News

NFOŚiGW reaguje na wstrzymanie przyłączy gazowych przez PSG

Monika Byś
2022-01-26
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-04
Głosów: 27, średnia ocen: 5
wstrzymanie przyłączy gazowych

W drugim tygodniu stycznia otrzymaliśmy informację, że w 2022 r. nowi inwestorzy, którzy zdecydowali się na ogrzewanie gazowe, tymczasowo nie będą mieli możliwości zrealizowania przyłącza gazowego. Powodem takiej decyzji jest wyczerpanie budżetu na realizacji takich inwestycji. Sytuacja PSG może odbić się na realizacji kluczowego programu Czyste Powietrze. NFOŚiGW reaguje na wstrzymanie przyłączy gazowych. 

  • Na rozwiązania gazowe stawiają w większości beneficjenci programu Czyste Powietrze. Według danych na 30 listopada 2021 roku, 44,05 % wniosków w programie dotyczyło instalacji kotła gazowego kondensacyjnego.
  • Nie będzie nowych umów na przyłączenie do sieci gazowej, o ile PSG nie otrzyma nowego finansowania. Odbiorcy nowych domów, którzy liczą na przyłączenie do gazu nie będą mieli takiej możliwości.
  • Od 25 stycznia 2022 r. dopuszczalne jest wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia o więcej niż 6 miesięcy. Taka możliwość będzie mieć miejsce jeżeli opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.

Gaz najpopularniejszym źródłem ciepła

Kocioł gazowy to jedno z najpopularniejszych źródeł ciepła w polskich domach, co potwierdzają dane z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Na rozwiązania gazowe stawiają także w większości beneficjenci programu Czyste Powietrze. Według danych na 30 listopada 2021 roku, 44,05 % wniosków w programie dotyczyło instalacji kotła gazowego kondensacyjnego. Jest to obecnie najpopularniejsze źródło ciepła w ramach powszechnego procesu wymiany nieefektywnych urządzeń grzewczych i termomodernizacji.

Dowiedz się więcej: Deklaracja CEEB - zgłoś źródło ogrzewania budynku. Zobacz jak to zrobić, żeby otrzymać dodatek osłonowy

Wstrzymanie przyłączy gazowych - PSG wyczerpało budżet na 2022 r.

Na początku stycznia 2022 roku doszło do zaskakującej sytuacji. Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymała zawieranie umów na przyłącza gazowe. Na skutek bardzo dużego zainteresowania inwestycjami w kotły gazowe, spółce wyczerpał się budżet na lata 2022-2023 (około 2 mld zł). Środki zarezerwowane na najbliższe 2 lata zostały przeznaczone na realizację zawartych już umów.

Jakub Kowalski, członek zarządu PSG ds. operacyjnych, w rozmowie z Business Insider poinformował, że spółka postanowiła szukać nowego finansowania na własną rękę. Jesienią były prowadzone z PGNiG rozmowy na temat zwiększenia finansowania, ale spółka-matka PGNIG musiała przenieść część środków na zabezpieczenie kontraktów gazowych. Chodziło o to, żeby klienci odczuli w najmniejszym stopniu wzrost cen gazu.

NFOŚiGW reaguje na wstrzymanie przyłączy gazowych

Po rozmowach wiemy, że wśród opcji pojawiło się utworzenie osobnego programu dotacji na rozbudowę i przyłączenia do sieci gazowej. Natomiast w rozmowie z URE pojawia się opcja uczestnictwa klientów nie tylko w kosztach przyłączenia, ale także budowy sieci gazowej.

Dowiedz się więcej: PSG wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych dla nowych domów

Bez wątpienia problemy w PSG mogą odbić się na realizacji programu ogólnopolskiego Czyste Powietrze. O komentarz w sprawie poproszono Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W odpowiedzi dla portalu GLOBEnergia.pl zauważa, że gaz ma obecnie największy (ponad 44 %) udział w źródłach ciepła, które są wskazywane we wnioskach przez osoby ubiegające się o dotacje w ramach programu Czyste Powietrze. 

Do czasu przywrócenia możliwości podłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej dostrzegamy możliwość wpływu na realizację programu Czyste Powietrze. Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej liczy na jak najszybsze wypracowanie przez Polską Spółkę Gazownictwa systemowych rozwiązań dotyczących możliwości zawierania nowych umów na realizację przyłączy gazowych. – wyjaśnia Narodowy Fundusz w odpowiedzi.

Programy rządowe zmierzające do poprawy efektywności energetycznej w domach cieszą się dużym zainteresowaniem

Dodaje, że zarówno programy wsparcia realizowane przez administrację rządową (programy Czyste Powietrze, Stop Smog,Ciepłe Mieszkanie), jak i samorządową (projekty ze środków własnych i unijnych) spotykają się z coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Jest to dowodem na dalszą intensyfikację działań związanych z poprawą jakości powietrza, jak i zmniejszenie kosztów ogrzewania gospodarstw domowych, ze względu na termomodernizacje budynków, co w zdecydowanym stopniu zwiększa ich efektywność energetyczną.

Polecamy wpis: Program Czyste Powietrze – popraw efektywność energetyczną domu

Dlatego rozwiązanie problemu, z którym boryka się PSG jest istotne dla utrzymania tempa  walki ze smogiem. Jednocześnie podkreślamy, że wnioskując o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze, stale można wybrać jedno z szeregu ekologicznych źródeł ciepła oferowanych do dofinansowania w ramach tego programu – wskazuje Narodowy Fundusz.

Wydłużony termin w programie Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska postanowił odpowiedzieć na problem, modyfikując regulamin programu Czyste Powietrze. Od 25 stycznia 2022 roku dopuszczalne jest wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia o więcej niż 6 miesięcy, jeżeli opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.

Dowiedz się więcej: Wzrost poziomu dofinansowania dla najuboższych w programie Czyste Powietrze

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.