W połowie listopada br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii udostępniło do konsultacji publicznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych budynków dotyczy dwóch obszarów tj. bezpieczeństwo pożarowe obiektów budowlanych oraz obszar hydroizolacji zewnętrznej części obiektów.
Nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych budynków wymaga doprecyzowania
- Zmiany dotyczą przepisów dotyczących bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych - zarówno elewacji, jak i powierzchni wewnętrznych oraz obszaru hydroizolacji zewnętrznej części obiektów.
- Jeśli nowela wejdzie w życie, niektóre dotychczas stosowane do prac wykończeniowych materiały i systemy, będą mogły być wbudowane wyłącznie w mieszkaniach.
- Obecnie nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych budynków została poddany konsultacjom. Zmiany mogą wejść w III kwartale 2022 r.
Nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych budynków
Rozporządzenie dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki to jedno z najczęściej zmienianych regulacji w polskiej legislacji. Tym razem chodzi o zmianę przepisów dotyczącą dwóch obszarów tj. bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych, zarówno elewacji, jak i powierzchni wewnętrznych i obszaru hydroizolacji zewnętrznej części obiektów.
Paweł Kisiel Prezes Zarządu firmy Atlas - producenta materiałów i chemii budowlanej stwierdził:
Proponowane zmiany koncentrują się wokół dwóch głównych obszarów: bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych – tak elewacji jak i powierzchni wewnętrznych oraz obszaru hydroizolacji zewnętrznej części obiektów. Wspólnym mianownikiem proponowanych zmian jest bezpieczeństwo i trwałość użytkowa obiektów budowlanych. To jak najbardziej słuszny kierunek. Można powiedzieć, że wreszcie coraz szerzej dostosowujemy pod tym względem krajowe rozwiązania do tego, co funkcjonuje na dojrzalszych rynkach. Na doprecyzowaniu przepisów i zaostrzeniu wymogów w zakresie materiałowym skorzystają zwłaszcza inwestorzy, którzy często nie mają wystarczającej wiedzy technicznej
W ocenie producenta zmiany mają słuszny kierunek, jednak niektóre zapisy wymagają uściślenia lub doprecyzowania.
Obowiązek badań materiałów budowlanych
Jedną z istotnych zmian z punktu widzenia producentów materiałów budowlanych jest m.in. konieczność posiadania dla oferowanych wyrobów obowiązkowych badań w zakresie reakcji na ogień tam, gdzie dotychczas nie były one jeszcze wymagane. Na rynku możemy spotkać producentów, którzy braku jednoznacznych regulacji, nie ponosili kosztów tego typu badań.
Jeśli nowela wejdzie w życie, niektóre dotychczas stosowane do prac wykończeniowych materiały i systemy, będą mogły być wbudowane wyłącznie w mieszkaniach. Taka decyzja nie spowoduje jednak zwolnienia producenta z obowiązku dodatkowego przebadania wykorzystanych materiałów.
Poza zaostrzeniem wymogów w dziedzinie odporności ogniowej materiałów i w trosce o trwałość użytkową obiektów, zmiany w warunkach technicznych obejmą również obszar zewnętrznych izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Ta regulacja wymaga jednak dodatkowego doprecyzowania, gdyż producenci materiałów mają wątpliwości co do interpretacji.
Obecnie nowelizacja rozporządzenia o warunkach technicznych budynków została poddany konsultacjom. Zmiany mogą wejść w III kwartale 2022 r.
Projekt można zobaczyć -> tutaj https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12353350
Źródło: mojafirma.infor.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Audyt energetyczny budynku - czym jest?
- Budowa domu w 2021r. Nowe warunki techniczne w budownictwie
- Warunki zabudowy działki - dowiedz się jak wygląda procedura
- Kiedy potrzebne są badania geotechniczne gruntu?
- Zakup nieruchomości – zagrożenia i uciążliwości, na które należy zwrócić uwagę kupując dom, działkę czy mieszkanie
- Co wpływa na wartość nieruchomości mieszkalnych?
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!