News

Darmowe projekty domów do 70 m2 możliwe do pobrania. GUNB udostępnił 22 projekty

Monika Byś
2022-06-30
~3 min
Post zaktualizowany: 2024-01-25
Głosów: 106, średnia ocen: 4.7
Darmowe projekty domów

Darmowe projekty domów do 70 m2 można już pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. GUNB udostępnił pierwsze 22 projekty budowlane, które wyłoniono na drodze konkursu architektonicznego.

  • Od 24 czerwca 2022 r. na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są do pobrania 22 darmowe projekty domów jednorodzinnych do 70 m2.
  • Projekty domów do 70 m2 będzie można pobrać zupełnie za darmo.
  • Na razie z bazy GUNB można pobrać wyłącznie projekty domów do 70 m2
  • Dostępne już na stronie GUNB darmowe projekty o powierzchniach: 120 m2, 150m2 i 180 m2. 

Darmowe projekty domów bez pozwolenia na budowę. Skąd je pobrać?

Od 24 czerwca 2022 r. na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są do pobrania 22 darmowe projekty domów jednorodzinnych do 70 m2. Docelowo pojawi się ich aż 70. Aby zobaczyć wszystkie projekty domów wystarczy kliknąć w link do strony GUNB i wybrać interesujące nas plany. Projekty można filtrować m.in. według:

  • powierzchni (obecnie dostępne są tylko projekty domów do 70 m2),
  • liczby kondygnacji,
  • liczby pokojów,
  • typu dachu,
  • typu budulca (budynek drewniany lub murowany),
  • rodzajów zastosowanych rozwiązań (np. obecność balkonu, garażu, tarasu).

Przeczytaj także:

Darmowe projekty domów do pobrania na stronie GUNB o powierzchniach większych: 120m2, 150m2 i 180m2

Po kliknięciu w wybrany projekt wystarczy wypełnić prosty formularz, podając swoje dane osobowe i adres email, a następnie zaznaczyć pole z napisem „Zapoznałem się z treścią wytycznych dla inwestora” i kliknąć w niebieski przycisk na dole strony. Wybrany projekt domu zostanie wówczas przesłany na wskazanego maila.

Formularz kontaktowy do projektów domów jednorodzinnych do 70 m2
Formularz kontaktowy do projektów domów jednorodzinnych do 70 m2

Projekt architektoniczny - darmowe projekty domów do 70 m2

Rząd chciał stworzyć bazę projektów gotowych domów do 70 m2. Według początkowych ustaleń każdy mógłby pobrać projekt przez internet za symboliczną złotówkę, aby zbudować estetyczny, nowoczesny i energooszczędny dom. Jak się jednak okazuje, będzie tu pewna zmiana. Otóż projekty domów do 70 m2  będzie można pobrać zupełnie za darmo.

W tym celu zorganizowano konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2. Jego celem było wyłonienie projektów o wysokich walorach funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych. Każda praca została oceniona według sześciu kryteriów, które uwzględniały m.in. atrakcyjność proponowanych rozwiązań czy jakość pomieszczeń w kontekście ich funkcjonalności.

Ostatecznie wyłoniono 38 projektów, które spełniają wszystkie kryteria. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 5 000 zł.

Projekt domu jest darmowy, ale za poprawki zapłacisz sam

Możliwość skorzystania z darmowych projektów domów to oszczędność dla inwestora planującego budowę domu – koszt zakupu projektu to nawet kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy projekt da się zrealizować na każdej działce.

przestrzega w rozmowie z money.pl Wojciech Gwizdak, sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP

To jest naiwne myślenie, że zrobimy kilka typowych projektów i każdy będzie mógł je dopasować do siebie. Z własnej praktyki wiem, że każda działka jest inna.

W praktyce bardzo często gotowy projekt wymaga wprowadzenia zmian, które pozwolą dopasować go do parametrów konkretnej działki, np. jej kształtu. To zaś oznacza konieczność zatrudnienia architekta, który wprowadzi poprawki – oczywiście nie za darmo. Warto mieć to na uwadze i przygotować się na taki wydatek. Trzeba też pamiętać, że niektóre duże zmiany w projekcie (tzw. zmiany istotne) będą wymagały uzyskania zgody od jego autora.

Źródło: GUNB

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. Raport możesz wygenerować dla dowolnego miejsca (działki/terenu) w Polsce. Usługa dostępna jest on-line, dla każdego. Cena raportu wynosi od kilkunastu do kilkuset złotych - w zależności od wybranego zakresu raportu i powierzchni terenu. Raport zostanie przygotowany w kilka minut od zamówienia. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.