Na mapie

Ortofotomapa z 1944 w odcinku Historia Bez Cenzury

Monika Byś
2024-01-19
~2 min
Post zaktualizowany: 2024-01-25
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Ortofotomapa z 1944 w odcinku Historia Bez Cenzury

Na kanale Historia Bez Cenzury pojawił się nowy odcinek “Wilki i UPA. Historia Bieszczadów”, w którym do prezentacji zmian zachodzących na tym terenie od czasów II wojny światowej, twórcy użyli Ortofotomap z 1944 roku, dostępnych w naszym Geoportalu Krajowym Na Mapie. Odkryj historię podkarpackich lasów i samodzielnie prześledź zmiany w strukturze lasów i zabudowań. Zapraszamy do obejrzenia odcinka Historii Bez Cenzury oraz do odwiedzenia Geoportalu Na Mapie. 

Tam, gdzie obecnie rośnie wysoka roślinność leśna, 80 lat temu mieszkali ludzie, którzy pracowali np. przy wydobyciu ropy naftowej. Krajobraz Bieszczadów przed II wojną światową, w efekcie wydarzeń wojennych i powojennych, zmienił się radykalnie. Przed II wojną na terenach Karpat Wschodnich było mnóstwo licznie zasiedlonych wiosek, gdzie rozwijało się rolnictwo, handel i przemysł. Większość z nich na skutek Akcji Wisła z 1947 roku uległa zniszczeniu, a ludność przymusowo przesiedlono na tereny dzisiejszej Ukrainy. 

Na łamach bloga OnGeo.pl powstał cykl artykułów poświęconych krajobrazowi i historii Bieszczad i okolic, a okazją do przypomnienia zdarzeń z lat 40. XX wieku było opublikowanie zdjęć lotniczych z czasów wojny na Geoportalu Krajowym Na Mapie. 

Dzisiaj na własne oczy możemy zobaczyć, jak zmienił się krajobraz Podkarpacia po 1944 roku. W Geoportalu Krajowym Na Mapie porównasz aktualny stan zagospodarowania województwa podkarpackiego ze stanem historycznym. 

Solina, ortofotomapa z lat 40. XX wieku i aktualna ortofotomapa, źródło: Na Mapie
Solina, ortofotomapa z lat 40. XX wieku i aktualna ortofotomapa, źródło: Na Mapie

Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu

Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

Ortofotomapa z 1944 w odcinku Historia Bez Cenzury

Na kanale youtube.com Historia Bez Cenzury pojawił się odcinek dotyczący Bieszczadów - ich historii i roli jaką odgrywały na przestrzeni stuleci. Z resztą sami zobaczcie! Serdecznie zachęcamy do obejrzenia! 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.