News

Będzie minimalna powierzchnia mieszkań?

Monika Byś
2022-12-08
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
minimalna powierzchnia mieszkań

Resort rozwoju szykuje przepisy, które mają ukrócić zjawisko patodeweloperki na rynku mieszkań, m.in. zdefiniować pojęcie minimalna powierzchnia mieszkań. Zmiany w pierwszej kolejności mają objąć rynek apartamentów budowanych w celach inwestycyjnych. Urzędnicy chcą także uregulować standard doświetlenia budynków. Eksperci jednak uważają, że problemem nie jest złe prawo, ale jego egzekwowanie.

  • Ministerstwo rozwoju zapowiedziało, że nowe przepisy uregulują kwestię odległości pomiędzy budynkami, a także doświetlenia mieszkań. Resort chce również zablokować trend budowania tzw. mikroapartamentów na wynajem. 
  • W pierwszej kolejności resort rozwoju chce zająć się zmianą przepisów, która uniemożliwiałaby powstawanie tzw. pseudoapartamentów, czyli lokali przeznaczonych na cele mieszkalne poniżej 25 m2 powierzchni.

Patodeweloperka to temat, który powraca jak bumerang, a pod samym pojęciem kryją się nie tyle błędy na którymś etapie projektowania czy budowania obiektu budowlanego, a sam sposób w jaki deweloperzy naginają przepisy prawa budowlanego. Wielokrotnie w mediach pojawiały się doniesienia o budowach przy uciążliwych urządzeniach, np. w bliskiej odległości od linii wysokiego napięcia albo mikroapartamentach o powierzchni mniejszej niż 10 m2.

Temat wywołuje duże emocje, co znajduje odzwierciedlenie także na internetowych forach. Resort rozwoju postanowił w końcu ukrócić ten proceder. Niedawno poinformował, że szykuje przepisy, których celem jest rozprawienie się z patologiami na deweloperskim rynku.

Resort rozwoju szykuje duże zmiany na rynku mikroapartamentów. Będzie minimalna powierzchnia mieszkań?

Ministerstwo rozwoju zapowiedziało, że nowe przepisy uregulują kwestię odległości pomiędzy budynkami, a także doświetlenia mieszkań. Resort chce również zablokować trend budowania tzw. mikroapartamentów na wynajem. Chodzi o lokale o powierzchni od kilku do kilkunastu metrów, które są obiektami usługowymi z możliwością odliczenia VAT. Jednak w rzeczywistości są one wykorzystywane jako mieszkania wynajmowane krótkoterminowo.

Waldemar Buda, wiceminister rozwoju, wypunktował niedawno najważniejsze grzechy deweloperów w komentarzu udzielonym dla portalu Interia. Jego zdaniem jedną z ważniejszych kwestii, którą ministerstwo rozwoju chce się zająć w pierwszej kolejności, jest taka zmiana przepisów, aby nie powstawały tzw. pseudoapartamenty, czyli lokale przeznaczone na cele mieszkalne poniżej 25 m2 powierzchni.

zaznaczył minister Buda

Takie rzeczy wyeliminujemy. Jak ktoś będzie protestować, to tylko ci, co do tej pory kombinowali na rynku.

Eksperci: kluczowa jest poprawa egzekwowania przepisów

Marcin Krasoń, ekspert portalu Obido i Otodom, uważa z kolei, że wprowadzenie nowych regulacji nic nie da, jeśli nie będzie się ich odpowiednio egzekwować, a z tym niestety w Polsce jest problem.

Tymczasem paradoksalnie rząd mógł przyczynić się do tego, że patodeweloperka dziś kwitnie. Okazuje się, że w dużej mierze może być to skutkiem zliberalizowania przepisów, które wprowadzono w 2017 r. (ich głównym celem miało być przyspieszenie procesu realizacji inwestycji). Środowisko architektów wówczas ostrzegało, że taka zmiana niestety może się tym skończyć. Głos architektów nie został wtedy uwzględniony.

Obecnie przygotowywane nowe przepisy również powstają bez konsultacji z architektami i to mimo wyraźnej deklaracji z naszej strony o chęci włączenia się w proces legislacyjny na możliwie wczesnym etapie.

Architekt zwraca jednocześnie uwagę na kolejny problem. Architektów niepokojącą zmiany w nowelizacji ustawy prawo budowlane, które nie dość, że liberalizują proces zatwierdzania projektu zagospodarowania terenu, to jeszcze dopuszczają wykonywanie zawodu architekta przez przedstawicieli innych zawodów, w tym techników i inżynierów budownictwa. Powstała nawet petycja architektów w tej sprawie.

Źródło: money.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Pobierz przykładowy Raport o Terenie
Pobierz przykładowy Raport o Terenie

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.