News

Niższe wymagania dla chcących kupić pierwsze mieszkanie

Monika Byś
2023-06-07
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Niższe wymagania dla chcących kupić pierwsze mieszkanie

Rząd przedstawia propozycje, które mają odpowiadać na potrzeby Polaków pragnących nabyć swoje pierwsze mieszkanie. Ich obietnice obejmują niższe koszty kredytu, zwiększoną zdolność kredytową oraz eliminację konieczności posiadania wkładu własnego. Przy sprzyjających okolicznościach wiele osób w wieku od 25 do 34 lat może zyskać na tych zmianach, szczególnie biorąc pod uwagę, że ponad połowa osób w tej grupie wiekowej wciąż mieszka z rodzicami.

  • Rząd planuje likwidację podatku PCC przy zakupie używanego mieszkania lub domu, pod warunkiem, że osoba wcześniej nie nabywała takiej nieruchomości.
  • Przewiduje się również wprowadzenie preferencyjnego kredytu o niższym oprocentowaniu dla osób poniżej 45. roku życia, które chcą kupić lub zbudować swoje pierwsze mieszkanie.
  • W ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc." maksymalna kwota kredytu wynosić będzie 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy złotych dla małżeństw oraz osób samotnie wychowujących dzieci.
  • Banki mają być bardziej elastyczne w ocenie zdolności kredytowej, a preferencyjny kredyt ma być łatwiej dostępny niż standardowa "hipoteka".
  • Istnieje również rządowy program "kredytu bez wkładu własnego", który zwalnia osoby kupujące pierwsze mieszkanie z konieczności posiadania wkładu własnego.

Aby kupić swoją pierwszą nieruchomość, mieszkanie lub dom, konieczne jest dysponowanie wkładem własnym, czyli sumą pieniędzy, którą kupujący musi wnieść zanim otrzyma kredyt hipoteczny. Żaden bank nie udzieli "hipoteki" bez pokrycia własnymi środkami przynajmniej części całkowitej kwoty zakupu nieruchomości. Zazwyczaj wymagane jest wniesienie 20% wkładu własnego. 

Przykładowo, jeśli cena niewielkiego dwupokojowego mieszkania w Krakowie wynosi 500 000 zł, wymagana wpłata bankowa może wynieść 100 000 zł. W przypadku większych mieszkań lub tych o wyższym standardzie, początkowe koszty będą jeszcze większe.

Dodatkowo nie możemy zapomnieć o innych kosztach za - akty notarialne, opłaty sądowe, podatek, prowizja dla pośrednika oraz koszty związane z kredytem. Po zsumowaniu wszystkich tych opłat okazuje się, że dodatkowo trzeba zapłacić od 3% do 8% wartości nieruchomości, w zależności od tego, czy jest to rynek pierwotny czy wtórny. Są to zatem znaczne wydatki, do których dochodzą kolejne -  remont, wykończenie i wyposażenie mieszkania.

Nie jest więc dziwne, że ponad połowa Polaków w wieku od 25 do 34 lat nadal mieszka z rodzicami. Dane Eurostatu wskazują na około 2,5 miliona osób w tej grupie wiekowej, z czego około 2 miliony aktywnie pracuje, ale i tak nie stać ich na zakup lub wynajem własnego mieszkania. Rząd, wierząc w swoje zapowiedzi, ma na celu poprawę tej sytuacji i skrócenie drogi do pierwszego mieszkania.

Proponowane zmiany 

Rząd planuje wesprzeć Polaków w nabyciu własnego mieszkania, eliminując podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który jest obowiązkowy przy transakcjach na rynku wtórnym. Standardowo podatek ten wynosi 2% wartości nieruchomości. 

Po zmianach zaproponowanych przez rząd, przy mieszkania lub domu z rynku wtórnego nie będzie już konieczności płacenia tego podatku, pod warunkiem, że osoba ta wcześniej nie nabywała nieruchomości tego typu. Potencjalne oszczędności przy przeciętnej transakcji mogą wynieść kilka tysięcy złotych, a w większych miastach kwota ta może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zmiany mają również obejmować kredyty na zakup mieszkań.

Niższe wymagania dla chcących kupić pierwsze mieszkanie

W kontekście ułatwień dla osób kupujących swoją pierwszą nieruchomość, warto wspomnieć o programie "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Będzie to preferencyjny kredyt dedykowany osobom poniżej 45. roku życia, które planują zakup lub budowę swojego pierwszego własnego mieszkania. Oprocentowanie tego kredytu ma być około trzykrotnie niższe niż w przypadku obecnie dostępnych kredytów. Maksymalna kwota kredytu wynosić będzie 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy złotych dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Istnieje możliwość wniesienia wkładu własnego, ale nie przekraczającego 200 tysięcy złotych, jak twierdzi jeden z analityków rynku nieruchomości.

Wyższa zdolność kredytowa

Ponadto, można oczekiwać, że banki będą bardziej elastyczne w ocenie zdolności kredytowej, a preferencyjny kredyt będzie łatwiej dostępny niż standardowa "hipoteka". Nie można zapominać również o istniejącym rządowym programie "kredytu bez wkładu własnego". 

Wkrótce może się okazać, że osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie nie tylko będą zwolnione z podatku PCC, ale także skorzystają z tańszego i bardziej dostępnego kredytu, nawet bez posiadania wkładu własnego. Warto jednak pamiętać, że aby skorzystać z powyższych ulg, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Mimo to, jeśli osoba kupująca pierwsze mieszkanie spełni wszystkie te wymagania, to potrzebne środki finansowe na zakup mieszkania zostaną znacząco zredukowane.

Źródło: KRN

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.