Mapa Geośrodowiskowa Polski (MGŚP) to kompleksowy projekt opracowany przez Państwowy Instytut Geologiczny (PIG), który ma na celu przedstawienie stanu środowiska naturalnego Polski w oparciu o informacje geologiczne, hydrologiczne, glebowe i inne, które w istotny sposób wpływają na środowisko. Mapę Geośrodowiskową sprawdzisz teraz również w OnGeo.pl.
Mapa Geośrodowiskowa Polski - MGŚP
- Mapa Geośrodowiskowa Polski to szczególny rodzaj mapy, który przedstawia różne typy gleb, roślinność, rzeźbę terenu, zasoby wody oraz inne cechy środowiska naturalnego na danym obszarze
- Celem tego opracowania jest próba opisania złożonej struktury i charakteru środowiska naturalnego Polski.
- MGŚP pobierzesz od teraz w OnGeo.pl
Czym jest Mapa Geośrodowiskowa Polski (MGŚP)?
Mapa Geośrodowiskowa Polski (MGŚP) to szczegółowa mapa opracowana przez Państwowy Instytut Geologiczny, która przedstawia różne czynniki wpływające na środowisko naturalne Polski. MGŚP przedstawia informacje o:
- złożach mineralnych,
- zasobach wód podziemnych,
- warunkach geologicznych i hydrogeologicznych,
- stanie powietrza,
- stanie gleby
- na terenie Polski.
Celem tego opracowania jest próba opisania złożonej struktury i charakteru środowiska naturalnego Polski. MGŚP wykorzystywana jest przez różne instytucje w procesach decyzyjnych związanych z gospodarką wodną, ochroną środowiska oraz planowaniem przestrzennym.
Projekt MGŚP został zainicjowany w latach 90. XX wieku i jest systematycznie aktualizowany i uzupełniany o nowe dane. Mapa jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych i można ją znaleźć w wersji elektronicznej na stronie internetowej Państwowego Instytutu Geologicznego. Od niedawna można ją również pobrać z zasobów OnGeo.pl w ramach pełnej diagnozy działki.
Pobierz Mapę Geośrodowiskową Polski w OnGeo.pl
Generując Raport o terenie OnGeo.pl dostaniesz spersonalizowany link do map geologicznych przygotowanych dla wybranego przez Ciebie obszaru na terenie Polski. W ramach tematu Geologia terenu - Geologiczne warunki budowlane otrzymasz mapy z Centralnej Bazy Danych Geologicznych PGI oraz objaśnienia do tych map. Dostaniesz:
- Mapę geośrodowiskową Polski składającą się z dwóch plansz:
- plansza A - zaktualizowana treść Mapy geologiczno-gospodarczej Polski;
- plansza B - "Zagrożenia powierzchni Ziemi”, opisująca tematykę geochemii środowiska i warunki do składowania odpadów
- Objaśnienia do mapy
Jak pobrać mapę geośrodowiskową w OnGeo.pl?
Mapa geośrodowiskowa MGOŚ stanowi część tematu “Geologia terenu - Geologiczne warunki budowlane”. Chcąc pobrać dane dla swojej działki musisz:
- Wybrać interesującą Cię działkę wykorzystując jeden z trzech sposobów wyszukiwania - za pomocą pola wyszukiwarki, wskazania na mapie lub rysowania na mapie. Wszystkie sposoby opisaliśmy we wpisie: Jak znaleźć działkę w Geoportalu OnGeo.pl
- Zaznaczyć temat, który Cię interesuje.
Jeśli interesuje Cię wyłącznie mapa geośrodowiskowa, wybierz tylko “Geologiczne warunki budowlane” z grupy tematów “Geologia”. Pamiętaj, że masz możliwość wyłączenia pozostałych tematów z listy, jednak wybierając pełen Raport o terenie zyskujesz 20% rabatu.
- Opłacić Raport o terenie. Pamiętaj, że sam wybierasz za co płacisz.
- Gotowy Raport o terenie otrzymasz w ciągu 5 minut na wskazany adres mailowy.
- Mapę geośrodowiskową pobierzesz w linku, który znajduje się pod informacjami o geologicznych warunkach budowlanych dla Twojej działki
- Po kliknięciu w link, zostaniesz przeniesiony/a do baz Państwowego Instytutu Geologicznego, gdzie znajdziesz wszystkie mapy dostępne dla Twojego terenu.
Zobacz również, jak pobrać informację o działce z Raportu o terenie OnGeo.pl na filmie na platformie youtube.pl:
Jak czytać mapę geośrodowiskową?
Każda mapa geośrodowiskowa ma swoją legendę, która wyjaśnia oznaczenia i symbole używane na mapie. Kluczem do zrozumienia oznaczeń jest zapoznanie się z z legendą. Pamiętaj, że podobnie jak większość opracowań tematycznych, znaczenie mają nie tylko symbole naniesione na mapę, ale również kolory, szrafowanie i cieniowanie.
W przypadku mapy geośrodowiskowej równie przydatne są objaśnienia, które pobierzesz wraz z mapą. Plik z nazwą “MGŚP – tekst do mapy (MGŚP – Explanation to the map)” zawiera wszystkie najważniejsze informacje o analizowanym terenie:
- Charakterystykę geograficzno-gospodarczą regionu,
- Opisy:
- budowy geologicznej,
- złóż kopalin,
- górnictwo i przetwórstwo kopalin,
- perspektywy i prognozy występowania kopalin,
- warunki wodne,
- geochemia środowiska,
- składowanie odpadów,
- warunki podłoża budowlanego,
- ochrona przyrody i krajobrazu,
- zabytki kultury,
Co po sprawdzać mapę geośrodowiskową Polski?
Istnieje wiele powodów, dla których warto skorzystać MGŚP Polski, a oto niektóre z nich:
- Określenie warunków gruntowo-wodnych
Mapa ta pozwala na określenie typów gleb i hydrogeologicznych warunków danego obszaru, co może być przydatne w planowaniu budowy domu lub innych budynków na danej działce. Znając charakterystykę gleby i warunki wodne, można wybrać odpowiednią technologię budowlaną, a także zdecydować o tym, jakie rośliny sadzić w ogrodzie; - Identyfikacja zagrożeń naturalnych
Mapa ta pozwala także na identyfikację obszarów, które są narażone na różne zagrożenia naturalne, takie jak powodzie, osuwiska, erozja, trzęsienia ziemi czy pożary. Dzięki temu można uniknąć zakupu działki, która znajduje się w obszarze szczególnie narażonym na te zagrożenia; - Ograniczenia w zagospodarowaniu terenu
Mapa geośrodowiskowa Polski może pomóc w identyfikacji ograniczeń w zagospodarowaniu terenu, takich jak ochrona przyrody czy związane z infrastrukturą techniczną, jak np. linie wysokiego napięcia; - Badania naukowe
Mapa geośrodowiskowa Polski jest także użyteczna dla badaczy zajmujących się różnymi dziedzinami nauki, takimi jak geologia, biologia, geografia czy hydrologia, umożliwiając im łatwe i szybkie dostarczenie informacji o środowisku naturalnym; - Turystyka
Mapa ta może pomóc turystom w planowaniu swojej podróży, dostarczając informacji o atrakcjach przyrodniczych i krajobrazach, które warto zobaczyć w danym regionie.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Mapa geodezyjna - co zawiera i gdzie można pozyskać mapę geodezyjną
- Obszary ochrony archeologicznej w Raporcie o Terenie
- Poznań publikuje projekt Planu Ogólnego
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!