Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

Rząd przyjął program tanich kredytów hipotecznych

Głosów: 4, średnia ocen: 5
mock

14 marca 2023 r. rząd przyjął projekt ustawy „Pierwsze mieszkanie". Jedną z propozycji rządzących jest program tanich kredytów hipotecznych - “Bezpieczny kredyt 2 proc.” 

  • O kredyt na 2 proc. będą mogły ubiegać się osoby, które nie ukończyły 45. roku życia i które nie posiadają na własność innej nieruchomości
  • Dopłatami będą objęte mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego. 
  • Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł dla singli i 600 tys. dla małżeństw z dziećmi.
  • Ustawa ma wejść w życie już w lipcu.

O kredyt na 2 proc. będą mogły ubiegać się osoby, które nie ukończyły 45. roku życia i które nie posiadają na własność innej nieruchomości. Według planu, to państwo będzie dopłacać do kredytów przez 10 lat, a dopłatę ma stanowić różnica między stałą stopą procentową w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie, a oprocentowaniem 2 proc. 

Dopłatami będą objęte mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i z rynku wtórnego. Warto dodać, że nie ustalono limitu cen za m kw. mieszkania. Z taniego kredytu będą też mogli skorzystać budujący dom. Maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł dla singli i 600 tys. dla małżeństw z dziećmi.

Zdaniem rządu w tym roku z tanich kredytów skorzysta ok. 20 tys. klientów. W kolejnych latach liczba beneficjentów ma wzrosnąć nawet do 40 - 50 tys. rocznie. Uchwała dotycząca projektu "Pierwsze mieszkanie" ma być procedowana na posiedzeniu Sejmu w kwietniu. 

Ustawa ma wejść w życie już w lipcu.

Źródło: rp.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak