Naloty niemieckich sił powietrznych na Rzeszów rozpoczęły się w pierwszych dniach września 1939 roku. Pierwsze bombardowania miasta miały miejsce już 6 września i obejmowały zasięgiem okolice dworca kolejowego. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo ponad 60% wszystkich zakładów przemysłowych, a ponad 200 tys. placówek handlowych przestało istnieć. Dzisiaj mamy możliwość prześledzić, jak zmienił się krajobraz i zagospodarowanie miasta na przestrzeni ostatnich 79 lat. Jest to możliwe dzięki porównaniu aktualnych i historycznych zdjęć lotniczych z czasów wojny. Ortofotomapa Rzeszowa z 1944 roku dostępna jest w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
Rzeszów na zdjęciach lotniczych z 1944 roku w Geoportalu
- Sprawdź, jak zmienił się charakter i zagospodarowanie Rzeszowa na przestrzeni ostatnich 79 lat.
- Źródłem prezentowanych danych są zdjęcia lotnicze wykonane przez niemieckie lotnictwo wojskowe Luftwaffe w 1944 roku.
- W Geoportalu Krajowym Na Mapie opublikowaliśmy narzędzie, dzięki któremu z łatwością porównasz aktualny stan zagospodarowania województwa podkarpackiego ze stanem historycznym.
Rzeszów podczas II wojny światowej i dzisiaj
W wyniku II wojny światowej Rzeszów uległ częściowemu zniszczeniu. Samoloty Luftwaffe atakowały między 3 a 6 września 1939 roku m.in. dworzec kolejowy i tory wykorzystywane do transportu żołnierzy. Szczególne nasilenie bombardowań zarejestrowano 2 dni później, kiedy to zniszczeniu uległo wiele kamienic w okolicy dworca, liczne obiekty zabytkowe a także częściowo pobliska ulica Batorego [zobacz na mapie].
Obecnie ciężko znaleźć szczegółowe dane o zniszczeniach Rzeszowa. Komisja szacowania strat wojennych powołana w 1945 roku skupia się przede wszystkim na stratach przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. Oszacowano, że zniszczeniu uległo 14 000 spośród 22 000 zakładów przemysłowych (64% wszystkich). Do strat materialnych należy doliczyć również 85 000 warsztatów rzemieślniczych oraz blisko 200 000 placówek handlowych.
Natomiast jeśli chodzi o starty ludności to źródła podają, że w samym Rzeszowie podczas wojny zginęło 12 397 osób.
Obecnie Rzeszów znajduje się w ścisłej czołówce miast najlepiej i najszybciej rozwijających się w Polsce. Jego obszar od połowy XX wieku, zwiększył się aż czterokrotnie. Na terenie miasta powstało wiele nowych zakładów przemysłowych, wybudowano kolejne osiedla mieszkalne, nowe ośrodku kultury, uniwersytet i politechnikę.
Ortofotomapa Rzeszowa z okresu II wojny światowej
Dzisiaj możemy sami sprawdzić, jak zmieniło się zagospodarowanie i krajobraz Rzeszowa od 1944 roku. Dzięki narzędziu Porównaj mapy dostępnemu na geoportal-krajowy.pl, porównasz zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z aktualnymi ortofotomapami.
Na zdjęciach można zaobserwować, że tereny, które kiedyś były polami uprawnymi i łąkami, dzisiaj stanowią część zabudowy mieszkaniowej i usługowej. Miasto zyskało również nowoczesną infrastrukturę - nowe połączenia drogowe, mosty, wiadukty i tory kolejowe. Ponadto stało się wizytówką Polski wschodniej z bogatym zapleczem edukacyjnym i kulturowym.
Jak sprawdzić zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej?
Aby porównać zdjęcia lotnicze z czasów II wojny światowej z aktualną ortofotomapą, w pierwszym kroku przejdź na stronę Geoportalu Krajowego, który dostępny jest pod linkiem: https://geoportal-krajowy.pl. Dalsze kroki przedstawiamy w instrukcji krok po kroku:
- Wybierz w pasku po prawej stronie narzędzie “Porównaj mapy”.
- Wybierz dwie kompozycje mapowe do porównania. Jeśli chcesz porównać ortofotomapy historyczną i aktualną wybierz: “Ortofotomapa aktualna” (1) i “Ortofotomapa 1944 r.” (2).
- Przybliż się w widoku mapy do interesującego Cię obszaru lub skorzystaj z wyszukiwarki działek lub adresów
- Skorzystaj z pionowego suwaka do porównywania terenu na wybranych kompozycjach mapowych
Źródło danych - informacje o projekcie: "Orto 44"
Źródłem prezentowanych danych historycznych są zdjęcia lotnicze pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku i obejmują południową część województwa podkarpackiego. Następnie pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w Geoportalu. Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl.
Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Akcja "Wisła" - miejscowości których już nie ma. Ortofotomapa z 1944 r.
- Łemkowszczyzna na zdjęciach lotniczych z 1944 w geoportalu
- Jak zmieniły się Bieszczady przez 80 lat. Porównanie zdjęć lotniczych z 1944 r. z aktualnymi
- Lasy Karpat na starych zdjęciach lotniczych z 1944 roku
- Ortofotomapa Lublina z okresu II wojny światowej w Geoportalu
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!