W czwartek 16 maja rozpoczął się nabór na dotacje z Krajowego Planu Odbudowy – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Wsparcie planowania przestrzennego gmin - nabór KPO
Portal funduszeeuropejskie.gov.pl, w sekcjach poświęconych KPO, zamieścił ogłoszenie dotyczące naboru w ramach inwestycji A1.3.1. Inwestycja ta obejmuje działania związane z wdrożeniem reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego w gminach, poprzez przygotowanie i uchwalenie ogólnego planu gminy, programu rewitalizacji oraz lokalnego planu przestrzennego.
Nabór na dotacje potrwa do 30 czerwca 2026 r.
Z informacji wynika, że całkowita kwota przeznaczona na wdrożenie reformy przestrzennej w gminach to ponad 868 mln zł. Maksymalna wysokość dotacji została przeliczona dla każdej gminy za pomocą algorytmu, który uwzględnia m.in. powierzchnię gminy, liczbę mieszkańców i powierzchnię lasów.
W ogłoszeniu o naborze nie określono szczegółowych przepisów konkursowych, takich jak regulamin konkursu oraz wzór wniosku o dofinansowanie. Zaznaczono jednak, że „dokumentacja konkursowa jest w trakcie uzgodnień wewnątrzresortowych”.
Realizacja reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego stanowi jeden z kluczowych elementów zawartych w polskim KPO. Istotnym aspektem tej reformy są nowe dokumenty oraz narzędzia planistyczne, takie jak plan ogólny, który gminy będą zobowiązane sporządzić i uchwalić do dnia 1 stycznia 2026 roku.
W odpowiedzi na zgłoszenia ze strony samorządów i urbanistów, rząd zgodził się na wydłużenie określonego czasu. W ramach projektu rewizji KPO zaproponowano zmianę, która dotyczy odsetka gmin posiadających przyjęte plany ogólne, na "odsetek gmin, które przygotowały i opublikowały w Biuletynie Informacji Publicznej projekt ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego".
Znaczy to, że zamiast uchwalenia planu ogólnego do końca 2025 roku, gminy będą musiały do tego czasu jedynie przygotować i zamieścić w BIP projekt ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego.
Przeczytaj także:
Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!