Porady OnGeo

Poznaj rodzaje domów - jaki projekt wybrać?

Paulina Multan
2021-07-12
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-01-23
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Rodzaje domów - jaki projekt wybrać?

Dom parterowy, a może bliźniak? Modułowy, szkieletowy czy kanadyjski? Od tak dużego wyboru może rozboleć głowa. Do tego dochodzi ogromna oferta gotowych projektów budowlanych i migrena gotowa. Spokojnie, z pomocą przychodzi ten post, z którego dowiesz się jakie są rodzaje domów  oraz poznasz ich wady i zalety.

  • Decydując się na dom wolnostojący, warto rozważyć rezygnację z piętra i ograniczyć się do parteru. Takie rozwiązanie będzie tańsze zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji.
  • Domy bliźniacze i szeregowe spotykamy najczęściej na obrzeżach miast czy terenach podmiejskich. Jeśli zależy Ci na dogodnej odległości do centrum miasta, a środki finansowe nie są wystarczające na zakup działki wolnostojącej, dobrym rozwiązaniem będzie połączenie mieszkalnictwa indywidualnego z obecnością sąsiada za ścianą, w domu szeregowym  czy bliźniaku.
  • W przypadku, gdy głównym czynnikiem jaki bierzesz pod uwagę jest jak najszybszy termin zakończenia budowy, rozwiązaniem będą domy modułowe i szkieletowe. Ze względu na technologie wykonania, ich postawienie zajmuje najmniej czasu, a dodatkowo budowa może trwać praktycznie niezależnie od warunków atmosferycznych.
  • Dbanie o środowisko przychodzi nam z coraz większą łatwością. Jeśli dobro naszej planety nie jest Ci obojętne, a przy okazji nie chcesz tracić majątku na ogrzewanie domu zimą, zapoznaj się z projektami domów energooszczędnych lub pasywnych.

Dom wolnostojący parterowy - dla wielbicieli prywatności i swobody

Domy piętrowe powoli odchodzą do lamusa. Wizja domu parterowego kusi mniejszymi kosztami budowy, ze względu na prostszą konstrukcję. Poza tym, piętro czy poddasze stanowią dodatkowe źródło utraty ciepła, dlatego należy je dodatkowo ocieplić. Już sam projekt domu parterowego będzie tańszy. Jego wykonanie oczywiście również. Jeżeli szukasz oszczędności w budowie domu, zapewni Ci ją rezygnacja z piętra. Korzyści finansowe jednak nie kończą się na etapie budowy. Eksploatacja takiego domu, również będzie tańsza. Systemy grzewcze, instalacje, elektryka, nie będą tak rozbudowane, a przez to będą mniej energochłonne.

Domy parterowe są świetną alternatywą dla mieszkań o powierzchni około 100 m. Taki metraż pomieści podobną liczbę domowników, a przy prawdopodobnie zbliżonych kosztach inwestycji, zyskujemy to, czego nie mają mieszkańcy bloków – własny kawałek podwórka i prywatność.

Dom wolnostojący, jeśli cenisz prywatność, będzie to najbardziej dopasowany typ domu dla Ciebie. Wszystko zależy jednak od tego jaki kształt ma działka oraz jakie jest jej usytuowanie względem innych nieruchomości.

Jeśli chcesz sprawdzić położenie własnej działki, odległość od granic sąsiada, analizę spadków terenu, geometryczne parametry działki i wiele wiele innych, wypróbuj Raport o Terenie Ongeo.

Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo
 Dowiedz się więcej o swojej działce z Raportu o Terenie OnGeo

Co zyskujesz z OnGeo.pl?

  • Otrzymasz rzetelną charakterystykę nieruchomości,
  • Trafnie ocenisz ryzyko inwestycyjne,
  • błyskawicznie porównasz konkurencyjne oferty — raport generujemy w zaledwie 5 minut,
  • zyskasz więcej informacji, niż podczas oględzin w terenie, m.in. plany inwestycyjne sąsiedztwa,
  • zdobędziesz dane nieruchomości o ewentualnych zagrożeniach, np. zanieczyszczeniu powietrza.

To co wyróżnia domy wolnostojące, jest to możliwość dowolnego usytuowania pomieszczeń i okien względem wszystkich stron świata. To naprawdę ważne, gdyż naturalne światło i nasłonecznienie w naszych domach odgrywa bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim wpływa na samopoczucie mieszkańców. popularnym jest usytuowanie wejścia do domu od strony północnej, wschodniej, a salonu z tarasem czy częścią wypoczynkową ogrodu od południa. Jest to jednak kwestia indywidualna dla każdego. Najważniejsze, że w tym rozwiązaniu zazwyczaj nie ma dużych ograniczeń.

A może bliźniak?

