Porady OnGeo

Dostałeś spadek po dziadkach? O tych termiach lepiej nie zapominaj!

Monika Byś
2022-10-04
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-06-06
Głosów: 18, średnia ocen: 5
spadek po dziadkach

Otrzymałeś spadek po dziadkach? Niezależnie od tego czy nabyłeś spadek w drodze ustawy, czy w drodze testamentu spadkobierca dziedziczący po dziadkach jest zwolniony od zapłaty podatku. Musisz jednak konieczne pamiętać o formalnościach i trzymać się terminów. 

 • Niezależnie od tego czy nabyłeś spadek w drodze ustawy, czy w drodze testamentu, spadkobierca dziedziczący po dziadkach jest zwolniony od zapłaty podatku.
 • Jednak w przypadku nabycia spadku, osoby z pierwszej grupy podatkowej, są całkowicie zwolnione z zapłaty podatku. Jest to niezależne od  wartości spadku.

Spadek po dziadkach, a podatek od spadku

Jeśli dostałeś spadek po dziadkach, zastanawiasz się pewnie, czy musisz opłacić podatek. O ile kwestia zwolnienia z jego zapłaty w przypadku rodziców jest dość oczywista, to spadek po babci czy dziadku budzi pewne wątpliwości. Szczególnym przypadkiem jest, jeśli dziadek przekazał swój majątek lub jego część na podstawie testamentu z pominięciem pierwszej linii dziedziczenia, czyli twoich rodziców i rodzeństwo rodziców. Wątpliwości są jednak niepotrzebne.

Niezależnie od tego czy nabyłeś spadek w drodze ustawy, czy w drodze testamentu, spadkobierca dziedziczący po dziadkach jest zwolniony od zapłaty podatku. Zgodnie z przepisami jest on zaliczany do pierwszej grupy podatkowej, obok:

 • małżonka (obecnego, nie byłego),
 • małżonka w separacji,
 • zstępnego (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
 • wstępnego (np. matka, ojciec, dziadkowie),
 • rodzeństwa,
 • pasierba, pasierbicy,
 • ojczyma, macochy,
 • teściów,
 • zięcia, synowej.

Grupa ta, co do zasady jest zwolniona z podatku do kwoty 9 637 zł. Jednak w przypadku nabycia spadku, osoby z tej grupy, są całkowicie zwolnione z zapłaty podatku. Jest to niezależne od  wartości spadku.

Spadek po babci. Warunki formalne i terminy

Abyś urząd mógł zwolnić cię od podatku, musisz spełnić pewne warunki formalne. Chodzi o fakt zgłoszenia dziedziczenia w urzędzie skarbowym. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od nabycia spadku. Momentem nabycia spadku jest wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Niedopilnowanie tego obowiązku niesie za sobą poważne konsekwencje. Rodzi obowiązek zapłaty podatku, a co więcej, kwota ta powiększona zostaje o odsetki za zwłokę.

Warto zaznaczyć, że nie można liczyć na uniknięcie płacenia podatku. Urząd skarbowy i tak dowie się o fakcie nabycia spadku. Zarówno sąd, jak i notariusz mają obowiązek wysłać odpisy urzędowi skarbowemu.

Źródło: Prawo.pl, Bezprawnik

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.