Chcesz sprawdzić, jak zmieniło się zagospodarowanie Twojej okolicy na przestrzeni ostatnich 70 lat? Pobierz zdjęcia lotnicze 1955-1990 i dowiedz się, jak rozwijała się zabudowa na danym obszarze. Archiwalne zdjęcia w formie miniatur znajdziesz w Geoportalu Na Mapie.
Zdjęcia lotnicze 1955-1990 r. z obszaru całej Polski
- W Raporcie Archiwalne zdjęcia lotnicze w Geoportalu Na Mapie znajdziesz wykaz zdjęć z okresu 1955-1990.
- Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport zdjęć lotniczych dla swojej działki.
- Analiza historycznych zdjęć lotniczych pozwala na śledzenie ewolucji urbanistycznej miast. Raport może być używany przez badaczy, historyków lokalnych oraz osoby zainteresowane historią miejscowości.
W latach 1955-1990 fotografia lotnicza zyskiwała popularność i stała się ważnym narzędziem dokumentującym zmiany oraz rozwój przestrzenny regionu. Regularne naloty fotogrametryczne pozwoliły zgromadzić potężna bazę zdjęć wykorzystywanych głównie do planowania rozwoju urbanistycznego i przestrzennego, a także do monitorowania zmian środowiskowych. Dzięki nim władze lokalne i państwowe mogły lepiej zrozumieć topografię i warunki terenowe dominujące na pewnym obszarze.
Dzisiaj te historyczne zdjęcia lotnicze stają się punktem odniesienia do porównania zmian terenowych, określenia skutków wylesień, ocenie degradacji środowiska na skutek rozwoju infrastruktury oraz śledzeniu zmian w zastosowaniu gruntów.
Od teraz w Raporcie Archiwalne zdjęcia lotnicze znajdziesz Wykaz zdjęć z okresu 1955-1990.
Zdjęcia lotnicze 1955-1990 r. w Geoportalu Na Mapie
W raporcie Archiwalne zdjęcia lotnicze udostępniamy informacje o dostępnych zdjęciach i linki do pobrania miniatur tych zdjęć. Zdjęcia lotnicze 1955-1990 udostępniamy z bazy Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. W raporcie lotniczym znajdziesz również nowsze zdjęcia lotnicze - od lat 90. XX wieku. Przetworzyliśmy je do postaci ortofotomapy, w taki sposób, aby zapewnić Ci ich jak najlepszą wizualizacje. Koszt raportu lotniczego wynosi 39 zł.
Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport zdjęć lotniczych dla swojej działki.
POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ LOTNICZYCH 1955-1990
Dla zainteresowanych proponujemy dodatkową usługę, w ramach której pozyskamy oryginalne zdjęcia w wysokiej jakości oraz przetworzymy je fotogrametrycznie. Oznacza to, że dodamy im georeferencje i naniesiemy aktualne granice działek. Koszt usługi pozyskania i przetworzenia zdjęć ustalamy indywidualnie w zależności od zakresu prac i wybranych usług dodatkowych. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.
Jak pobrać archiwalne zdjęcia lotnicze?
1.) Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy";
2.) Wyszukaj interesujące Cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę. Następnie wskaż miejsce - kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie;
3.) Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze";
4.) Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące Cię lata wykonania zdjęć lotniczych. Jeśli interesują Cię zdjęcia lotnicze z lat 1955-1990, wybierz "Wykaz zdjęć z okresu: 1955-1990". Następnie podaj adres e-mail, na który wyślemy Ci raport lotniczy;
5.) Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł";
6.) Dokonaj płatności on-line. Raport Archiwalne zdjęcia lotnicze wygeneruje się w kilka minut po dokonaniu płatności;
7.) Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu. Po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".
Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie
Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie.
POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH
Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.
Dowiedz się więcej:
Do czego przyda się Raport historyczne zdjęcia lotnicze?
Raport oparty na historycznych zdjęciach lotniczych może być użytecznym narzędziem w różnych kontekstach. Oto kilka przykładowych zastosowań:
- Poznanie historii regionu i rozwoju miast i wsi
Analiza historycznych zdjęć lotniczych pozwala na śledzenie ewolucji urbanistycznej miast. Można zobaczyć, jak zmieniała się struktura przestrzenna, rozwijały się dzielnice mieszkaniowe, przemysłowe i handlowe, oraz jakie obiekty publiczne i infrastruktura zostały wybudowane w ciągu lat; - Dokumentacja historyczna
Raport może być używany przez badaczy, historyków lokalnych oraz osoby zainteresowane historią miejscowości. Zdarza się, że dzięki starym zdjęciom lotniczym znajdujemy stare, nieistniejące już zabudowania, a także zniszczone obiekty historyczne. To prawdziwa kopalnia wiedzy dla osób interesujących historią. Stare ortofotomapy pomagają również wyznaczyć historyczną linię brzegową rzek i śledzenie zmian w jej korycie, jakie powstały na skutek działania człowieka i przyrody; - Analiza zmian krajobrazowych
Raport oparty na historycznych zdjęciach lotniczych pomoże określić zmiany w wykorzystaniu gruntów, ewolucji infrastruktury oraz innych istotnych transformacji środowiskowych; - Zarządzanie kryzysowe i ochrona środowiska
Historyczne zdjęcia lotnicze są również użyteczne w zarządzaniu kryzysowym i ochronie środowiska. Pozwalają one na analizę zmian środowiskowych w celu lepszego zrozumienia i przewidywania potencjalnych zagrożeń oraz na podejmowanie odpowiednich działań prewencyjnych; - Planowanie przestrzenne
Raport ten może być wykorzystany przez władze lokalne i planistów do lepszego zrozumienia historii rozwoju danego obszaru oraz do podejmowania bardziej świadomych decyzji planistycznych. Pozwala to na uwzględnienie kontekstu historycznego przy tworzeniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!