News

Będzie restart programu "Czyste Powietrze"?

Monika Byś
2022-12-05
~1 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
restart programu Czyste Powietrze

Dotychczasowa polityka antysmogowa okazała się co najmniej mało skuteczna i obóz rządzący jest tego świadom. Trwający kryzys energetyczny i klimatyczny, tylko pogłębił problem smogu. Jak podaje "Rzeczpospolita", strona rządowa rozważa restart programu "Czyste Powietrze". 

  • “Zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy” - donosi “Rzeczpospolita”. 
  • W planach rządu jest również m.in. podniesienie progu dochodowego uprawniającego do skorzystania z programu – ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie. 
  • Konferencja, na której przedstawiciele rządu mają zaprezentować nowe pomysły, jest wstępnie zaplanowana na 14 grudnia.

pisze Rzeczpospolita o nowych planach rządu

Zwiększone zostanie finansowanie nie tylko na wymianę pieców węglowych, ale też docieplenie kilku milionów budynków jednorodzinnych. Przy okazji powinien się zmniejszyć popyt na węgiel, tej zimy towar deficytowy.

W planach rządu jest również m.in. podniesienie progu dochodowego uprawniającego do skorzystania z programu – ze 100 tys. na 135 tys. zł rocznie. Podobno rząd zamierza też zwiększyć maksymalne kwoty dotacji w ramach programu "Czyste Powietrze". Dla zamożniejszych pojawi się też "usprawniona" ścieżka kredytowa z częściową spłatą kapitału.

Konferencja, na której przedstawiciele rządu mają zaprezentować nowe pomysły, jest wstępnie zaplanowana na 14 grudnia.

Przypomnijmy, że w październiku br. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała wyniki kontroli wdrażania Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Efekty programu Czyste Powietrze są marne. Okazuje się, że w październiku 2021 r., czyli po trzech od 1. edycji, liczba ocieplonych budynków wynosiła niecałe 73 tys. (2,4 %) z planowanych ponad 3 mln budynków. W realizacji programu niewiele pomogło włączenie się gmin. 

Źródło: businessinsider.com.pl, Rzeczpospolita

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.