News

Rząd będzie dopłacać do kredytów mieszkaniowych?

Monika Byś
2022-12-19
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Rząd będzie dopłacać do kredytów mieszkaniowych

Wszystko wskazuje na to, że rząd będzie dopłacać do kredytów mieszkaniowych Polaków. Rusza nowy program wsparcia skierowany głównie do młodych, który planowo powinien ruszyć w lipcu przyszłego roku. Prognozy wskazują ponadto, że same mieszkania mają tanieć. 

  • W piątek rząd ogłosił nowy program mieszkaniowy - Pierwsze Mieszkanie, który zakłada dopłaty do kredytów mieszkaniowych na zakup pierwszej nieruchomości.
  • Dopłaty mogą otrzymać wyłącznie osoby, które nie skończyły jeszcze 45 lat. Program zakłada wsparcie państwa trwające 10 lat dotyczące kredytów o stałym oprocentowaniu. 
  • Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla gospodarstw wieloosobowych. Program nie zakłada ani limitów powierzchni mieszkania, ani żadnych progów dochodowych dla potencjalnych kupujących mieszkania.

Rząd będzie dopłacać do kredytów mieszkaniowych

W piątek rząd ogłosił nowy program mieszkaniowy - Pierwsze Mieszkanie, który zakłada dopłaty do kredytów mieszkaniowych na zakup pierwszej nieruchomości. Wsparcie proponowane przez partię rządzącą nie dotyczy jednak wszystkich zainteresowanych. Dopłaty mogą otrzymać wyłącznie osoby, które nie skończyły jeszcze 45 lat. Program zakłada wsparcie państwa trwające 10 lat dotyczące kredytów o stałym oprocentowaniu. Osoba objęta wsparciem będzie mieć to oprocentowanie na poziomie 2 proc. rocznie. Opłaty powyżej tego progu, będą spłacane przez państwo.

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla gospodarstw wieloosobowych. Program nie zakłada ani limitów powierzchni mieszkania, ani żadnych progów dochodowych dla potencjalnych kupujących mieszkania.

Wysokość rat kredytu hipotecznego – przykłady

Zobacz, jak wygląda program na przykładzie:

Małżeństwo z jednym dzieckiem wzięło kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.

  • W okresie 10 lat dopłata od rządu pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały;
  • Dla pierwszej raty różnica wynosi prawie 2,6 tys. zł. Natomiast rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł;
  • Po 10 latach kredytobiorca spłaca już kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (czyli przejście na tzw. annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3 172,74 zł, a kwota będzie niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe;
  • Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (czyli annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Źródło: businessinsider

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie
Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.