W dniu 5.09.2024 r. odbyła się konferencja pn.: "Plan ogólny gminy z perspektywy organów uzgadniających i opiniujących”. Organizatorem konferencji był Resort Rozwoju i Technologii, znany jako MRiT. Podczas konferencji dyrektor departamentu planowania przestrzennego w MRiT, Michał Gil poinformował, m.in., że przygotowane zostało oprogramowanie, które ułatwi gminom opracowanie planu ogólnego.
Czy Twoja gmina zdąży przed 2026? Kluczowe informacje o planach ogólnych
Oprogramowanie, które ułatwi gminom opracowanie planu ogólnego
dyrektor departamentu planowania przestrzennego Michał Gil
"Nasz departament przygotował oprogramowanie, które nie tylko ułatwia tworzenie planów ogólnych, ale także umożliwia ich odczytanie oraz walidację danych przestrzennych"
Szef departamentu planowania wskazał, że dzięki cyfrowym danym będzie możliwe stworzenie bazy, dzięki której "każdy będzie mógł w komputerze czy telefonie sprawdzić, jakie dokumenty planistyczne i ograniczenia obowiązują na danej działce".
W opinii Gila reforma planowania przestrzennego zapewniła gminom nowoczesny instrument, który pozwoli im skutecznie kreować politykę przestrzenną, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju.
dyrektor departamentu planowania przestrzennego Michał Gil
"Do tej pory decyzje o warunkach zabudowy uniemożliwiały gminom podjęcie decyzji, gdzie budować, a gdzie nie budować. Plan ogólny gminy jest stosunkowo prosty, obejmuje całą gminę, a dzięki temu, że zawiera strefy, gmina wskazuje, gdzie będzie zabudowa wielorodzinna, gdzie jednorodzinna, a także gdzie będzie miała miejsce produkcja rolna oraz produkcja przemysłowa"
Plan ogólny - sposób sporządzania i formułowania jego ustaleń
Znowelizowana w ub.r. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym miała na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedury planistycznej. Jednym z podstawowych założeń nowelizacji jest wprowadzenie instytucji planu ogólnego gminy. Plan ogólny gminy będzie aktem prawa miejscowego, który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Ustawa wprowadza także takie dokumenty, jak zintegrowany plan inwestycyjny, będący szczególnym rodzajem planu miejscowego, a także Rejestr Urbanistyczny, który ma na celu gromadzenie i udostępnianie informacji o zagospodarowaniu przestrzennym.
Czy wiesz, że
Zgodnie z nowymi przepisami każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny do 1 stycznia 2026 r. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowają moc do dnia wejścia w życie w danej gminie planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 r. To oznacza, że gminy mają określony czas na dostosowanie się do nowych regulacji.
Plan ogólny gminy ma stanowić schemat zagospodarowania przestrzeni, który będzie miał kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju. Jego ustalenia będą wiążące zarówno dla planów miejscowych, w tym zintegrowanego planu inwestycyjnego, jak i decyzji o warunkach zabudowy. Normy zawarte w planie ogólnym będą miały na celu wskazanie ram, w jakich ma się mieścić docelowe zagospodarowanie przestrzeni. Będą one stanowić także wytyczne dla szczegółowych działań projektowych na kolejnych etapach procesu planistycznego, niezależnie od formy prawnej, jakie te działania przyjmą. W ten sposób, plan ogólny gminy stanie się fundamentem dla zrównoważonego rozwoju i efektywnego zarządzania przestrzenią.
W planie ogólnym gminy zostaną szczegółowo określone strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne, co pozwoli na lepsze zarządzanie przestrzenią. Dodatkowo, w ramach tego planu można zidentyfikować obszary, które będą przeznaczone na uzupełnienie zabudowy, a także obszary zabudowy śródmiejskiej, co jest istotne dla rozwoju lokalnych społeczności.
Pamiętaj!
Ustawa umożliwia ponadto mieszkańcom danej gminy samodzielne zainicjowanie procedury planistycznej, co oznacza, że mogą oni dążyć do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. To daje mieszkańcom większy wpływ na kształtowanie swojego otoczenia.
PLAN OGÓLNY oraz inne ZMIANY W PLANOWANIU PRZESTRZENNYM
Zachęcamy do pooglądania wywiadu z urbanistą Piotrem Łuszczkiem, podczas którego omawiamy Plan ogólny i inne istotne tematy związane z reformą planowania przestrzennego
Refundacja ze środków KPO
W lipcu wiceminister rozwoju Waldemar Sługocki poinformował, że na przygotowanie planów zagospodarowania przestrzennego zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, co podkreśla znaczenie tego procesu.
Sługocki zaznaczył, że aby reforma systemu planowania przestrzennego została uznana przez Komisję Europejską za zrealizowaną, plany ogólne muszą zostać przygotowane przez co najmniej 80 proc. polskich gmin. Zgodnie z symulacją, przygotowanie planu ogólnego powinno zająć gminie od 15 do 20 miesięcy.
Nagranie konferencji: Plan ogólny gminy z perspektywy organów uzgadniających i opiniujących
Źródło: PAP/MRiT
Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Przepisanie nieruchomości osobom niespokrewnionym
- Strefa ochronna cmentarza a budowa domu - sprawdź, czy możesz wybudować dom!
- Koszty odrolnienia działki przekształcenie działki rolnej na budowlaną
- Czy wymiana pokrycia dachowego wymaga zgłoszenia?
- Odległość budynku od drogi zasady lokalizacji obiektów budowlanych
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!