Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) nie planuje wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących terminu wejścia w życie planów ogólnych gmin oraz utrzymania mocy studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Informację tę potwierdził wiceminister rozwoju Michał Jaros w odpowiedzi na poselską interpelację.
MRiT nie planuje zmiany terminu wejścia w życie Planów Ogólnych Gmin
Reforma jako element Krajowego Planu Odbudowy
Reforma planowania przestrzennego to kluczowy element realizacji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Wiceminister Jaros podkreślił, że terminy określone w przepisach są ściśle związane z możliwością wykorzystania środków z KPO, które mają wspierać proces wdrażania zmian w planowaniu przestrzennym.
Wsparcie finansowe dla gmin, w tym refundacja kosztów związanych z tworzeniem dokumentów planistycznych, w tym planów ogólnych, będzie dostępne do 30 czerwca 2026 roku. Środki te mają na celu ułatwienie samorządom realizacji reformy w wymaganych terminach.
Terminy uchwalenia planów ogólnych
Zgodnie z Ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 7 lipca 2023 roku, gminy mają czas do końca 2025 roku na uchwalenie planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego. W Polsce proces ten jest już realizowany przez znaczną część samorządów. Spośród 2477 gmin w kraju około 1,5 tys. zgłosiło zbiory danych przestrzennych dla planów ogólnych, co wskazuje na zaawansowany etap przygotowań.
Regionalne różnice w realizacji planów
Analizując zaangażowanie gmin na poziomie województw, największy odsetek gmin aktywnie pracujących nad dokumentami planistycznymi odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim (77%), podkarpackim (76%) oraz wielkopolskim (74%). Dane te pokazują, że w niektórych regionach proces jest bardziej zaawansowany niż w innych, co może wynikać z lokalnych uwarunkowań i priorytetów.
Czy wiesz, że...
Brak zmian w harmonogramie
Decyzja MRiT o braku planów zmiany harmonogramu jest jasnym sygnałem dla samorządów o konieczności intensyfikacji działań w celu dotrzymania terminów. Reforma planowania przestrzennego nie tylko odpowiada wymogom KPO, ale również ma na celu usprawnienie zarządzania przestrzenią na poziomie lokalnym.
Gminy, które jeszcze nie rozpoczęły prac nad planami ogólnymi, powinny podjąć niezbędne działania, aby skorzystać z dostępnych środków finansowych i zrealizować zadanie w przewidzianym czasie.
Podsumowanie
Reforma planowania przestrzennego jest jednym z kluczowych kroków w modernizacji zarządzania przestrzenią w Polsce. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zgodnie z KPO, nie przewiduje zmian w obowiązujących terminach. Gminy muszą więc skoncentrować swoje działania na efektywnym wdrażaniu reformy, aby sprostać wymaganiom i wykorzystać dostępne wsparcie finansowe.
Sprawdź dostępne informacje o MPZP dla swojej działki w Raporcie o terenie OnGeo.pl
Chcesz sprawdzić działkę? Na stronie OnGeo.pl w szybki i łatwy sposób samodzielnie wygenerujesz kompleksowy raport o dowolnej działce w Polsce, w zaledwie 5 minut!
Raport o terenie OnGeo.pl to czytelny dokument w formacie PDF, zawiera ponad 60 stron informacji o wybranym terenie. Dzięki któremu samodzielnie zdiagnozujesz nieruchomość pod kątem wad, uciążliwości, zagrożeń i ograniczeń formalno-prawnych.
Zobacz: Przykładowy Raport o działce OnGeo.pl
Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!