Porady OnGeo

Dom energooszczędny - planowanie budowy

Monika Byś
2021-05-14
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-05-10
Głosów: 27, średnia ocen: 5
dom energooszczędny

Dom energooszczędny jest nowoczesnym rozwiązaniem, które wychodzi naprzeciw wymaganiom dzisiejszych czasów. Korzystanie z energii odnawialnej pochodzącej ze słońca, staje się nie tylko coraz popularniejsze, ale wręcz modne. Świadomość Polaków jest coraz większa, a chęć poszukiwań nowych rozwiązań technologicznych już nie budzi takiego sprzeciwu jak w 2010r., kiedy weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dom energooszczędny ma do spełnienia wiele zadań, więc wymaga podejmowania przemyślanych decyzji na każdym etapie budowy. Planowanie budowy takiego domu rozpoczyna się jeszcze przed wylaniem fundamentów. Dom energooszczędny powinien być odpowiednio zlokalizowany, więc sam wybór działki jest bardzo istotny.

Dzisiejszy artykuł odpowie na pytania: czym jest dom energooszczędny i jak wybrać działkę pod budowę takiego domu.

 1. Dom energooszczędny dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji budynku oraz rozwiązaniach w jego wnętrzu ma za zadanie zużywać o wiele mniej energii, niż tradycyjne domy.
 2. W domach energooszczędnych stawia się na prostotę.
 3. Domy energooszczędne posiadają w pełni zautomatyzowane, proekologiczne instalacje w domu.
 4. Planowanie budowy domu energooszczędnego powinno rozpocząć się już na etapie wyboru działki. Istotny jest kształt działki.
 5. Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl w zaledwie 5 minut poznasz najważniejsze cechy dowolnej działki na obszarze całego kraju. Poznasz analizę nasłonecznienia i analizę spadków. Sprawdzisz m.in.: zapisy MPZP, odległość linii energetycznych w promieniu 200m od działki, poznasz uciążliwości na działce (natężenie hałasu, zanieczyszczenia powietrza, osuwiska), unikniesz budowy domu w strefie zalewowej.

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny dzięki zastosowaniu odpowiedniej konstrukcji budynku oraz rozwiązaniach w jego wnętrzu ma za zadanie zużywać o wiele mniej energii, niż tradycyjne domy. Dom energetyczny posiada prostą i zwartą bryłę, a jego kształt, powierzchnia i kubatura są optymalnej wielkości. Projekty domów energooszczędnych posiadają prostą architekturę. Dachy takich domów są pozbawione jaskółek, lukarn i innych tego typu elementów, które mogłyby spowodować postawanie mostków termicznych. Pomieszczenia w domach mają dużo przeszkleń i witryn. Dzięki takiemu układowi do wnętrza dostaje się dużo naturalnego, dziennego światła.

Domy energooszczędne nie posiadają dodatkowych dobudówek, piwnic, wykuszy i dużych tarasów nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Jest to spowodowane chęcią uzyskania wysokiego wskaźnika energooszczędności.

W skrócie – w domach energooszczędnych stawia się na prostotę.

Jakie instalacje energooszczędne montowane są w takich domach?

Domy energooszczędne posiadają w pełni zautomatyzowane, proekologiczne instalacje w domu. Są to:

 • kominek z płaszczem wodnym,
 • pompy ciepła,
 • niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe,
 • panele fotowoltaiczne,
 • panele słoneczne,
 • piece kondensacyjne lub piece pulsacyjne (w przypadku ogrzewania gazem),
 • wentylacja mechaniczna z rekuperacją z odzyskiem ciepła.

Dom energooszczędny – jaką działkę wybrać?

Planowanie budowy domu energooszczędnego powinno rozpocząć się już na etapie wyboru działki. Kształt działki powinien być zbliżony do prostokąta lub kwadratu, co umożliwia usytuowanie domu względem stron świata. Chodzi o to, aby układ był najkorzystniejszy z punktu widzenia nasłonecznienia. Budując dom energooszczędny najlepiej ustawić dom w linii północ – południe. Takie rozmieszczenie umożliwia utrzymanie chłodu latem i odpowiedniego nasłonecznienia zimą. Warto, aby pomieszczenia dzienne (jadalnia, salon) znajdywały się od południa, dzięki temu będą przyjmowały więcej światła słonecznego. Na północnej ścianie budynku, gdzie słońca będzie mniej, warto zaplanować łazienkę, schowek, czy pralnie. We wschodniej części można zaplanować sypialnie lub gabinet, dzięki czemu pokój będzie odpowiednio nasłoneczniony o poranku, a wieczorem nie będą znacznie przegrzane. Wejście do budynku należy zaplanować od zawietrznej strony (strony na którą wiatr nie wieje bezpośrednio).

Dom energooszczędny – jak zagospodarować działkę?

Dla domów energooszczędnych warto zaplanować zbiornik wodny, np. oczko wodne. Takie rozwiązanie spowoduje zwiększenie wilgotności powietrza i korzystnie wpłynie na roślinność przydomową. Sama roślinność również ma znaczenie. Drzewa chronią przed wiatrem i zawiewaniem śniegu na posesje. Mogą być również barierą dla zanieczyszczeń i hałasu.

Czy wiesz, że…

Dzięki Raportom o Terenie OnGeo w szybki i prosty sposób dowiesz się wszystkiego o swojej działce? W zaledwie 5 minut dostaniesz odpowiedz:

 1. Czy kształt Twojej działki jest odpowiedni dla budowy domu energooszczędnego?
 2. Jak wygląda analiza nasłonecznienia w poszczególnych porach roku. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz rozmieszczenie pomieszczeń w swoim domu i łatwiej policzysz wydajność paneli fotowoltaicznych dla Twojej inwestycji.
 3. Czy teren Twojej działki jest zagrożony uciążliwościami takimi jak: duże natężenie hałasu, czy zanieczyszczenia powietrza. To znacznie ułatwi zagospodarowanie działki.
 4. Czy działka ma dostęp do drogi publicznej oraz czy w okolicy nie jest planowana budowa drogi.
 5. W jakiej odległości od działki znajdują się słupy energetyczne i nadziemne linie niskiego, średniego i wysokiego napięcia.
 6. Czy Twoja działka objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Sprawdź sam!

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.