News

Koniec programu Mieszkanie Plus

Monika Byś
2023-05-18
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Koniec programu Mieszkanie Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że najemcy programu rządowego Mieszkanie Plus dostaną oferty preferencyjnego wykupu nieruchomości, które wynajmują. Minister Buda informuje, że zamierza doprowadzić do ostatecznego zakończenia programu lecz podkreślił, że rząd zamierza skupić się na nowej polityce mieszkaniowej. 

  • Minister rozwoju Waldemar Buda ogłosił zakończenie programu Mieszkanie Plus i przedstawił filary nowej polityki mieszkaniowej.
  • Przedstawiciele rządu mają ogłosić dodatkowy element polityki mieszkaniowej podczas kolejnej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.
  • Planowane jest wykupienie obecnie wynajmowanych mieszkań na preferencyjnych warunkach.
  • Szef resortu rozwoju informuje, że wszystkie rozpoczęte budowy mieszkań zostaną ukończone, a najemcy otrzymają oferty wykupu na preferencyjnych warunkach.
  • Minister Buda stwierdził, że obecne działania skupiają się na stymulowaniu popytu, między innymi poprzez "Bezpieczny kredyt na 2 proc."

W środowym programie #RzeczoPolityce w "Rzeczpospolitej" minister rozwoju, Waldemar Buda, oznajmił, że zdecydowanie zakończy program Mieszkanie Plus i podkreślił główne filary nowej polityki mieszkaniowej. Premier Morawiecki lub Jarosław Kaczyński mają wkrótce ogłosić jeszcze jeden element podczas jednej z najbliższych konwencji programowych partii Prawo i Sprawiedliwość. Minister Buda stwierdził jedynie, że przedstawiona propozycja jeszcze nie była dyskutowana publicznie. W programie poruszono również temat Mieszkania Plus, inicjatywy, która niegdyś była sztandarową inwestycją obecnej partii rządzącej lecz okazała się nieudana. 

Buda: "Posprzątam po Mieszkaniu Plus"

Minister rozwoju Waldemar Buda powiedział: 

Minister rozwoju

Ja posprzątam po Mieszkaniu+, za chwilę zaproponuję rozwiązanie i zamknę ten temat. Wszyscy, którzy obecnie wynajmują te mieszkania, będą mieli możliwość wykupienia ich na bardzo korzystnych warunkach.

Resort skomentował swoją wypowiedz i dodał, że do końca pierwszego kwartału tego roku wybudowano 19,8 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie+, a 32,4 tysiąca jest w trakcie budowy. Wszystkie już rozpoczęte budowy mieszkań w ramach tego programu zostaną zakończone zgodnie z planem, a najemcy otrzymają oferty wykupu na preferencyjnych warunkach. Resort wspólnie z PFR Nieruchomości pracuje nad szczegółowymi rozwiązaniami, w tym nad budową mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności w ramach części rynkowej rządowego programu mieszkaniowego.

Program Mieszkanie+ zakładał możliwość wynajmu mieszkań z opcją stopniowego wykupu. Do czynszu najmu dochodziła wówczas rata. W ostatnich miesiącach pojawiały się kontrowersje dotyczące niejasności, które lokale z zasobu PFR Nieruchomości będą mogły być wykupione przez najemców. Problemem była również wycena mieszkań w celu wykupu.

Zmiana polityki mieszkaniowej 

Minister Buda stwierdził również w programie #RzeczoPolityce, że w przeciwieństwie do inicjatywy Mieszkanie Plus, która skupiała się na podaży, obecne działania mają na celu stymulowanie popytu, stąd głównym filarem nowej polityki mieszkaniowej jest "Bezpieczny kredyt na 2 proc." (projekt ustawy powrócił do Sejmu po zmniejszeniu oprocentowania do zera przez opozycję kontrolującą Senat).

Źródło: rp.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.