach 2016 - 2021. Według NIK realizacja rządowego programu Mieszkanie Plus nie przyniosła oczekiwanych efektów, tym samym nie wpłynęła znacząco na poprawę warunków i rozwiązanie problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności. 

Rząd deklarował, że do końca 2019 roku wybuduje 100 tysięcy mieszkań – jednak do użytku oddano nieco ponad 15 tys. mieszkań, a 20,5 tys. znajdowało się w budowie (stan na koniec października 2021 r.). 

Prezes rządzącej partii po raz kolejny zaatakował deweloperów oraz spółki i instytucje państwowe, które utrudniają pozyskiwanie gruntów pod budowę przez państwo mieszkań.

mówił Kaczyński

Stykamy się z interesami deweloperskimi i grup korporacyjnych, które nie chcą sprzedać swojej własności.

Prezes dodał również, że dostępność mieszkań ograniczały także wysokie marże deweloperów. To sprawia, że w tym roku oddanych zostanie 270 tys. mieszkań.

dodał prezes PiS

Dziś trudno naruszyć interesy deweloperów. Po wyborach PiS "podejmie tę sprawę po raz kolejny w formule, która tym razem przyniesie sukces.

Tajemnica sukcesu? Pozyskiwanie gruntów od wojska i kolei, która to kolej w przypadku Mieszkania Plus blokowała sprzedaż części swoich gruntów.

Źródło: Business Insider Polska

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.