News

W planowaniu przestrzennym znów robi się chaos

Monika Byś
2024-03-19
~1 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
w planowaniu przestrzennym znów robi się chaos

Rząd proponuje zmianę podejścia do obowiązkowego przyjęcia planów ogólnych gmin do końca 2025 roku. Wszystko przez projekt rewizji Krajowego Planu Odbudowy, który proponuje, że gminy zamiast uchwalania planu ogólnego do końca 2025 r. będą musiały przygotować i opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) projekt ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego. 

Konsultacje publiczne dotyczące tej rewizji rozpoczęły się 15 marca i potrwają do 15 kwietnia. Projekt obejmuje zmiany w łącznie 11 z 55 reform oraz 22 z 56 inwestycji Krajowego Planu Odbudowy, w tym inwestycję A1.3.1. "Wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego".

Nowym wskaźnikiem do osiągnięcia będzie ukończony projekt planu ogólnego, potwierdzony poprzez publikację w BIP zgodnie z przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Czy w planowaniu przestrzennym znów robi się chaos?

Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej argumentuje, że proponowana zmiana umożliwi realne zrealizowanie wskaźnika do połowy 2026 r., uwzględniając fakt, że tylko niewielka liczba gmin rozpoczęła formalną procedurę sporządzania planu ogólnego.

Resort podkreśla, że publikacja projektu planu ogólnego w BIP jest zaawansowanym etapem prac, wymagającym m.in. sporządzenia prognozy oddziaływania na środowisko i analizy demograficznej.

Po publikacji projektu planu ogólnego, gminy będą musiały uzyskać opinie organów i społeczeństwa przed uchwaleniem planu. Mimo że ten etap zajmie około połowy czasu procedury planistycznej, projekt podlegać będzie minimalnym zmianom.

Ministerstwo podkreśla również opóźnienia w pracach nad Rejestrem Urbanistycznym, który ma ułatwić przygotowanie planów ogólnych i przyspieszyć procedurę planistyczną.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.