Analiza inwestycji

Mapa zabytków, sprawdź nieruchomości zabytkowe w Raporcie o Terenie

Monika Byś
2021-10-05
~3 min
Post zaktualizowany: 2023-07-11
Głosów: 63, średnia ocen: 5
mapa zabytków

Każda nieruchomości będąca przedmiotem zainteresowania potencjalnego kupującego powinna być odpowiednio zbadana pod kątem jej aktualnego stanu prawnego oraz ukrytych wad związanych z ukształtowaniem i położeniem nieruchomości. Jeśli decydujesz się na zakup nieruchomości, warto sprawdzić, czy nie jest ona objęta ochroną zabytków. Jak to sprawdzić? Organy administracji publicznej mają obowiązek rejestrowania obiektów, które podlegają szczególnej opiece. Do tego celu tworzy się rejestry, listy pomników historii, parki kulturowe oraz strefy ochrony konserwatorskiej. Sprawdzenie czy dana nieruchomość podlega ochronie zabytków wymaga zatem sprawdzenia tych dokumentów. Istnieje jednak sposób na szybszą diagnozę nieruchomości bez wychodzenia z domu w Raportach o Terenie OnGeo, gdzie znajduje się mapa zabytków.

Sprawdź, jak to działa i nie martw się, że wtopisz swoje oszczędności.

 • Od sierpnia 2021 r. w Raportach o Terenie dostępna jest mapa zabytków prezentująca wszystkie zabytki nieruchome na terenie całego kraju.
 • Z sekcji nieruchomości objęte ochroną zabytków dowiesz się, czy w obrębie 200 m od wybranej działki znajdują się nieruchomości objęte ochroną zabytków.
 • Sprzedaż obiektów zabytkowych nie jest zabroniona.
 • Posiadanie nieruchomości zabytkowej wiąże się z obowiązkiem zabezpieczenia, utrzymania nieruchomości w jak najlepszym stanie oraz ogranicza prawo własności.

Mapa zabytków w Raportach o Terenie

Od sierpnia 2021r. w Raportach o Terenie dostępna jest mapa zabytków prezentująca wszystkie zabytki nieruchome na terenie całego kraju. Dzięki informacji o zabytkach w prosty sposób, bez wychodzenia z domu, możesz sprawdzić, czy Twoja nieruchomość objęta jest szczególną ochroną.

Serwis OnGeo.pl oferuje bazę danych stworzoną na podstawie krajowego rejestru zabytków oraz listy pomników historii. Mapa zabytków jest aktualizowana, więc masz pewność, że zgromadzone dane są rzetelne i pewne.

Mapa zabytków – jakie informacje zawiera?

Z sekcji nieruchomości objęte ochroną zabytków dowiesz się, czy w obrębie 200 m od wybranej działki znajdują się nieruchomości objęte ochroną zabytków. Oprócz przedstawionych danych na mapie, otrzymasz czytelny, szczegółowy opis w formie tabelarycznej, w której znajdziesz:

 • rodzaj i nazwę zabytku,
 • okres powstania,
 • odległość w linii prostej od nieruchomości zabytkowej,
 • link do dokumentacji zabytku.

Poniżej prezentujemy fragment Raportu o Terenie zawierający nieruchomości zabytkowe.

Fragment Raportu o Terenie - nieruchomości objęte ochroną zabytków
Fragment Raportu o Terenie - nieruchomości objęte ochroną zabytków

Do czego przyda Ci się mapa zabytków?

Wpisanie nieruchomości do rejestru zabytków ogranicza prawo własności. Prowadzenie robót budowlanych (odbudowa, przebudowa, rozbudowa, remont) wymaga uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Posiadanie nieruchomości zabytkowej wiąże się z obowiązkiem zabezpieczenia, utrzymania nieruchomości w jak najlepszym stanie oraz korzystaniem z niej w sposób umożliwiający trwałe zachowanie jej wartości.

Sprzedaż obiektów zabytkowych nie jest zabroniona. Warto sprawdzić, czy nieruchomość, którą zamierzasz kupić nie jest objęta specjalną ochroną zabytków.

Dodatkowo sugeruje się, żeby przed zakupem nieruchomości sprawdzić, czy w sąsiedztwie nie ma nieruchomości zabytkowych. Położenie w bliskiej odległości od zabytku może sugerować, że teren Twojej działki jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Plan miejscowy, może ograniczać możliwość zagospodarowania działki zgodnie z własną wizją. W takich przypadkach istnieje prawdopodobieństwo, że MPZP zabrania np. malowania elewacji na kolor, który sobie wymarzyłeś. Sytuacje, gdy okolica zabytku jest objęta MPZP są rzadkie i dotyczą zazwyczaj terenów zabudowanych w przestrzeni miejskiej.

Sprawdzenie działki na mapie zabytków jest czynnością obowiązkową dla każdego inwestora.

Sprawdź mapę zabytków w Raportach o Terenie – co zawiera sekcja nieruchomości objęte ochroną zabytków

Sekcja nieruchomości objęte ochroną zabytków jest częścią tematu ograniczenia formalnoprawne nieruchomości. Aby sprawdzić, czy dana nieruchomość objęta jest ochroną zabytków należy:

 • Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania: za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisane są we wpisie Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo
 • Opłacić Raport o Terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz.

Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa zabytków, masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy.

Wybór tematu w Raportach o Terenie, nieruchomości objęte ochroną zabytków
Wybór tematu w Raportach o Terenie, nieruchomości objęte ochroną zabytków
 • Gotowy Raport o Terenie otrzymasz w ciągu 5 minut na adres mailowy, który podasz.

Sprawdź instrukcję, jak pobrać Raport o Terenie 

Co dostaniesz?

Poniżej prezentujemy fragmenty Raportu o Terenie dotyczące nieruchomości objętych ochroną zabytków

Fragment Raportu o Terenie; Nieruchomości objęte ochroną zabytków - kamienica Stare Miasto Kraków
Fragment Raportu o Terenie; Nieruchomości objęte ochroną zabytków - kamienica Stare Miasto Kraków
Fragment Raportu o Terenie; Nieruchomości objęte ochroną zabytków - Wawel miasto Kraków
Fragment Raportu o Terenie; Nieruchomości objęte ochroną zabytków - Wawel miasto Kraków
Fragment Raportu o Terenie; Nieruchomości objęte ochroną zabytków - Zakliczyn (woj. małopolskie)
Fragment Raportu o Terenie; Nieruchomości objęte ochroną zabytków - Zakliczyn (woj. małopolskie)
Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.