News

Nowelizacja prawa budowlanego ograniczy budowę małych domów

Monika Byś
2024-03-05
~1 min
Głosów: 11, średnia ocen: 5
nowelizacja prawa budowlanego ograniczy budowę małych domów

Budowa małych domów, do 70 metrów kwadratowych stała się bardzo popularna. Niestety inwestorzy zaczynają omijać i tak korzystne prawo do zabudowy, przez co domy powstają w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu. Obecne prawo budowlane skonstruowane jest w taki sposób, że nawet jeśli starosta uzna budowę za samowolę budowlaną, to i tak zazwyczaj nie może się jej sprzeciwić. Dlatego pojawił się plan zmian. Czy nowelizacja prawa budowlanego ograniczy budowę małych domów?

Rosnąca liczba domów o powierzchni do 70 mkw. wynika z chociażby z możliwości budowy nawet w miejscach, gdzie prawo teoretycznie tego zabrania. Chociaż w niektórych przypadkach starosta może uznać to za samowolę budowlaną, to nie zawsze może temu przeciwdziałać.

Urzędnicy uważniej skontrolują budowę domu 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje nowelizację prawa budowlanego, aby lepiej kontrolować budowę takich domów, szczególnie na terenach ochrony krajobrazu, m.in. w parkach krajobrazowych. Urzędnicy przyjmujący wniosek o zgłoszenie budowy domu do 70 m kw. będą musieli sprawdzić, czy dokumentacja inwestycji jest kompletna oraz czy spełnienia warunki określone w prawie budowlanym. 

Kontrola obiektu dotyczyć będzie weryfikacji, czy obiekt znajduje się na obszarze oddziaływania działki lub działek, na których został zaprojektowany, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Utrudnione będzie także omijanie obowiązku zawiadamiania nadzoru budowlanego o planach budowy domu. 

Projekt nowelizacji budzi wątpliwości wśród prawników i ekspertów, którzy uważają, że wymaga on doprecyzowania, aby uniknąć chaosu prawnego.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.