News

Rusza konkurs architektoniczny dla studentów na najlepsze budynki rekreacyjne

Monika Byś
2022-09-15
~2 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
Konkurs architektoniczny dla studentów

Rusza konkurs architektoniczny dla studentów, at także absolwentów studiów wyższych I i II stopnia na koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m2. 14 września br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Piotra Uścińskiego, wiceministra Rozwoju i Technologii oraz Doroty Cabańskiej, Głównej Inspektorki Nadzoru Budowlanego. 

  • Rusza konkurs architektoniczny dla studentów, at także absolwentów studiów wyższych I i II stopnia na koncepcję budynku rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 m2. 
  • Termin nadsyłania prac konkursowych mija 31 grudnia 2022 r. Natomiast publiczne ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego nastąpi pod koniec lutego 2023 r.
  • Uczestnicy mogą zgłaszać propozycje w aż trzech tematach: 1. Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej;  2. Inżynieria budynków rekreacyjnych; 3. Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego.

Rusza konkurs architektoniczny dla studentów na najlepsze budynki rekreacyjne

zapowiedział wiceminister Piotr Uściński

Po sukcesie ubiegłorocznego konkursu przyszedł czas na poszerzenie naszej oferty o rekreację. Domy rekreacyjne pełnią bardzo ważną rolę w naszym życiu -  nie tylko związaną z wypoczynkiem, ale także z bezpieczeństwem i pracą zdalną.

Wiceminister nawiązał do ubiegłorocznego konkursu architektonicznego, czyli konkursu, gdzie jury wyłoniło 38 zwycięskich prac na projekt domu do 70 m2 w ramach domu bez formalności.

powiedziała Dorota Cabańska, Główna Inspektorka Nadzoru Budowlanego

Bardzo cieszę się, że Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanemu zostało powierzone to zadanie, ponieważ nowy konkurs może być jeszcze ciekawszy od poprzedniego. Uważam, że prace studentów, których kreatywności nic nie ogranicza, mogą być szczególnie nowatorskie, a także mogą być odpowiedzią na wielkie wyzwania współczesnego świata i naszego regionu związane z pandemią i bezpieczeństwem.

Konkurs architektoniczny dla studentów - tematy prac

Przedmiot konkursu zapowiada się bardzo ciekawie, bo uczestnicy mogą zgłaszać propozycje w aż trzech tematach:

  • Temat 1 - Opracowanie projektu modelowego budynku rekreacji indywidualnej.

Pierwszy temat wiąże się z poszukiwaniem optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, w zakresie formy obiektu, jak również rozwiązań przestrzennych dla budynków rekreacyjnych.

  • Temat 2 - Inżynieria budynków rekreacyjnych.

Ten temat eksploruje możliwości i zasadność stosowania rozwiązań proekologicznych w budynkach rekreacyjnych. Chodzi o określenie relacji wielkości inwestycji początkowej do kosztów eksploatacji budynku, a także wskazanie momentu zwrotu inwestycji. Zagadnienia kluczowe: budżet i finansowanie.

  • Temat 3 - Praca zdalna i sytuacja zagrożenia geopolitycznego.

Temat poświęcony poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie przystosowania budynków rekreacyjnych do potrzeb pracy zdalnej oraz tymczasowego zamieszkania w sytuacji kryzysowej.

Nagrody pieniężne i rzeczowe

W Konkursie jury może przyznać nagrody pieniężne, a także rzeczowe.

  • Nagrody pieniężne wysokościach:

10.000 zł – I miejsce,

6.000 zł – II miejsce,

4.000 zł – III miejsce

  • Wyróżnienia po 2.000 zł
  • Nagrody rzeczowe, czyli statuetki i dyplomy

Termin nadsyłania prac konkursowych mija 31 grudnia 2022 r. Natomiast publiczne ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego nastąpi pod koniec lutego 2023 r.

Strona internetowa konkursu:

Źródło: GUNB

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.