News

Wzrost poziomu dofinansowania dla najuboższych w programie Czyste Powietrze

Monika Byś
2022-01-25
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-25
Głosów: 27, średnia ocen: 5
wzrost poziomu dofinansowania dla najuboższych

Od dzisiaj - 25 stycznia zaczną obowiązywać nowe zasady w programie "Czyste powietrze" - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Chodzi o wzrost poziomu dofinansowania dla najuboższych rodzin. Zmiany dotyczą ułatwienia w procesie pozyskiwania dotacji.

  • Wprowadzenie nowej części programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania podzielono na dwa etapy. Od 25 stycznia rozpocznie się nabór wniosków.
  • Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji w przypadku tego najwyższego poziomu dofinasowania zwiększono do pięciu.
  • Beneficjenci nie będą mogli jednak korzystać ze ścieżki bankowej, czyli Kredytu Czyste Powietrze

Wzrost poziomu dofinansowania dla najuboższych w programie Czyste Powietrze

Zmiany to także uwzględnienie możliwości finansowania z programu Czyste Powietrze, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości, a także umożliwianie dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.

Polecamy wpis: PSG wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych dla nowych domów

Ponadto dopuszcza się stosowanie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami programu „Czyste Powietrze”. Doprecyzowano wymagania dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

Dwa etapy starania o dofinansowanie

Wprowadzenie nowej (trzeciej) części programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania podzielono na dwa etapy. W pierwszej kolejności – od 25 stycznia – rozpocznie się nabór wniosków, w przypadku których przewidziano 69 tys. zł maksymalnej dotacji przy 90 % kosztów kwalifikowanych. Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku może wynieść do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe). 

Alternatywą w stosunku do dochodowego kryterium kwalifikowalności będzie ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku:

  • stałego,
  • okresowego,
  • rodzinnego,
  • specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji w przypadku tego najwyższego poziomu dofinasowania zwiększono do pięciu. Beneficjenci nie będą mogli jednak korzystać ze ścieżki bankowej, czyli Kredytu Czyste Powietrze, dostępnego w przypadku pierwszej i drugiej części programu.

Dotychczas w programie „Czyste Powietrze” złożono ponad 384 tys. wniosków na 6,45 mld zł dofinansowania; najwięcej w woj. śląskim. Podpisano ponad 307 tys. umów na ponad 5 mld zł.

Polecamy wpis: Nowe narzędzie w programie Czyste Powietrze dla ekspertów

Źródło: Samorzad.pap.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.