Cechą charakterystyczną bliźniaka jest to, że granica działki przebiega w osi domu. Oś ta, jest to granica symetrii obu części mieszkalnych. Jednak jak to w życiu, bliźniaki nie muszą być względem siebie identyczne. Projektowanie takiego domu w przypadku różnych względem siebie części jest bardzo wymagającym zadaniem i wymaga dużego wyczucia projektanta, by zachować estetykę i spójną całość formy.

Dzięki wspólnej ścianie budynku, oszczędzamy na ogrzewaniu, gdyż posiada ona lepszą izolację względem innych ścian. Bliźniaki często stawiane są na wąskich działkach. Dlaczego? Dzięki temu możemy przysunąć się z domem maksymalnie do granicy działki i wykorzystać pozostałą część ogrodu.

Do szeregu stań, czyli o domach szeregowych

Domy szeregowe często można spotkać na terenach podmiejskich, w strefie buforowej, w której bloki mogą się przenikać z zabudową jednorodzinną. Taki projekt domu może być kompromisem pomiędzy niechęcią do mieszkania w bloku, a niewystarczającymi funduszami na zakup domu jednorodzinnego, wolnostojącego. Z jednej strony ma on charakter budownictwa indywidualnego - własny podjazd, osobny garaż, część podwórka. Z drugiej strony, bliskość sąsiadów jest podobna jak w zabudowie wielorodzinnej. Od ogrodu sąsiada dzieli nas zazwyczaj jedno ogrodzenie. Domy te ustawione są w ciągu jeden obok drugiego, z łączącymi się ścianami bocznymi. Ściany te są granicami działki. Taka zabudowa, podobnie jak bliźniak, jest korzystna pod względem utraty ciepła. Dzięki dwóm ścianom sąsiadującym z domami sąsiadów, straty te są mniejsze.

Utrudnieniem może być w tym przypadku, brak możliwości rozmieszczenia funkcjonalnego pomieszczeń względem wszystkich stron świata. Domy w środku zabudowy szeregowej mają tylko dwie strony mieszkania zorientowane na strony świata.

Domy szkieletowe - powiew zachodu

Polskie domy od lat budowane są tradycyjną metodą murowania. Proces ten jest stosunkowo długotrwały, ale wiąże się z tym też solidność konstrukcji, która wytrzyma wiele pokoleń. Budowa domów szkieletowych, lub jak niektórzy nazywają – kanadyjskich – nazwa wzięła się od Kanady, gdzie jest to powszechny sposób budowy domów. Główną konstrukcję stanowi drewniany szkielet, który uzupełniany jest materiałem budowalnym. To sprawia, że budowa "idzie" szybciej. Tego typu domy można budować także w okresie łagodnej zimy, gdyż odpowiednie warunki atmosferyczne potrzebne są do etapu wylania fundamentów. Okres eksploatacji takiego domu określa się na około 50 lat. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie dom przestaje nam służyć. Po prostu wymagany jest remont. Domy te można uznać także za energooszczędne. Przy odpowiedniej izolacji, nie ucieka z nich ciepło.

Pozostałe rodzaje domów - domy modułowe

Domy modułowe buduje się z użyciem gotowych prefabrykatów, przytwierdzanych do podłoża. W ostatnich latach na zachodzie, ale także w Polsce ta dziedzina budownictwa jest stale rozwijana i staje się coraz bardziej popularna. Budowa takiego domu trwa bardzo szybko, składamy go w końcu z gotowych elementów. A co najważniejsze, są tak samo stabilne i bezpieczne jak domy budowanej w tradycyjnej technologii. Zaletą takiego budownictwa jest także to, że są one przenośne. Można go rozmontować i zmontować ponownie, jednak jest to dosyć skomplikowany proces.

Postaw na ekologię – domy energooszczędne

Celem takich domów jest ograniczenie strat energii, co skutkuje oczywiście oszczędnościami. Mniej zapłacimy na ogrzewanie. Różnica w zapotrzebowaniu na ciepło pomiędzy domami energooszczędnymi a tradycyjnymi, wynosi nawet 50%.

Domy pasywne – da się jeszcze bardziej oszczędzać?

Domy te cechuje znacznie wyższy poziom energooszczędności, niż w przypadku domów energooszczędnych. Zapotrzebowanie na ciepło wynosi tylko 10-15 kWh/ (m2/rok). Zużycie energii jest więc minimalizowane o około 90%. Najważniejszymi elementami w tego typu budownictwie są parametry izolacji oraz odzyskiwanie energii z naturalnych źródeł.

Jeśli planujesz budowę lub kupno domu, sprawdź najpierw działkę w Geoportalu OnGeo.pl

Avatar: Paulina Multan
Paulina Multan

Redaktorka w serwisie OnGeo.pl