News

Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego

Monika Ojczyk
2022-12-01
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-12-06
Głosów: 4, średnia ocen: 5
Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego

Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego zmierzającego do rozszerzenia ograniczonych uprawnień architektonicznych. Zobacz o co chodzi oraz dowiedz się, jak podpisać petycję. 

  • Petycję stworzyła nieformalna grupa architektów zatroskanych o los polskiej architektury i zawodu architekta w Polsce. Formacja sprzeciwia się nadaniu uprawnień do projektowania budynków do 1000 m3 w dowolnej przestrzeni.
  • Petycję podpisało już ponad 8000 osób.
  • Nowelizacja zakłada również, że wszystkie domy jednorodzinne niezależnie od powierzchni będą mogły być budowane na zgłoszenie.

Petycję stworzyła nieformalna grupa architektów zatroskanych o los polskiej architektury i zawodu architekta w Polsce. Formacja sprzeciwia się nadaniu uprawnień do projektowania budynków do 1000 m3 w dowolnej przestrzeni. Są to m.in. domu jednorodzinne, budynki usługowe, szkoły, żłobki, kościoły, a także obiekty w strefie ochrony konserwatorskiej. Petycję podpisują nie tylko architekci, ale również znani i nagradzani w Polsce i za granicą, jak i sami inżynierowie oraz społeczeństwo, któremu los polskiej przestrzeni nie jest obojętny.

Grupa zbierająca podpisy zaznacza, że mają poparcie Izb Okręgowych Architektów RP i Krajowej Rady Izby Architektów RP. Petycję podpisało już ponad 8000 osób!

 Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego
 Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego, fot. fundacja Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne

Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego - link: Petycjeonline.com - Podpisy - Petycja przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego zmierzającego do rozszerzenia ograniczonych uprawnień architektonicznych

O co chodzi w nowelizacji prawa budowlanego?

Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie od 2023 roku absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m3. Nowelizacja jest na razie na etapie konsultacji społecznych.

piszą aktywiści w uzasadnieniu petycji

To zamach na polską przestrzeń i jakość naszego życia. Umożliwienie osobom bez pełnego wykształcenia architektonicznego (5 letnich studiów) projektować takie budynki jak: domy, budynki wielorodzinne, usługowe, biurowe, produkcyjne, magazynowe, opieki zdrowia, escape roomy, przedszkola, małe szkoły itd., ale też przebudowywać np. niewielkie budynki jak kościoły czy kamienice w zabytkowym centrach to destrukcyjne działanie, którego skutki widoczne będą dopiero za kilka lat. Odwrócenie tych działań, będzie wręcz niemożliwe.

Nowelizacja zakłada również, że wszystkie domy jednorodzinne niezależnie od powierzchni będą mogły być budowane na zgłoszenie. Urzędy nie będą miały prawa weryfikowania dokumentacji projektowej pod względem zgodności z przepisami technicznymi, a także planem miejscowym. Oznacza to, że nikt nie będzie kontrolował projektów domów na zgłoszenie sporządzonych przez osoby, które nie mają odpowiedniego przygotowania do pracy projektowej.

 Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego
 Petycja architektów przeciw nowelizacji Prawa Budowlanego, fot. fundacja Obrońmy Uprawnienia Architektoniczne

Linki do projektu ustawy znajdziesz pod adresem: Projekt (rcl.gov.pl)

Źródło: petycjeonline.pl

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.