Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce, aby absolwenci techników budowlanych oraz inżynierowie budownictwa mogli projektować budynki do 300 mkw. Dziś robią to tylko architekci, którzy uważają, być może słusznie, że projekt ustawy degraduje zawód architekta. Strona rządowa uważa jednak, że takie rozwiązania są znacznie tańsze i nie zamierzają się z nich wycofać.
Projekt ustawy degraduje zawód architekta
- Chodzi o umożliwienie absolwentom techników budowlanych oraz inżynierom budownictwa projektowania obiektów do 1000 m. sześć. To obiekty budowlane około 200 mkw. w dowolnej przestrzeni, czyli np. w ścisłych centrach miast lub w strefach objętych ochroną konserwatorską, i o każdej możliwej funkcji (np. szkoły, budynki usługowe oraz mieszkalne).
- Izba Architektów uważa, że projekt ustawy dereguluje zawód architekta i apeluje do resortu rozwoju o wycofanie się z tego pomysłu.
- Ministerstwo rozwoju tłumaczy takie postępowanie tym, że zmiany mają na celu zwiększenie zainteresowania podejmowaniem nauki w technikach.
Architekci ostro protestują przeciwko proponowanym zmianom w prawie budowlanym. Chodzi o umożliwienie absolwentom techników budowlanych oraz inżynierom budownictwa projektowania obiektów do 1000 m. sześć. To obiekty budowlane około 200 mkw. w dowolnej przestrzeni, czyli np. w ścisłych centrach miast lub w strefach objętych ochroną konserwatorską, i o każdej możliwej funkcji (np. szkoły, budynki usługowe oraz mieszkalne).
Izba Architektów uważa, że projekt ustawy dereguluje zawód architekta i apeluje do resortu rozwoju o wycofanie się z tego pomysłu. Powstała również grupa "Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne". Grupa zbiera podpisy pod petycją przeciwko "nowelizacji prawa budowlanego zmierzającego do rozszerzenia ograniczonych uprawnień architektonicznych”. We wtorek wieczorem (tj. 22.11.2022 r.) podpisało ją aż 7000 osób.
Proponowane rozwiązania chwalą jednak inżynierowie budownictwa, a sam resort jest zadowolony ze swojego projektu. Według niego zwiększy się dostępność do projektantów małych budynków. Ma to ułatwić realizację marzeń o własnym domu wielu osobom szczególnie w mniejszych miejscowościach.
Projekt ustawy degraduje zawód architekta. Technik zaprojektuje dom i szkołę
Projekt ustawy zaproponowany przez resort rozwoju proponuje:
- Umożliwić uzyskiwanie uprawnień budowlanych do projektowania w ograniczonym zakresie przez techników w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m. sześć. w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej;
- Likwidację ograniczenia zakresu projektowania do obszaru zabudowy zagrodowej w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m. sześć - w przypadku osób posiadających tytuł zawodowy magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta, inżyniera lub inżyniera architekta.
Ministerstwo rozwoju tłumaczy takie postępowanie tym, że zmiany mają na celu zwiększenie zainteresowania podejmowaniem nauki w technikach. Chodzi również o zachęcenie do zdobywania uprawnień budowlanych przez techników. Dzięki temu zwiększy się dostępność do projektantów małych budynków.
Resort rozwoju uspokaja też - będzie bezpiecznie. Gwarancją odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa prac projektowych wykonywanych przez techników byłby wymóg odbycia czteroletniej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz rocznej praktyki na budowie oraz zdanie egzaminu na uprawnienia budowlane.
Źródło: prawo.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!