News

Konkurs na projekt budynku o obniżonej energochłonności

Monika Byś
2022-11-23
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
projekt budynku o obniżonej energochłonności

Ruszył konkurs dla architektów na projekt budynku o obniżonej energochłonności - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Konkurs dotyczy budynków wielorodzinnych i jest skierowany do architektów.

  • Konkurs na projekt budynku wielorodzinnego o obniżonej energochłonności skierowany jest dla architektów.
  • Szef resortu rozwoju wyraził nadzieję, że efektem konkursu będą projekty mieszkań, które są jednocześnie tanie w eksploatacji, a także przyjazne ludziom oraz środowisku.
  • Resort przekazał, że wnioski o udział w konkursie należy składać poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową do 29 listopada br.

Projekt budynku o obniżonej energochłonności – konkurs dla architektów

Konkurs, którego organizatorem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, składa się z dwóch etapów.

  1. Przygotowanie opracowania studialnego. Zakończeniem tego etapu jest zaproszenie do składnia prac konkursowych dla 10 uczestników najwyżej ocenionych przez Sąd Konkursowy.
  2. Wybranie 5 zwycięskich projektów
    Konkurs prowadzony we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Szef resortu rozwoju wyraził nadzieję, że efektem konkursu będą projekty mieszkań, które są jednocześnie tanie w eksploatacji, a także przyjazne ludziom oraz środowisku.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, zwrócił uwagę również, że na rynku mamy coraz bardziej zaawansowane systemy automatycznego sterowania budynkiem umożliwiające oszczędne korzystanie z mediów. Według niego konkurs przyczyni się do popularyzacji tego typu rozwiązań.

Zasady konkursu

MRiT zwróciło uwagę, że oszczędność energii to dziś jedna z najważniejszych cech dobrego projektu budowlanego. W konkursie skierowanym do architektów, nagrody zdobędzie pięć najlepszych koncepcji wielorodzinnego budynku mieszkalnego o obniżonym zużyciu energii.

Wybrane w konkursie projekty organizator planuje udostępnić dla gmin, które będą mogły wykorzystać je na swoim terenie.

podkreślił Waldemar Buda

Chcemy ułatwiać im włączanie się w budownictwo społeczne – nie tylko zachęcać do niego, ale przede wszystkim dawać im realne narzędzia. Sukcesem konkursu będzie większa liczba dobrej jakości mieszkań w zasobie gminnym.

Resort przekazał, że wnioski o udział w konkursie należy składać poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową pod adresem: https://epk.sarp.pl do 29 listopada br.

Opracowania studialne w wersji elektronicznej (I etap konkursu) będą przyjmowane do 13.02.2023 r. do godz. 15:00, również poprzez Elektroniczną Platformę Konkursową.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w pierwszej połowie 2023 r.

Źródło: mojafirma.infor.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.