Porady OnGeo

Jak podnieść wartość działki budowlanej?

Monika Byś
2021-03-02
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-26
Głosów: 120, średnia ocen: 4.9
Jak podnieść wartość działki budowlanej?

Posiadasz działkę na sprzedaż i zastanawiasz się, czy jest sposób na podniesienie jej wartości rynkowej? Wartość działki budowlanej zależna jest od wielu czynników, a na większość z nich mamy realny wpływ. Jak przygotować działkę do sprzedaży tak, aby sporo na niej zarobić? Jak możesz podnieść jej wartość?

 • Aby podnieść wartość działki budowlanej musisz przede wszystkim zadbać o uregulowanie jej stanu prawnego. Jeśli to możliwe, znieś współwłasność i spłać hipotekę.
 • Wygląd działki ma znaczenie. Zanim sprzedasz działkę, uporządkuj ją i zadbaj o ogrodzenie.
 • Sprawdź MPZP, a w razie jego braku, postaraj się o warunki zabudowy.
 • Sprawdź działkę, zanim ją kupisz! Wygeneruj Raport o terenie i zrób szczegółową analizę swojej nieruchomości. Sprawdź, czy Twoja działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania, czy na Twoim terenie występują potencjalne zagrożenia i uciążliwości lub ograniczenia formalnoprawne.

Jak podnieść wartość działki budowlanej?

Ureguluj stan prawny działki

Stan prawny działki, to pierwsza rzecz, którą sprawdzi potencjalny nabywca działki przed jej zakupem. W związku z tym uregulowanie jej stanu prawnego jest sprawą kluczową. Warto zadbać o to, aby w księdze wieczystej nie było wpisów, które obciążają nieruchomość. Pamiętaj, nieruchomość posiadająca status własności zawsze osiągnie wyższą wartość rynkową. Jeśli działka stanowi współwłasność lub jest w użytkowaniu wieczystym, jej wartość będzie zdecydowanie niższa.

Sprawdź plan miejscowy lub postaraj się o wydanie warunków zabudowy

Jeśli Twoja działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) możesz wystąpić o wydanie warunków zabudowy na daną nieruchomość. Pamiętaj, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy nie wymaga nakładów finansowych, a na pewno podniesie wartość nieruchomości.

Skorzystaj z Geoportalu OnGeo.pl i sprawdź, czy dla interesującego Cię obszaru został uchwalony MPZP. Miejscowy plan sprawdzisz w Raporcie o terenie, w którym bezpośrednio dostaniesz bezpośredni link do uchwały. Zobacz sam, jakie to proste! :)

Zadbaj o uzbrojenie działki przed jej sprzedażą

Wartość nieruchomości wzrośnie, jeśli przed sprzedażą doprowadzisz do niej niezbędne media, czyli zapewnisz przyłącza wody, gazu i prądu. Działki uzbrojone są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców.

Chcesz wiedzieć, jaki jest koszt uzbrojenia działki? Zajrzyj do artykułu:

Koszt uzbrojenie działki

Zadbaj o dogodny dojazd do działki

Wartość działki budowlanej wzrośnie, jeśli dojazd do posesji jest wygodny i nie wymaga posiadania samochodu terenowego. Warto zadbać o jej stan techniczny oraz w razie konieczności o ustanowienie służebności drogowej z wpisem do księgi wieczystej. Jeśli stan drogi wymaga poprawy, zadbaj o poprawę jej jakości.

Dowiedz się więcej z artykułu:

Dostęp do drogi publicznej - wymóg realizacji inwestycji

Zadbaj o wizualny wygląd działki

Aby podnieść wartość działki, należałoby zadbać o jej wygląd. Nie od dzisiaj wiadomo, że pierwsze wrażenie jest często kluczowe dla pomyślnego rozwiązania sprawy. Potencjalny nabywca niewątpliwie zwróci uwagę, czy działka jest uporządkowana, zadbana i w miarę możliwości wyrównana pod inwestycje. Warto przyciąć stare, szpecące drzewa, a nawet zainwestować w ozdobne krzewy, czy kwiaty, które podniosą atrakcyjność działki.

Zlikwiduj stare zabudowania

Jeśli na Twojej działce znajduje się ruina lub inne stare zabudowanie, postaraj się ich rozebranie i zlikwidowanie.

Ogrodź działkę

Postawienie nawet prostego ogrodzenia może spowodować, że potencjalny nabywca będzie mógł łatwiej zwizualizować sobie działkę.

Dowiedz się więcej z artykułu:

Budowa ogrodzenia – przepisy i sąsiedzi

Poznaj raporty o terenie w Geoportal ONGEO.PL

Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:

 • Miejscowy plan zagospodarowania
 • Granice działek
 • Obszary Natura 2000
 • Wydane pozwolenia na budowę
 • Tereny zalewowe
 • Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
 • Spadki terenu
 • Linie energetyczne
 • Zanieczyszczenie powietrza
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.