News

Nowe zasady wykupu mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Monika Byś
2023-05-26
~4 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Nowe zasady wykupu mieszkań w programie Mieszkanie Plus

W ramach programu Mieszkanie Plus, najemcy mieszkań będą mieli możliwość wykupu nieruchomości na korzystniejszych warunkach niż dotychczas. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz PFR przygotowały zestaw rozwiązań, które umożliwią zainteresowanym najemcom wykupienie mieszkań na własność przy preferencyjnych warunkach.

  • Najemcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się właścicielami na korzystniejszych warunkach.
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz PFR przygotowały pakiet rozwiązań umożliwiających wykup mieszkań na własność.
  • Istnieje możliwość zakupu mieszkania przy pomocy kredytu o oprocentowaniu 2% lub zawarcia umowy najmu instytucjonalnego z opcją wykupu na 25 lat.
  • Dopłaty z budżetu państwa przez 10 lat zniwelują różnicę między miesięcznym czynszem a ratą kredytu.
  • Istnieje możliwość wejścia w posiadanie mieszkania poprzez dopłatę do najmu z dojściem do własności.
  • Czynsz i kaucja dla najemców osiedli rynkowej części programu Mieszkanie Plus nie będą waloryzowane do 2025 r.
  • Dla gmin uczestniczących w programie "Aktywna Gmina" przewidziano dodatkowe rozwiązanie - dopłatę pokrywającą różnicę między spłatą kapitału a kwotą z oprocentowaniem 2%.
  • Koszt rozwiązań dla budżetu państwa to 500 mln zł i 150 mln zł odpowiednio.

Na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku w ramach programu "Mieszkanie Plus" znajduje się około 52,2 tysiąca lokali mieszkalnych, z czego ponad 19,8 tysiąca zostało już wybudowanych, a około 32,4 tysiąca jest w trakcie budowy.

Wraz z PFR prezentujemy konkretne rozwiązania, które pozwolą około 2 800 rodzinom stać się właścicielami dotychczas wynajmowanych mieszkań. Proponowane rozwiązania stanowią uzupełnienie oferty najmu z opcją wykupu, dostępnej dzięki PFR Nieruchomości - oznajmił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, podczas konferencji prasowej.

Najemcy Funduszu Mieszkań dla Rozwoju w 14 lokalizacjach w całej Polsce, m.in. w Radomiu, Krakowie, Świdniku, Zamościu, Dębicy, Gdyni, Katowicach, Nowym Targu, Wrześni, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Łowiczu, Białej Podlaskiej i Wałbrzychu, będą mieli możliwość wykupienia mieszkań na własność na podstawie aktualnej wyceny lokalu, korzystając z dwóch rozwiązań.

Dwa rozwiązania zakupu mieszkań z programu Mieszkanie Plus

Pierwszym z nich jest zakup mieszkania za pomocą kredytu o oprocentowaniu 2 proc., który będzie obowiązywał od 1 lipca bieżącego roku. Drugim rozwiązaniem jest zawarcie umowy najmu instytucjonalnego z opcją wykupu na okres około 25 lat. Oferta wykupu w ramach tej drugiej opcji zostanie objęta dopłatą, która zniweluje ewentualną różnicę między miesięcznym czynszem najmu a wysokością raty kredytu 2 proc.

Warunki skorzystania z kredytu pozostają bez zmian. Dopłaty będą obowiązywały przez 10 lat, a maksymalna suma kredytu wynosi 500 tysięcy złotych dla osoby samotnej i do 600 tysięcy złotych dla par z dzieckiem lub małżeństw. Maksymalny wkład własny nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych (warunki kredytu pozwalają również na brak wkładu własnego). 

Przykładowo, dla kredytu na kwotę 550 tysięcy złotych, okresie spłaty 30 lat i oprocentowaniu stałej stopy wynoszącej 8,46%, pierwsza rata wyniosłaby 5 400 złotych, podczas gdy przy skorzystaniu z kredytu o oprocentowaniu 2 proc., rata wyniosłaby około 2 800 złotych.

Druga opcja pozwalająca na uzyskanie własności zajmowanego mieszkania to dopłata do najmu z możliwością wykupu. W tym przypadku całkowity miesięczny koszt najmu nie przekroczy wysokości miesięcznej raty bezpiecznego kredytu o oprocentowaniu 2 proc., który byłby zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Ta możliwość będzie dostępna dla wszystkich obecnych najemców lokali, niezależnie od kryteriów dochodowych.

Budżet programu

Szacunkowy koszt dla budżetu państwa wynosi 500 milionów złotych. Kwota ta zostanie rozłożona na cały okres dochodzenia do własności, czyli około 20 lat. Dopłaty do najmu będą finansowane z budżetu państwa, a ich realizacją zajmie się Bank Gospodarstwa Krajowego.

“Zamrożony czynsz” do 2025 roku 

Warto wspomnieć, że stawka czynszu oraz kaucja dla najemców osiedli rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego nie będą podlegać waloryzacji o wskaźnik inflacji do końca 2025 roku. Dzięki temu, średnie oszczędności dla budżetu domowego najemcy wyniosą nieco ponad 5 tysięcy złotych. Dodatkowo, wszyscy najemcy osiedli Funduszu Mieszkań dla Rozwoju otrzymają zwrot kaucji w wysokości jednomiesięcznego czynszu, co średnio stanowi 1500 złotych oszczędności. Warto również zauważyć, że czynsz na osiedlach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju jest średnio o 20 proc. niższy od czynszu oferowanego przez komercyjnych wynajmujących.

Program “Aktywna Gmina”

Dla gmin biorących udział w programie Funduszu Mieszkań dla Rozwoju "Aktywna Gmina", których mieszkania nie są objęte umowami dojścia do własności, przewidziano dodatkowe rozwiązanie. Polega ono na dopłacie pokrywającej różnicę między kwotą spłaty kapitału (zgodną z aktualną stawką WIBOR) a kwotą ustaloną na podstawie oprocentowania wynoszącego 2 proc. Ta pomoc przełoży się na możliwie najniższe czynsze, jakie gminy zaproponują swoim najemcom.

Szacunkowy koszt dla budżetu państwa wynosi w tym przypadku 150 milionów złotych, rozłożonych na 10 lat.

Źródło: PAP, Prawo.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.