News

Bez zmian w terminach przygotowania planów ogólnych gmin

Monika Byś
2024-03-11
~2 min
Post zaktualizowany: 2024-03-14
Głosów: 11, średnia ocen: 5
bez zmian w terminach przygotowania planów ogólnych gmin

Wiceminister rozwoju i technologii, Krzysztof Kukucki, poinformował, że ministerstwo nie przewiduje zmiany przepisów w celu przedłużenia terminu na opracowanie planów ogólnych. 

29 lutego br. wiceszef MRiT udzielił odpowiedzi na interpelację poselską, przypominając, że termin przygotowania planów ogólnych przez gminy, ustalony na 1 stycznia 2026 r., jest powiązany z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

mówił Krzysztof Kukucki

Horyzont czasowy realizacji dokumentu zamyka się z końcem sierpnia 2026 r. Z tego względu resort nie planuje zmiany przepisów w celu wydłużenia terminu na sporządzenie planów ogólnych.

Dodał również, że budżet na przygotowanie i uchwalenie planów ogólnych wynosi prawie 458 mln zł, a maksymalne dofinansowanie dla poszczególnych gmin zostało obliczone przy użyciu specjalnego algorytmu.

Rusza nabór wniosków na plany ogólne

Nabór wniosków w ramach inwestycji A1.3.1 KPO na działania związane z reformą planowania i zagospodarowania przestrzennego rozpocznie się 28 marca 2024 r. i będzie kontynuowany do 31 maja 2026 r. Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie MRiT, celem inwestycji jest przyjęcie przez minimum 80 proc. gmin planów ogólnych, gminnych programów rewitalizacji oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Niemniej, samorządowcy oraz urbaniści od dłuższego czasu ostrzegają, że z powodu braku specjalistów, niewystarczającego finansowania oraz czasochłonnych procedur konsultacji z mieszkańcami, uchwalenie planów ogólnych w ustawowym terminie będzie bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.