News

Nowe narzędzie w programie Czyste Powietrze dla ekspertów

Monika Byś
2022-01-21
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-21
Głosów: 30, średnia ocen: 5
narzędzie w programie Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że będzie nowe narzędzie w programie Czyste Powietrze dla ekspertów. W ramach programu powstanie Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej.

  • Już w 2022 r. powstanie nowe narzędzie w programie Czyste Powietrze - rejestr Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej.
  • Zadaniem ekspertów, którzy zarejestrują się na Platformie, będzie przeprowadzanie wizyt w domach wnioskodawców i realizacja audytów, które będą oceniać czy budynek należy poddać termomodernizacji.
  • Eksperci, którzy założą konto do końca lutego 2022 roku zostaną przeszkoleni z zasad programu Czyste Powietrze.

Nowe narzędzie w programie Czyste Powietrze dla ekspertów

W programie Czyste Powietrze zostanie uruchomione nowe narzędzie - Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej (PEEE). To internetowy rejestr ekspertów efektywności energetycznej, łączący specjalistów z potencjalnymi klientami planującymi termomodernizację domu. Po uruchomieniu nowej platformy, będziesz mógł skorzystać z pomocy wiarygodnych ekspertów.

O planach wdrożenia nowego rozwiązania w ramach projektu Czyste powietrze poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jest to narzędzie, które przede wszystkim pomoże potencjalnym beneficjentom programu skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą podjąć decyzję o inwestycji.

Prof. Maciej Chorowski, Prezes Zarządu NFOŚiGW

Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej jest kolejnym narzędziem, oferowanym wszystkim, którzy planują wymienić źródło ciepła i zmodernizować dom korzystając ze środków programu „Czyste Powietrze”, a nie wiedzą jak się za to zabrać. 

NFOŚiGW oczekuje, że funkcjonowanie nowej platformy pozwoli zmaksymalizować oszczędności energii na etapie eksploatacji zmodernizowanego budynku. Wynika z tego, że takie rozwiązanie pozwoli skrócić okres zwrotu inwestycji i ograniczyć bieżące koszty energii i paliwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku gospodarstw domowych o niskich dochodach. 

Pilotaż

Jak podaje NFOŚiGW, obecnie dostępna jest funkcjonalność rejestracji i zakładania konta dla ekspertów. Pilotaż tej części programu potrwa przez 6 miesięcy. Z informacji podanych przez NFOŚiGW wynika, że eksperci, którzy zgłoszą chęć przeszkolenia będą ostatecznie przydzieleniu do konkretnych kategorii na podstawie ich wiedzy i doświadczenia oraz lokalizacji. Przeszkolenie branżowe z zasad programu Czyste Powietrze ma odbyć się do końca lutego 2022 roku.

Polecamy wpis: Program Czyste Powietrze – popraw efektywność energetyczną domu

Jak zostać ekspertem programu?

Aby zostać ekspertem Platforma Ekspertów Efektywności Energetycznej, należy zgłosić taką chęć, na oficjalnej stronie internetowej PEEE. Trzeba też spełnić kilka warunków. Wymagane jest potwierdzenie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego w zakresie efektywności energetycznej, a także posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Potencjalni eksperci muszą również udowodnić, że w ciągu ostatnich 3 lat wykonali min. 2 audyty energetyczne budynków na potrzeby termomodernizacji lub audyty efektywności energetycznej.

Polecamy wpis: Audyt energetyczny budynku - czym jest?

Eksperci powinni również spełniać co najmniej jeden z warunków:

  • znajdować się na liście Centralnego Rejestru Charakterystyki Energetycznej Budynków,
  • posiadać uprawnienia budowlane,
  • być czynnym audytorem

Wszystkie wymagania stawiane ekspertom można znaleźć na stronie internetowej platformy - www.peee.gov.pl

Obowiązki ekspertów

Zadaniem ekspertów, którzy zarejestrują się na Platformie, będzie przeprowadzanie wizyt w domach wnioskodawców i realizacja audytów, które będą oceniać czy budynek należy poddać termomodernizacji. Audytorzy będą proponowali odpowiednie i opłacalne rozwiązania, będą wspierali wnioskodawców w podejmowaniu właściwych decyzji, a także zaoferują doradztwo w programie Czyste Powietrze.

Polecamy wpis: Automatyczny audyt działki w 5 minut!

Nowe narzędzie w programie Czyste Powietrze Co dalej?

Jak podaje NFOŚiGW, w kolejnym etapie pilotażu, w marcu 2022 r. gotowa będzie funkcjonalność dla użytkowników PEEE – przede wszystkim potencjalnych beneficjentów „Czystego Powietrza” – z terenu województwa śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Będą oni mieli do wyboru dwie opcje: konsultację lub wykonanie audytu energetycznego. Na przeprowadzony w ramach platformy audyt będą mogli złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. 

Jeśli pilotaż okaże się sukcesem, NFOŚiGW planuje jego rozbudowę i rozszerzenie jej zasięgu na cały kraj. Z zapowiedzi wynika że taka decyzja padnie nie wcześniej jak w drugiej połowie 2022 r. 

Źródło: GLOBEnergia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.