16 grudnia wyemitowano materiał telewizyjny “Las coraz bliżej nas”, w którym przedstawiono przykłady działań podejmowanych przez podkarpackie Regionalne Lasy Państwowe w celu ochrony naturalnej roślinności leśnej. Zespół SmallGIS, założyciel portalu OnGeo.pl, miał w tym swój udział. We współpracy z Nadleśnictwem w Krośnie przetworzyliśmy stare zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej i porównaliśmy je z aktualną ortofotomapą. Dzięki temu wiemy, jak zmienił się obraz Bieszczad w ciągu ostatnich 80 lat. Wejdź na Geoportal Na Mapie i sprawdź efekt naszej pracy!
Geoportal Na Mapie w TVP Rzeszów. Jak zmieniły się Bieszczady?
Jeszcze nie tak dawno, bo w czasach II wojny światowej Bieszczady nie były tak dzikim rejonem, jak obecnie. Podkarpackie lasy były ośrodkiem bardzo intensywnie użytkowanym przez człowieka. Na starych zdjęciach widać nie tylko pola uprawne, pastwiska i łąki, ale również wiele osad ludzkich, które dzisiaj nie już istnieją.
Tam gdzie obecnie rośnie wysoka roślinność leśna, 80 lat wcześniej mieszkali ludzie, którzy pracowali np. przy wydobyciu ropy naftowej.
Telewizja Polska Rzeszów przygotowała materiał edukacyjno-informacyjny, w którym informuje, jak obecnie wygląda ochrona lasów. Leśnicy omawiają problemy, z jakimi muszą mierzyć się na co dzień, a także wskazują obszary, gdzie prac jest najwięcej.
Zobacz, z jakim problemami borykają się leśnicy na Podkarpaciu. Poniższy link, przekieruje Cię bezpośrednio do materiału na stronie TVP. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!
“Las coraz bliżej nas” obejrzyj materiał TVP Rzeszów
Dzięki narzędziu Porównaj mapy dostępnemu na Geoportal -krajowy.pl, możemy porównać zdjęcia lotnicze z 1944 roku z aktualnymi zdjęciami. Widać na nich, jak wiele się zmieniło w krajobrazie Bieszczadów.
Informacje o projekcie "Orto 44" w Geoportalu Na Mapie
Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu. Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl.
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Lasy Karpat na starych zdjęciach lotniczych z 1944 roku
- Jak zmieniły się Bieszczady przez 80 lat. Porównanie zdjęć lotniczych z 1944 r. z aktualnymi
- "Można zbierać chrust w lesie", czyli pomysł rządu na rosnące ceny drewna
- Akcja "Wisła" - miejscowości których już nie ma. Ortofotomapa z 1944 r.
- Rzeszów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku w Geoportalu
- Stare zdjęcia lotnicze - sprawdź jak pobrać
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!