News

Polska marnuje zieloną energię

Opracowanie redakcji
2024-06-25
~3 min
Głosów: 0, średnia ocen: 0
Wiatraki - odnawialne źródła energii

W ostatnich miesiącach obserwujemy narastające problemy związane z produkcją energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Forum Energii podało, że w kwietniu bieżącego roku ograniczono generację aż 149,6 GWh energii elektrycznej. Z tej liczby 25,8 GWh pochodziło z farm wiatrowych, a 123,8 GWh z dużych instalacji fotowoltaicznych.
Eksperci podkreślają również, że zwiększanie elastyczności w systemie energetycznym mogłoby znacząco zmniejszyć potrzebę ograniczeń produkcji zielonej energii.
 

Pierwsze ograniczenia produkcji energii z OZE

Miały miejsce pod koniec 2022 roku. Z powodu niskiego zapotrzebowania na energię oraz nadpodaży mocy w systemie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły konieczność redukcji generacji energii z wiatru na poziomie od 400 do 800 MW, aby ustabilizować krajowy system elektroenergetyczny.

Według Forum Energii, w kwietniu bieżącego roku ograniczono generację 149,6 GWh energii elektrycznej, w tym 25,8 GWh z farm wiatrowych i 123,8 GWh z dużych instalacji fotowoltaicznych. Fundacja Instrat wyliczyła, że do połowy maja nie odebrano 333 GWh energii z OZE, co jest cztery razy większą ilością niż w całym 2023 roku. To mniej więcej tyle, ile wynosi średnie roczne zużycie 132 tysięcy gospodarstw domowych.

Negatywne skutki dla gospodarki

Ograniczanie generacji z OZE ma negatywny wpływ na całą krajową gospodarkę i przemysł, który potrzebuje zielonej energii do utrzymania konkurencyjności. Łukasz Witkowski podkreśla, że kluczowe jest prowadzenie dialogu i wypracowanie rozwiązań uwzględniających racje inwestorów oraz możliwości spółek sieciowych. Coraz częstsze wyłączenia powodują, że czysta i tania energia jest po prostu marnowana.

- mówi Łukasz Witkowski, Źródło: gramwzielone.pl

„Odnawialne źródła energii mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i oczywiście OZE to nie jest rozwiązanie na wszystkie bolączki. Natomiast mądre planowanie, mądrze zaplanowany miks energetyczny, odpowiednie regulacje, elastyczność wprowadzanych rozwiązań pozwolą na to, żeby to bezpieczeństwo energetyczne było na jak najwyższym poziomie” 

Chociaż redukcje PSE nie obejmują prosumenckich mikroinstalacji PV przyłączonych do sieci niskich napięć, to prosumenci również odczuwają związane z tym problemy. Ich falowniki automatycznie wyłączają się w okresach wzmożonej produkcji energii i przeciążenia sieci. To powoduje, że produkowana przez nich energia nie jest w pełni wykorzystywana.

Ograniczenia w produkcji energii ze źródeł odnawialnych stają się coraz bardziej widoczne w polskim systemie energetycznym. Aby w pełni wykorzystać potencjał OZE, konieczne jest inwestowanie w magazyny energii oraz zwiększenie elastyczności systemu elektroenergetycznego. Tylko w ten sposób możemy zapewnić, że zielona energia nie będzie marnowana, a polska gospodarka będzie mogła czerpać pełne korzyści z odnawialnych źródeł energii.

Podsumowanie

Problemy z produkcją energii ze źródeł odnawialnych, takie jak nadpodaż i ograniczenia w generacji, mają poważne konsekwencje dla polskiej gospodarki i prosumentów. Inwestycje w magazyny energii oraz elastyczność systemu elektroenergetycznego są kluczowe dla pełnego wykorzystania potencjału OZE i unikania marnowania taniej, zielonej energii.

Pobierz Raport o terenie OnGeo.pl™ i sprawdź analizę potencjału słonecznego 

W raporcie o terenie przedstawione zostały trzy charakterystyczne dni w roku wraz z ilością energii docierająca na powierzchnię nieruchomości w tych dniach. Dane prezentowane są w formie 3 analiz, dla każdej analizy przygotowana jest mapa nasłonecznienia oraz tabele z informacjami. Mapa nasłonecznienia umożliwia wytypowanie najlepszego miejsca pod lokalizację paneli fotowoltaicznych, na działce lub dachu budynku.

Poniżej filmik z instrukcją generowania Raportu o Terenie OnGeo.pl™

Czy wiesz, że...

W OnGeo.pl oferujemy profesjonalne, automatyczne i zarazem korzystne cenowo rozwiązanie, umożliwiające pozyskiwanie działek pod farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe. 

Więcej szczegółów w artykule: Wyszukiwarka działek pod inwestycje w OZE

Avatar: Opracowanie redakcji
Opracowanie redakcji

Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl