News

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od maja 2022 r.

Monika Byś
2021-12-07
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-04-24
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym wejdzie w życie za pół roku. Oznacza to, że już w maju 2022 roku będzie można składać w bankach wnioski o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

  • Jak wynika z ostatniej edycji raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, co czwarty badany w ogóle nie posiada oszczędności. 12 % ankietowanych ma zgromadzone środki w wysokości nieprzekraczającej tysiąca złotych.
  • Wspomagana przez państwo inwestycja będzie mogła być sfinansowana preferencyjnym kredytem hipotecznym, którego zasady udzielania są także częścią nowych rozwiązań wchodzących w skład Polskiego Ładu.
  • O kredyt bez wkładu własnego będą mogły ubiegać się osoby mające inną nieruchomość. Wyznaczono jednak limit powierzchni.
  • Z nowego rozwiązania skorzystają również osoby mieszkające poza Polską, lecz pod warunkiem, że w dniu wystąpienia o kredyt będą mieć polskie obywatelstwo lub prowadzić gospodarstwo domowe razem z taką osobą.
  • Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym wejdzie w życie za pół roku.

Program Polski Ład

Budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia na budowę do 70 m2 i kredy hipoteczny bez wkładu własnego - to najważniejsze elementy pakietu ustaw pomagających w procesie dochodzenia do własnej nieruchomości, wchodzących w skład Polskiego Ładu.

Na temat możliwości rozwiązania problemu mieszkaniowego dla gospodarstw domowych rozmawiano na konferencji z cyklu Idea Rozwoju Twojego Biznesu zorganizowanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii.

Konferencja jest to odpowiedzią na podpisaną przez prezydenta w połowie września nowelizację ustawy Prawo budowlane oraz o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jak na wstępie zapewnił Piotr Uściński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, głównym celem nowych regulacji było wyodrębnienie kategorii mieszkalnych domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m2 których budowa ma być wspomagana przez państwo.

Więcej na ten temat w artykule: Budowa domu do 70m2 bez pozwolenia – jak zrealizować inwestycję?

Dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Adam Baryłka zapewnia:

Zamierzeniem rządu jest wsparcie Polaków w procesie dochodzenia do własnej nieruchomości” - stwierdził Adam Baryłka. Przepisy dotyczące budowy domu o powierzchni do 70 mkw. są jedną z dziesięciu najważniejszych regulacji, które znalazły się w programie Polski Ład. Dzięki nim osoba będąca właścicielem kawalerki będzie mogła mieć dom na przedmieściach.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego od maja 2022 r.

Wspomagana przez państwo inwestycja będzie mogła być sfinansowana preferencyjnym kredytem hipotecznym, którego zasady udzielania są także częścią nowych rozwiązań wchodzących w skład Polskiego Ładu.

Więcej na ten temat w artykule: Nowy Ład - dopłaty do mieszkań i kredyty bez wkładu własnego 

Chodzi o  tzw. „kredyt bez wkładu własnego". Kredytobiorcy nie będą musieli wpłacać wkładu własnego. Zastąpi go gwarancja bankowa, która w przypadku nieterminowych wpłat, będzie mogła zostać wypłacona bankowi. W rezultacie, osoba której udzielono taką gwarancję, zaciągnie kredyt na równowartość mieszkania, bez konieczności wykazywania się własnymi środkami. Banki nadal będą badać zdolność kredytową, zatrudnienie i wiarygodność chętnych na wzięcie kredytu pod zakup mieszkania czy domu.

Jak wynika z ostatniej edycji raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, co czwarty badany w ogóle nie posiada oszczędności. 12 % respondentów ma zgromadzone środki w wysokości nieprzekraczającej tysiąca zł.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

O kredyt bez wkładu własnego będą mogły ubiegać się osoby mające inną nieruchomość (lub spółdzielcze, własnościowe prawo do niej). Prawo to będzie przysługiwać parze, która posiada co najmniej dwójkę dzieci.

Wyznaczono jednak limit powierzchni: czteroosobowa rodzina będzie mogła mieć inne mieszkanie, ale o powierzchni nie większej niż 50 m2. Gdy potomków będzie troje, limit wyniesie 75 m2, czworo - 90 m2. Gospodarstwo domowe, w którego skład wchodzić będzie pięcioro lub więcej dzieci, limitem metrażu drugiej nieruchomości nie zostaną objęte w ogóle, ale na preferencyjnych warunkach będą mogły zaciągnąć tylko jedną taką pożyczkę.

Z nowego rozwiązania skorzystają również osoby mieszkające poza Polską, lecz pod warunkiem, że w dniu wystąpienia o kredyt będą mieć polskie obywatelstwo lub prowadzić gospodarstwo domowe razem z taką osobą.

To nie koniec finansowych ułatwień: preferencyjny kredyt będzie objęty możliwością tzw. spłaty rodzinnej, czyli de facto dopłaty ze strony państwa. Jeżeli rodzina kredytobiorcy powiększy się o drugie dziecko, BGK spłaci część zobowiązania w wysokości 20 tys. zł. Gdy pojawi się trzecie i kolejne dziecko dopłata będzie już znacznie większa i wyniesie 60 tys. zł.

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym wejdzie w życie za pół roku.

Taką deklarację dał Juliusz Tezlaff – dyrektor departamentu mieszkalnictwa. Oznacza to, że już w maju 2022 roku będzie można składać w bankach wnioski o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Uczestnictwem w programie zainteresowana jest większość krajowych instytucji finansowych.

Źródło: pap-mediaroom.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.