News

Likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Monika Byś
2023-04-03
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania

Szef resortu rozwoju Waldemar Buda zapowiedział, że w planach rządu jest likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Jest to jeden ze sposobów walki z patodeweloperką. 

  • W planach rządu jest likwidacja podatku o czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego
  • Likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania będzie obejmować wszystkie transakcje, a nie tylko zakup nieruchomości finansowanej Bezpiecznym Kredytem 2 proc
  • Rządzący dają nadzieje na zniesienie podatku PCC od zakupu pierwszego domu z rynku wtórnego, pod warunkiem nieposiadania innej nieruchomości mieszkalnej. 

W planach rządu jest likwidacja podatku o czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Likwidacja tej daniny ma być ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup lokalu mieszkalnego w najbliższym czasie. 

Co jednak najistotniejsze – likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania będzie obejmować wszystkie transakcje, a nie tylko zakup nieruchomości finansowanej Bezpiecznym Kredytem 2 proc. Rządzący dają nadzieje na zniesienie podatku PCC od zakupu pierwszego domu z rynku wtórnego, pod warunkiem nieposiadania innej nieruchomości mieszkalnej. 

Dotychczas podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie mieszkań z rynku wtórnego wynosił 2 proc. Przy transakcjach na większą kwotę oznacza to zatem konieczność zapłaty kilku dodatkowych tysięcy złotych.

Czy ceny nieruchomości z rynku wtórnego wystrzelą w górę?

Niestety najprawdopodobniej likwidacja podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego będzie kolejnym czynnikiem napędzającym popyt. Szczególnie w przypadku, jeśli przepisy weszłyby w życie razem z programem Pierwsze Mieszkanie

Źródło: bezprawnik.pl, gov.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.