Wszystko wskazuje na to, że już za niecałe 50 lat w Polsce nie będzie sosny! Wszystko przez postępujące zmiany klimatyczne. Mapa drzew w 2070 r. prezentowana na stronie Lasy Przyszłości pokazuje, jak zmieni się występowanie poszczególnych drzew w Europie.
- Na Mapie drzew 2070 r. dostępnej na stronie Lasy Przyszłości znajdziesz wizualizacje stanu zalesienia Europy przy różnych scenariuszach klimatycznych. W aplikacji dostępne są trzy scenariusze - optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny.
- W ciągu najbliższych 50 lat niektóre drzewa mogą całkowicie zniknąć z niektórych części świata. Inne zaś, będą się ciągle rozwijać.
- Mapa analizuje zmiany w występowaniu 12 gatunków drzew, w tym tak charakterystycznych dla naszego obecnego klimatu jak sosna, świerk, dąb czy jodła.
- Analiza naukowców wykazała, że nasze rodzime iglaki, jak właśnie sosna czy świerk, są w zasadzie skazane na wyginięcie
Na Mapie drzew 2070 r. dostępnej na stronie Lasy Przyszłości znajdziesz wizualizacje stanu zalesienia Europy przy różnych scenariuszach klimatycznych. W aplikacji dostępne są trzy scenariusze - optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny. W zależności, który scenariusz wybierzesz, mapa pokaże Ci, jak zmieni się występowanie gatunku w kolejnych latach. Kolorem czerwonym zaznaczono obszary, dla których dany gatunek drzewa całkowicie zniknie. Natomiast kolorem zielonym - gdzie dojdzie do jego ekspansji.
Przeczytaj także:
Witryna Lasy Przyszłości przeprowadza wizualizacje w oparciu o konkretnie przywoływane wyliczenia naukowców. Warto zaznaczyć, że znaczna ich część w tym międzynarodowym zespole stanowią Polacy.
Prognozy niepokoją. Mapa drzew w 2070 r.
Zmiany klimatu powodują wielkie zmiany w lasach. W ciągu najbliższych 50 lat niektóre drzewa mogą całkowicie zniknąć z niektórych części świata. Inne zaś, będą się ciągle rozwijać.
Przewidywane zmiany klimatyczne znacząco wpłyną na warunki życia drzew. Podwyższone temperatury i zmniejszone opady w okresie wegetacji będą różnie oddziaływać na poszczególne gatunki drzew. Przewidywanie ich reakcji ma kluczowe znaczenie dla dostosowania gospodarki leśnej i ochrony przyrody do nadchodzących warunków.
Mapa analizuje zmiany w występowaniu 12 gatunków drzew, w tym tak charakterystycznych dla naszego obecnego klimatu jak sosna, świerk, dąb czy jodła. Niestety analiza naukowców wykazała, że nasze rodzime iglaki, jak właśnie sosna czy świerk, są w zasadzie skazane na wyginięcie! Sytuacja ta wystąpi również w pozostałych krajach Europy - ostatnią ich enklawą pozostaną głównie kraje skandynawskie.
Źródło: Future Forests
Mapa drzew w Geoportalu Na Mapie
Wejdź na Geoportal Na Mapie i sprawdź mapę drzew, dzięki której za darmo sprawdzisz zasięg roślinności wysokiej na wybranym terenie. Ponadto dzięki dużej dokładności zmierzysz koronę pojedynczego drzewa lub większego skupiska drzew i krzewów. Na mapie drzew zmierzysz również długość zacienienia wynikającego z występowania roślinności wysokiej. To pozwoli oszacować, czy inwestycja powstająca w okolicy drzew będzie miała wpływ na jej jakość
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!