News

Program Pierwsze Mieszkanie rusza od 1 lipca

Monika Byś
2023-05-31
~4 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5

Od lipca 2023 roku osoby poniżej 45 roku życia, którzy nie posiadają nieruchomości na własność, będą mogli skorzystać z bezpiecznego kredytu o stałym i niskim oprocentowaniu w ramach programu Pierwsze Mieszkanie. Ponadto państwo oferuje dopłatę oraz premiowane konto oszczędnościowe, które pomogą w realizacji marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. 

  • Program "Pierwsze Mieszkanie" oferuje bezpieczny kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem oraz dopłaty od państwa.
  • Program składa się z dwóch filarów: Bezpiecznego Kredytu 2% oraz Konta Mieszkaniowego.
  • Bezpieczny Kredyt 2% przeznaczony jest dla osób do 45. roku życia, które nie posiadają lub nie posiadały wcześniej nieruchomości. Maksymalna kwota kredytu wynosi 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla gospodarstw domowych z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkiem.
  • Konto Mieszkaniowe przeznaczone jest dla osób zapisanym w programie i służy do oszczędzania na przyszły zakup nieruchomości. Minimalna miesięczna wpłata wynosi 500 zł, a maksymalna to 2000 zł. W ciągu roku należy dokonać co najmniej 11 wpłat.

14 marca 2023 roku rząd ogłosił nowy program mieszkaniowy - „Pierwsze Mieszkanie”, który składa się z dwóch filarów. Pierwszy to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania. Drugi filar to Konto Mieszkaniowe, które pomoże Ci oszczędzać na zakup wymarzonego lokum. Program ten został stworzony z myślą o osobach do 45 roku życia, które są gotowe na podjęcie decyzji o nabyciu pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Program Pierwsze Mieszkanie

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, podkreśla, że program „Pierwsze Mieszkanie” rozwiązuje problem wysokiego progu dostępu do kredytów hipotecznych, który dla wielu osób stanowi nie do pokonania przeszkodę. Ograniczenia dotyczące zdolności kredytowej oraz wysokości wkładu własnego są często niedostępne dla przeciętnego kredytobiorcy. Dzięki programowi, planowanemu na pięć lat, aż do 200 tysięcy osób będzie miało szansę skorzystać z bezpiecznego kredytu o oprocentowaniu 2%. 

Warunkiem skorzystania z Bezpiecznego Kredytu 2% jest brak posiadania lub wcześniejszego posiadania domu, mieszkania lub spółdzielczego prawa do lokalu. Maksymalna kwota takiego kredytu to 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy złotych dla rodzin. Wkład własny nie może przekraczać 200 tysięcy złotych. 

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego wynosi różnicę pomiędzy stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów hipotecznych oferowanych przez banki, a oprocentowaniem kredytu wynoszącym 2% Dzięki temu kredytobiorcy korzystają z oprocentowania na poziomie 2% (plus marża banku), a resztę kosztów spłaca budżet państwa.

Dopłata do rat kredytu przysługuje przez okres 10 lat. Osoby nabywające nieruchomość mają możliwość wyboru spośród różnych standardów, lokalizacji i cen domu lub mieszkania. Po upływie 10 lat kredytobiorca spłaca kredyt w postaci stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet). Taki sposób spłaty długu zapewnia równomierny wzrost miesięcznych rat, minimalizując wpływ na budżet.

Aby skorzystać z programu „Pierwsze Mieszkanie”, należy spełnić określone warunki. W przypadku niepodjęcia prowadzenia gospodarstwa domowego w nabytym lokum w ciągu roku od zakupu, dopłata zostaje utracona. Podobnie dzieje się w przypadku wynajęcia lub sprzedaży nieruchomości podczas trwania programu.

Konto mieszkaniowe

Program "Pierwsze Mieszkanie" umożliwia uczestnikom skorzystanie również z konta oszczędnościowego, które służy do gromadzenia środków na przyszły zakup nieruchomości. To konto pomoże w oszczędzaniu przez okres od 3 do nawet 10 lat, a za regularne wpłaty przysługuje tzw. premia mieszkaniowa, zależna od inflacji oraz zmian cen na rynku nieruchomości.

Osobą uprawnioną do założenia takiego konta może być osoba, która nie posiada i nie posiadała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub lokalnego prawidłowego dla mieszkania) lub osoba, która mieszka w jednym lokalu z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (o ograniczeniach powierzchniowych dla mieszkania: do 50 m2 w przypadku 2 dzieci, do 75 m2 w przypadku 3 dzieci, do 90 m2 w przypadku 4 dzieci, bez ograniczeń dla 5 lub większej liczby dzieci).

Konto Mieszkaniowe może być otwarte dla dziecka od 13. roku życia. Minimalna miesięczna wpłata na konto wynosi 500 zł, a maksymalna to 2000 zł. W ciągu roku konieczne jest dokonanie co najmniej 11 wpłat.

Po zakończeniu okresu oszczędzania zgromadzone środki będą musiały zostać przeznaczone na zakup nieruchomości w ciągu 5 lat. Jeśli okres oszczędzania zakończy się przed 18. rokiem życia, termin 5 lat będzie liczony od daty urodzenia.

Program "Pierwsze Mieszkanie" został stworzony z myślą o osobach o średnich zarobkach. Warto pamiętać, że konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, jednak obniżenie oprocentowania umożliwia większej liczbie osób skorzystanie z ofert banków. Dla osób o niższych dochodach istnieją inne programy, takie jak rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego - podsumowuje minister Waldemar Buda.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.