News

Wakacje kredytowe wpłyną na ceny nieruchomości?

Monika Byś
2023-01-30
~3 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
Wakacje kredytowe wpłyną na ceny nieruchomości

Jeśli wakacje kredytowe faktycznie zostałyby przedłużone, to szansa na znaczące spadki cen mieszkań w 2023 r. będzie jeszcze mniejsza. Mogłoby się wydawać, że plany wprowadzenia programu Pierwsze Mieszkanie oraz udzielania kredytu hipotecznego na 2 proc. pozytywnie wpłynie na rynek nieruchomości. Niestety jak wykazują analitycy Expander i Rentier.io, istnieje zagrożenie, że przedłużając wakacje kredytowe, banki podwyższą marże dla nowych kredytobiorców. 

  • W okresie od stycznia do kwietnia 2022 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych zmalała o 15,5 proc. r/r. W tym czasie zmniejszyła się również liczba udzielonych kredytów - o 24,8 proc. r/r.
  • Zapowiedź rządu o przedłużeniu wakacji kredytowych nie jest korzystna dla osób, które dopiero planują zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Szansa na spadki cen nieruchomości będzie jeszcze mniejsza.
  • Istnieje zagrożenie, że banki podbiją marżę kredytu hipotecznego dla nowych kredytobiorców. 

Informacja o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych do 2024 r. z ostatnich dni wzbudziła kontrowersje na rynku. Co prawda prezes PFR dementował możliwość wprowadzenia takiego rozwiązania, ale rzecznik rządu nie już tak kategoryczny w swojej wypowiedzi. Niestety zapowiedź rządu o przedłużeniu tej formy wsparcia dla kredytobiorców, nie jest korzystna dla osób, które dopiero planują zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Szansa na spadki cen nieruchomości będzie jeszcze mniejsza.

Wakacje kredytowe wpłyną na ceny nieruchomości? 

Sytuacja na rynku diametralnie zmienia się pod wpływem cyklicznych wzrostów stóp procentowych. Efektem działań NBP jest m.in. mocne obniżenie zdolności kredytowej Polaków. Statystyki udostępniane przez PKO BP wskazują, że w okresie od stycznia do kwietnia 2022 r. wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych zmalała o 15,5 proc. r/r. W tym czasie zmniejszyła się również liczba udzielonych kredytów - o 24,8 proc. r/r.

Według ekspertów PKO spadki wynikają przede wszystkim z pogorszenia nastrojów konsumenckich i mniejszej zdolności kredytowej gospodarstw domowych. W samym maju 2022 r. wartość zapytań o kredyty hipoteczne zmalała o 51,1 proc. r/r i jest to najniższy odczyt w historii.

Mogłoby się jednak wydawać, że wraz z zahamowaniem wzrostu stóp procentowych oraz ustabilizowaniem szalejącej inflacji, ceny mieszkań znacząco spadną. Już w II połowie 2022 r. wzrost cen nieruchomości wyhamował i pojawiły się pierwsze doniesienia, że ceny zaczynają powoli spadać. Sytuacja zmieniła się po informacji o planach wprowadzenia nowego programu mieszkaniowego "Pierwsze Mieszkanie".

Chodzi o kredyt z oprocentowaniem 2 proc. Jak mówił Buda, wszystko ponad to "będzie przedmiotem dopłaty rządowej ze strony państwa". Dopłata do kredytu będzie trwała 10 lat, a dodatkową zaletą jest brak limitu metra kwadratowego mieszkania. 

Dodatkowo jest szansa, że KNF obniży bufor, który banki muszą uwzględniać przy ocenie zdolności kredytowej. Tym samym więcej osób byłoby w stanie kupić nieruchomość na kredyt. Niestety analitycy Expandera i Rentier.io, którzy zajmują się kredytami na dom i mieszkanie, informują, że takie rozwiązania wraz z przedłużeniem wakacji kredytowych nie wpłyną na spadki cen mieszkań, a wręcz spowodują wzrost cen nieruchomości. Istnieje zagrożenie, że banki podbiją marżę kredytu hipotecznego dla nowych kredytobiorców. 

Źródło: Expander, PKO BP, bezprawnik.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.