Jak sprawdzić czy na działce znajduje się osuwisko – Mapa Osuwisk OnGeo.pl

Jak sprawdzić czy na działce znajduje się osuwisko – Mapa Osuwisk OnGeo.pl
Jak sprawdzić czy na działce znajduje się osuwisko – Mapa Osuwisk OnGeo.pl
4.3 (85%) 4 votes

Osuwisko to nagłe przemieszczenie mas skalnych wzdłuż stoków zagrażające inwestycjom i osobom znajdującym się w ich otoczeniu, dlatego warto upewnić się przed rozpoczęciem budowy czy Twój teren jest bezpieczny. O ile działka, dom czy inwestycja mieści się w granicach Polski szybki dostęp do kompleksowej informacji dotyczącej terenów osuwiskowych (rejestr osuwisk) uzyskasz poprzez serwis OnGeo.pl.

Osuwisko – co warto wiedzieć?

Najbardziej niebezpiecznym obszarem pod względem występowania osuwisk jest rejon Karpat, który skupia aż ponad 90% wszystkich osuwisk w Polsce. Nie oznacza to jednak, że inne regiony są całkowicie bezpieczne.

Główne czynniki mające wpływ na powstawanie osuwisk to budowa geologiczna, morfologia terenu, warunki hydrologiczne i intensywne opady. Działalność człowieka nie pozostaje jednak bez znaczenia. Gdy podłoże ma predyspozycje do występowania osuwisk, nieodpowiednie zagospodarowanie terenu może doprowadzić do podcięcia stoku i w ostateczności do wystąpienia osuwiska. Obok nieodpowiedniego zagospodarowania ważne jest także by nie doprowadzić do nadmiernej zabudowy stoków, która może prowadzić do ich obciążenia i zwiększać zagrożenie wystąpienia ruchów masowych.

Świadomość zagrożenia to świadomy wybór lokalizacji!

Osuwiska występują na terenie całej Polski warto więc wiedzieć czy jesteśmy w strefie zagrożenia. Uzyskując informację o swojej działce z rejestru osuwisk dostępnym w Raportach o terenie OnGeo.pl:

 • poznasz dokładną lokalizację osuwiska, którą prezentuje mapa osuwisk w Raporcie o terenie;
 • możesz podjąć z pełną świadomością decyzję o podjęciu realizacji inwestycji;
 • poznasz ryzyko dotknięcia przez tego typu katastrofę;
 • dowiesz się czy konieczne jest dodatkowe ubezpieczenie.

Jak wygenerować Raport o terenie?

Możesz to zrobić w kilku prostych krokach:

 1. Wejdź na stronę serwisu OnGeo.pl,
 2. Wpisując adres, numer działki czy poprzez wskazanie terenu na mapie wyszukaj interesujący Cię obszar,
 3. Wybierz informacje, które mają być uwzględnione w raporcie (m.in.: osuwiska),
 4. Kliknij pobierz i dokonaj płatności,
 5. W ciągu kilku minut zostanie wygenerowany raport o terenie dla wybranego obszaru.

Wygenerowany raport w formacie *pdf pozwoli na wygodne przeglądanie wskazanych informacji dotyczących wybranego miejsca w Polsce.

Jakie informacje o osuwiskach możesz uzyskać z raportu?

Raport o terenie OnGeo.pl to nie tylko suche informacje – uzyskasz tutaj mapy (w tym mapa osuwisk), która dokładnie zobrazuje wybrane elementy np. osuwiska w odległości do 500 m od Twojej nieruchomości.

Poniżej przedstawiono fragment Raportu o terenie dotyczący osuwisk dla przykładowo wybranej działki:

osuwisko

Rys. Mapa osuwisk wraz z informacją – tabelarycznym rejestrem osuwisk, obszarów zagrożonych osuwiskiem oraz ruchami masowymi

Z punktu widzenia planowania i zagospodarowania przestrzennego zaprezentowany podział osuwisk według kryterium aktywności, która rozumiana jest jako zachowanie się mas skalnych określone w czasie jest najbardziej trafny.

Strefy aktywności osuwisk to:

 • aktywna – osuwisko będące w ciągłym ruchu;
 • okresowo aktywna – aktywność występowała w nieregularnych odstępach czasu na przestrzeni ostatnich 50 lat;
 • nieaktywna – w ciągu ostatnich 50 lat nie odnotowano żadnych objawów aktywności osuwiska.

Co więcej jeśli działka znajduje się w jednej ze stref (aktywnej, okresowo aktywnej lub nieaktywnej) możesz dowiedzieć się jaki procent terenu Twojej działki do niej należy lub w jakiej odległości znajdują się inne zagrożone obszary.

 

Aby zobaczyć przykładowy Raport o terenie OnGeo.pl wejdź tutaj.

Zachęcamy także do zapoznania się z innymi wpisami na Blogu OnGeo.pl!


Related Posts

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną3.3 (65%) 8 votes Inwestycje budowlane, zarówno deweloperskie jak i prywatne, wiążą się przede wszystkim z zakupem działki. Jednakże grunty przeznaczone pod zabudowę mają wyraźnie wyższą cenę niż tereny rolne. Jednym ze sposobów tańszego pozyskania terenu pod budowę […]

Wybór technologii budowy domu

Wybór technologii budowy domu

Wybór technologii budowy domu4.5 (90%) 2 votes Będąc już w posiadaniu działki i projektu naszego wymarzonego domu przychodzi czas na wybór technologii budowy domu. To na jaki materiał ostatecznie się zdecydujemy będzie miało wpływ na koszty, energooszczędność i czas budowy. Tradycyjna technologia budowy domu Współczesny […]1 thought on “Jak sprawdzić czy na działce znajduje się osuwisko – Mapa Osuwisk OnGeo.pl”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *