Otrzymałeś spadek po dziadkach? Niezależnie od tego czy nabyłeś spadek w drodze ustawy, czy w drodze testamentu spadkobierca dziedziczący po dziadkach jest zwolniony od zapłaty podatku. Musisz jednak konieczne pamiętać o formalnościach i trzymać się terminów.
Dostałeś spadek po dziadkach? O tych termiach lepiej nie zapominaj!
- Niezależnie od tego czy nabyłeś spadek w drodze ustawy, czy w drodze testamentu, spadkobierca dziedziczący po dziadkach jest zwolniony od zapłaty podatku.
- Jednak w przypadku nabycia spadku, osoby z pierwszej grupy podatkowej, są całkowicie zwolnione z zapłaty podatku. Jest to niezależne od wartości spadku.
Spadek po dziadkach, a podatek od spadku
Jeśli dostałeś spadek po dziadkach, zastanawiasz się pewnie, czy musisz opłacić podatek. O ile kwestia zwolnienia z jego zapłaty w przypadku rodziców jest dość oczywista, to spadek po babci czy dziadku budzi pewne wątpliwości. Szczególnym przypadkiem jest, jeśli dziadek przekazał swój majątek lub jego część na podstawie testamentu z pominięciem pierwszej linii dziedziczenia, czyli twoich rodziców i rodzeństwo rodziców. Wątpliwości są jednak niepotrzebne.
Niezależnie od tego czy nabyłeś spadek w drodze ustawy, czy w drodze testamentu, spadkobierca dziedziczący po dziadkach jest zwolniony od zapłaty podatku. Zgodnie z przepisami jest on zaliczany do pierwszej grupy podatkowej, obok:
- małżonka (obecnego, nie byłego),
- małżonka w separacji,
- zstępnego (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
- wstępnego (np. matka, ojciec, dziadkowie),
- rodzeństwa,
- pasierba, pasierbicy,
- ojczyma, macochy,
- teściów,
- zięcia, synowej.
Grupa ta, co do zasady jest zwolniona z podatku do kwoty 9 637 zł. Jednak w przypadku nabycia spadku, osoby z tej grupy, są całkowicie zwolnione z zapłaty podatku. Jest to niezależne od wartości spadku.
Przeczytaj także:
Spadek po babci. Warunki formalne i terminy
Abyś urząd mógł zwolnić cię od podatku, musisz spełnić pewne warunki formalne. Chodzi o fakt zgłoszenia dziedziczenia w urzędzie skarbowym. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od nabycia spadku. Momentem nabycia spadku jest wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.
Niedopilnowanie tego obowiązku niesie za sobą poważne konsekwencje. Rodzi obowiązek zapłaty podatku, a co więcej, kwota ta powiększona zostaje o odsetki za zwłokę.
Warto zaznaczyć, że nie można liczyć na uniknięcie płacenia podatku. Urząd skarbowy i tak dowie się o fakcie nabycia spadku. Zarówno sąd, jak i notariusz mają obowiązek wysłać odpisy urzędowi skarbowemu.
Źródło: Prawo.pl, Bezprawnik
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Obszary ochrony archeologicznej w Raporcie o Terenie
- Poznań publikuje projekt Planu Ogólnego
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!