News

Nowelizacja prawa budowlanego ureguluje kwestie przenoszenia pozwolenia na budowę

Monika Byś
2024-03-08
~1 min
Post zaktualizowany: 2024-03-15
Głosów: 10, średnia ocen: 5
przenoszenie pozwolenia na budowę

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad zmianami w prawie budowlanym. Jedną z planowanych zmian jest regulacja kwestii przenoszenia części pozwolenia na budowę. Obecne przepisy nie uwzględniają tego problemu. 

Nowelizacja prawa budowlanego ma uwzględniać możliwość przeniesienia części pozwolenia na budowę, pod warunkiem że obie części inwestycji mogą funkcjonować samodzielnie zgodnie ze swoimi przeznaczeniami.

Projekt zakłada również, że nowy inwestor musi przedstawić oświadczenie o posiadaniu projektu budowlanego od poprzedniego inwestora. Ponadto przeniesienie decyzji obejmie także pozwolenia na wznowienie robót budowlanych oraz zgłoszenia.

Przypomnijmy, jak o działało dotychczas

Mimo braku obowiązujących przepisów, istnieje wypracowana praktyka oparta na orzecznictwie sądów administracyjnych, które potwierdzają możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę w części. Propozycje nowelizacji są więc mile widziane przez ekspertów.

Jednakże projekt nie rozwiązuje wszystkich problemów, zwłaszcza dotyczących kwestii samodzielności części inwestycji. Brakujący element to promesa przeniesienia pozwolenia w części, która mogłaby być rozwiązaniem dla niepewności inwestorów. W ten sposób organ miałby możliwość potwierdzenia samodzielności części inwestycji. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.