News

Rząd chce wprowadzić nowy obowiązek dla właścicieli domów

Monika Byś
2022-09-16
~4 min
Post zaktualizowany: 2023-09-25
Głosów: 21, średnia ocen: 5
nowy obowiązek dla właścicieli domów

Rząd chce wprowadzić nowy obowiązek dla właścicieli domów. Chodzi o uchwaloną we czwartek nowelę ustawy dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków, która dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów. Nowe regulacje wprowadzają m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego oraz wielorodzinnego. Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

  • Nowela wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.
  • Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśniał, że dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczył, że regulacje wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.
  • Szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli około 300 zł.
  • Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja ustawy dotycząca popraw efektywności energetycznej w domu

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Za uchwaleniem noweli z poprawkami głosowało 387 posłów, przeciw było 9, natomiast 9 wstrzymało się od głosu. Poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym zgłosili posłowie PiS podczas drugiego czytania projektu noweli.

Podczas prac nad nowymi przepisami wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wyjaśniał, że dostosowują one polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zaznaczył, że regulacje wynikają m.in. z konieczności poprawy skuteczności obecnego systemu oceny efektywności energetycznej budynków w Polsce.

mówił wiceminister Piotr Uściński

Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami.

W konsekwencji, jak podkreślał, przyczyni się to do oszczędności energii, zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Ustawa ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Poprawki do ustawy

W trakcie czwartkowych obrad sejmowej komisji infrastruktury posłowie pozytywnie zaopiniowali dwie poprawki, zgłoszone podczas drugiego czytania projektu przez posłów PiS. Są to zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, dotyczące przepisów przejściowych do ustawy, które wynikają z uzgodnień z legislatorami.

Negatywnie zaopiniowano natomiast dwie poprawki przedłożone przez Polskę 2050.

mówiła w Sejmie Hanna Gill-Piątek

Ustawa nie definiuje górnej granicy grzywny. Zatem za brak świadectwa efektywności energetycznej grozić może kara do kilku tysięcy złotych, co narusza zasadę proporcjonalności.

Zgłaszając poprawki, zaznaczyła, że jej ugrupowanie nie poprze procedowanych przepisów, "jeśli nie będzie górnego limitu grzywny i dłuższego vacatio legis".

Część posłów opozycji wskazywała też podczas czwartkowych prac nad nowelą w Sejmie, że certyfikat energetyczny "to koszt kilkuset złotych dla domu jednorodzinnego". Zwracali uwagę, że dotyczy "wszystkich właścicieli i zarządców budynków oraz właścicieli mieszkań spółdzielczych w Polsce".

Nowy obowiązek dla właścicieli domów, czyli świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

Nowela wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego czy wielorodzinnego.

Zamów świadectwo energetyczne budynku w portalu senerg.pl

Aplikacja Senerg to mobilna aplikacja, dzięki której zamówisz świadectwo charakterystyki energetycznej online dla swojej nieruchomości.

Zajrzyj na stronę senerg.pl i zamów usługę dla sobie

Senerg to profesjonalna usługa świadczona przez wykwalifikowany zespół ekspertów i inżynierów, którzy na co dzień specjalizują się w tworzeniu świadectw charakterystyki energetycznej. Specjaliści mogą poszczycić się rozległą wiedzą i bogatym doświadczeniem w obszarach energetyki, budownictwa, nieruchomości oraz informatyki. 

Decydując się na skorzystanie z senerg.pl otrzymasz gwarancję najwyższej jakości. Świadectwem tego jest ponad 1200 zadowolonych klientów oraz ponad 1800 wygenerowanych świadectw energetycznych.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że szacunkowy koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla mieszkania w budynku wielorodzinnym będzie wynosił podobnie jak dla domu jednorodzinnego, czyli około 300 zł. Ostateczna cena będzie zależała od różnych czynników (np. zastosowanego typu systemu ogrzewania, podgrzewania wody, wentylacji oraz klimatyzacji). Niemniej w zdecydowanej większości przypadków nie jest wyższa niż 300 zł.

Zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW).

Umożliwiony ma być też powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej gromadzonych w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Ponadto podniesiona zostanie jakość merytoryczna sporządzanych świadectw charakterystyki energetycznej. Dotyczyć to będzie także protokołów sporządzanych z kontroli systemu ogrzewania lub systemu klimatyzacji.

Inne rozwiązania obejmują m.in. wprowadzenie zmian korygujących istniejące mechanizmy "w obszarze sporządzania i przekazywania świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z kontroli systemów ogrzewania lub systemów klimatyzacji".

Ponadto inwestorzy (w tym deweloperzy i inwestorzy indywidualni) będą musieli dołączać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Rozwiązanie to dotyczy niektórych grup budynków.

Wprowadzony ma być też obowiązek montażu w określonych budynkach systemów automatyki i sterowania, zgodnie z przepisami unijnymi.

Źródło: TVN24

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.