Analiza inwestycji

Nr księgi wieczystej

Monika Byś
2023-07-13
~5 min
Głosów: 13, średnia ocen: 4.9
nr księgi wieczystej

Nr księgi wieczystej to unikalny numer identyfikacyjny przypisany do każdej nieruchomości gruntowej, lokalowej i budynkowej. Numer KW przypisuje sąd rejonowy odpowiedzialny za rejestrację nieruchomości na podległym terenie. Nadawanie numeru księgi wieczystej odbywa się według ustalonego schematu.

 • Księga wieczysta jest oficjalnym rejestrem dokumentującym informacje dotyczące każdej nieruchomości.
 • Koniecznym kryterium wyszukiwania księgi wieczystej jest numer księgi wieczystej. Posiadając jedynie numer lub adres działki ewidencyjnej, nie można w legalny sposób ustalić właściciela nieruchomości.
 • Do przeglądania ksiąg wieczystych online możesz wykorzystać publiczną przeglądarkę udostępnioną przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta jest to oficjalny rejestr dokumentujący informacje dotyczące nieruchomości. To z niej dowiesz się m.in:

 • Kto jest właścicielem nieruchomości;
 • Jaka jest historia nieruchomości;
 • Czy nieruchomość jest obciążona np. hipoteką lub służebnością.

Jest to ważny dokument prawny, który potwierdza stan prawny danej nieruchomości.

Księga wieczysta prowadzona jest przez sąd rejestrowy lub inną upoważnioną instytucję odpowiedzialną za rejestrację nieruchomości. Zawiera ona szczegółowe informacje na temat danej nieruchomości, chroniąc prawa jej właściciela oraz dokumentując wszelkie obciążenia związane z nieruchomością.

Wpis w księdze wieczystej stanowi formalne potwierdzenie prawa własności do nieruchomości. Właściciel nieruchomości jest zobowiązany do zgłoszenia wszelkich zmian prawnych lub transakcji dotyczących nieruchomości, takich jak sprzedaż, dziedziczenie, ustanowienie hipoteki itp. Te zmiany są odzwierciedlane poprzez wpisy w księdze wieczystej, co zapewnia publiczną dostępność informacji o jej stanie prawnym.

Cztery działy księgi wieczystej

Księga wieczysta ma przejrzystą budowę. Dzieli się na cztery działy, a każdy z nich dostarcza innych informacji o nieruchomości. Działy księgi wieczystej prezentują się następująco:

 • dział I – informacje o nieruchomościach,
 • dział II – własność,
 • dział III – prawa, roszczenia i ograniczenia,
 • dział IV – hipoteka

Dowiedz się więcej:

Nr księgi wieczystej - z czego się składa?

Numer każdej księgi wieczystej jest unikalny i umożliwia łatwe odnalezienie jej w systemie rejestrów. Przyznawanie numeru księgi wieczystej odbywa się zgodnie z określonym schematem, składającym się z następujących elementów:

 1. Czterocyfrowego kodu wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w którym zarejestrowano księgę wieczystą;
 2. Numeru według repertorium ksiąg wieczystych, składającego się z kolejnych ośmiu cyfr. Jeśli nieruchomość posiadała wcześniej tzw. "starą księgę wieczystą", czyli założoną przed wprowadzeniem wersji elektronicznej, to uzupełnieniem tego numeru będą zera. Ważne jest, aby zachować ciągłość ośmiu cyfr;
 3. Jednej cyfry kontrolnej.

Poszczególne elementy numeru księgi wieczystej są oddzielone znakiem "/". Przykładowy numer księgi wieczystej dla nieruchomości znajdującej się na terenie podlegającym sądowi rejonowemu w Krakowie to: 

KR1P/00001234/6

Jak znaleźć numer księgi wieczystej?

Posiadając jedynie numer lub adres działki ewidencyjnej, nie można w legalny sposób ustalić właściciela nieruchomości. Mimo, że w sieci istnieją podmioty, które oferują sprzedaż tych poufnych danych, należy pamiętać, że jest to proceder nielegalny.

Aby odczytać informacje z księgi wieczystej trzeba wykazać się interesem prawnym. Jeśli zamierzasz sprawdzić status nieruchomości, którą chcesz kupić, poproś o nr księgi wieczystej właściciela.

Jak uzyskać informacje o księdze wieczystej metodą tradycyjną?

Standardowa procedura urzędowa związana z udostępnianiem informacji na temat numeru księgi wieczystej wygląda następująco:

 1. Złożenie wniosku, najlepiej na odpowiednim druku, dla tej procedury, do odpowiedniego referatu starostwa powiatowego lub urzędu miasta;
 2. Wykazanie we wniosku interesu prawnego, poprzez wskazanie konkretnego przepisu prawa mówiącego jednoznacznie o konieczności wydania danych z EGiB;
 3. Uiszczenie opłaty naliczonej przez organ.

Sprawdź księgę wieczystą na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości

Aby przeglądać księgi wieczyste online, można skorzystać z publicznej przeglądarki udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.

Przeglądanie treści ksiąg wieczystych możliwe jest w wersji aktualnej lub zupełnej, która zawiera również wpisy historyczne. Dodatkowym ułatwieniem w systemie EKW jest możliwość szybkiego złożenia wniosku o odpis z księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości. Usługa ta jest jednak płatna. 

Należy pamiętać, że wydruk podglądu księgi wieczystej nie ma mocy urzędowej, więc może być wykorzystywany wyłącznie w celach informacyjnych. Samo przeglądanie ksiąg w systemie EKW gov nie wiąże się jednak z koniecznością wnoszenia jakichkolwiek opłat.

Jak wykazać interes prawny w celu uzyskania numeru KW?

Interes prawny to wskazanie normy prawnej lub przepisu, który pozwala na podjęcie kroków w celu zrealizowania celu. Przykładowe procedury, na które możemy się powołać w celu uzyskania informacji o numerze księgi wieczystej to:

 • Odszkodowanie od właściciela nieruchomości, w wyniku zaistnienia szkody;
 • Ustanowienie służebności gruntowej lub służebności przesyłu;
 • Ustalenie stanu prawnego nieruchomości;
 • Postępowania spadkowe;
 • Zamiar sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości przed jej nabyciem w celu sprawdzenia ewentualnych obciążeń.

Zanim jednak złożysz wniosek o wypis z księgi wieczystej lub zanim wniesiesz prośbę o udostępnienie numeru KW, powinieneś/aś sprawdzić numer ewidencyjny działki.

Sprawdź numer działki ewidencyjnej w Geoportalu Na Mapie

Numer działki możesz sprawdzić na stronie Geoportalu Krajowego Na Mapie. Poniżej przedstawiam instrukcję krok po kroku. 

 • Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl/na-mapie;
 • Przybliż się w widoku mapy do interesującego Cię obszaru;
 • Możesz również zmienić rodzaj mapy lub wyszukać obszar po adresie;
Możesz również zmienić rodzaj mapy (1), Wybierz “Działki” aby wyświetlić granice nieruchomości (2)/Na Mapie/
Możesz również zmienić rodzaj mapy (1), Wybierz “Działki” aby wyświetlić granice nieruchomości (2)/Na Mapie/
 • Kliknij w miejsce, dla którego chcesz sprawdzić numer działki, w wyniku otrzymasz komplet informacji o działce
Wybierz działkę i zobacz Informacje o działce /Na Mapie/
Wybierz działkę i zobacz Informacje o działce /Na Mapie/

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.